Skip to content
Menu
Ślężańskie Miody
  • Strona główna
  • Blog
  • Sklep
  • Koszyk
  • Dane kontaktowe Fundacji
    • Statut
Ślężańskie Miody

MiĂłd Spadziowy

Napisano dnia 9 lipca 2014

Ślężański MiĂłd Spadziowy – Informacje ogĂłlne

Â

MiĂłd Spadziowy jest jednym z miodĂłw ktĂłry nie pochodzi z nektaru kwiatowego. Jest on pochodnÄ lepkiej cieczy, składajÄ cej się głównie z węglowodanĂłw. Ciecz ta jest słodkÄ wydalinÄ z ciała owadĂłw pasoĹźytujÄ cych na drzewach (mszyc i czerwcĂłw). Wyróşnia się dwa główne rodzaje miodu spadziowego. MiĂłd spadziowy z drzew iglastych i miĂłd spadziowy z drzew liściastych. Barwa miodu spadziowego jest róşna, od szarozielonej, poprzez brÄ zowÄ aĹź po barwę czarnÄ . NaleĹźy pamiętać, iĹź spadĹş nie występuje corocznie. W niektĂłrych regionach Polski występuje raz na kilka lat i dlatego miĂłd spadziowy jest jednym z droĹźszych miodĂłw w Polsce. ŚwieĹźa spadĹş ma barwę jasnÄ , potem ciemnieje pod wpływem światła i tlenu, dlatego właśnie ten miĂłd bywa jednym z najdroĹźszych miodĂłw w Polsce.Â

     Â

                                   Â
Â

Â

MiĂłd Spadziowy – Właściwości lecznicze i cechy miodĂłw spadziowych

Â

 Smak i zapach miodów spadziowy z drzew iglastych ma dość łagodny, żywiczny smak. Jest dość słabo słodki. Zapach tego miodu jest dość słaby, lekko korzenny. Zapach i smak tego doskonałego miodu jest zależna od substancji aromatycznych odpowiednich roślin. Krystalizacja miodu przebiega spokojnie a miód w formie stałej krystalizuje w grudkach.

W skład chemiczny miodu spadzi wchodzÄ : Sacharoza i melecytoza (zwana rĂłwnieĹź cukrem modrzewiownym), witaminy takie jak, K, B, PP, i olejki eteryczne, Ĺźywica, kwas askrobiowy, skrobia, garbniki, goryczki. Z właściwości leczniczych miodĂłw spadziowych naleĹźy działanie przeciwzapalne, antyseptyczne (postępowanie odkaĹźajÄ ce, majÄ ce na celu niszczenie drobnoustrojĂłw na skĂłrze, błonach śluzowych, w zakaĹźonych ranach). Z właściwości leczniczych tego miodu naleĹźy doliczyć takĹźe działanie lecznicze przy schorzeniach gĂłprnych drĂłg oddechowy i w stanach zmniejszonej odporności.

 Ciekawostka

Przewodność właściwa miodu – miody zawierajÄ w swoim składzie zwiÄ zki mineralne, przy czym miody nektarowe stosunkowo niewiele, a miody spadziowe nawet kilkakrotnie więcej. PoniewaĹź w roztworze wodnym wyĹźsza zawartość zwiÄ zkĂłw mineralnych zwiększa przewodność elektrycznÄ mierzonÄ w Siemiensach /S/, badanie przewodności elektrycznej roztworu miodu pozwala odróşnić miody nektarowe i spadziowe. I tak miody wiosenne majÄ przewodność ok.0,2 mS/cm zaś spadĹş iglasta powyĹźej 1,2 mS/cm. RozporzÄ dzenie ustala wartość granicznÄ tego parametru na 0,8 mS/cm.PoniĹźej tej wartości sÄ miody nektarowe, powyĹźej spadziowe. Wartości poniĹźej 0,1 mS/cm mogÄ oznaczać zafałszowanie miodu inwertem.

30 tysięcy lotów

Robotnica w czasie jednego lotu odwiedza około 100 – 150 kwiatĂłw. W czasie całego swojego Ĺźycia ta licza wzrasta do 20-30 tysięcy.


Zapytaj o miĂłd.

{uniform form=4/}

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kalendarz

Lipiec 2014
PWŚCPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
  Sie »
©2021 Ślężańskie Miody | Powered by SuperbThemes & WordPress