ĹlÄĹźaĹski MiĂłd Wielokwiatowy – Skarb spod gĂłry ĹlÄĹźy
ĹlÄĹźaĹski MiĂłd Wielokwiatowy – MiĂłd z terenow mitycznej gĂłry ĹlÄĹźy
Â
Zapewne nie jedna osoba z terenĂłw spoza w ktĂłrych znajduje siÄ nasza pasieka, zadaje sobie pytanie dlaczego nasze miody nazywajÄ siÄ “ĹlÄĹźaĹskie” i co jest w nich takiego wyjÄ tkowego. Dla wielu ktĂłrzy mieszkajÄ tu, w regionie GĂłry ĹlÄĹźy
Â
Na terenach otaczajÄ cych gĂłrÄ ĹlÄĹźÄ jest to jeden z podstawowych miodĂłw jaki pozyskujemy. Jego skĹad, zawartoĹÄ witamin i mineraĹĂłw sÄ uzaleĹźnione od gatunkĂłw kwiatĂłw jakie odwiedzajÄ nasze pszczoĹy. Jego smak i kolor rĂłwnieĹź jest róşny, od koloru jasno kremowego po ciemno zĹoty.
MiĂłd wielokwiatowy pod wzglÄdem skĹadu chemicznego cechuje duĹźa róşnorodnoĹÄ. Decyduje o tym nektar kwiatowy pochodzÄ cy z wielu roĹlin miododajnych. Podobnie jak w innych odmianach miodu, podstawÄ jego wĹaĹciwoĹci odĹźywczych i leczniczych sÄ cukry proste, glukoza i fruktoza. SzczegĂłlnie duĹźÄ zawartoĹciÄ cukrĂłw prostych odznacza siÄ miĂłd wielokwiatowy z kwiatĂłw wiosennych, róşnych roĹlin uprawnych, ĹÄ kowych, leĹnych i gĂłrskich. Natomiast miody pochodzÄ ce z peĹni lata i jesienne sÄ bogatsze w enzymy, biopierwiastki i zwiÄ zki o dziaĹaniu przeciwdrobnoustrojowym. WedĹug CuryĹo badane prĂłbki miodu wielokwiatowego zawierajÄ od 1,5 do 10 ug/100 g (3-karotenu (prowitaminy A). MiĂłd ten ze wzglÄdu na duĹźÄ zawartoĹÄ cukrĂłw prostych, takich jak glukoza i fruktoza. Zawiera takĹźe duĹźo krzemu.

 Miód wielokwiatowy w leczeniu profilaktycznym.
 PodstawowÄ zaletÄ miodu wielokwiatowego, sÄ jego wĹaĹciwoĹci lecznicze gĂłrnych drĂłg oddechowy. MiĂłd wielokwiatowy pomaga   rĂłwnieĹź na takie choroby jak, katar sienny czy astma oskrzelowa. IstniejÄ takĹźe badania ktĂłre potwierdzajÄ lecznicze walory miodu w schorzeniach alergologicznych i chorobach ukĹadu krwionoĹnego. Zdaniem niektĂłrych naukowcĂłw swoje wĹaĹcioĹci lecznicze miĂłd wielokwiatowy zawdziÄcza, drobinkom pyĹku pszczelego i kurzu obecnego podczas miodobrania, ktĂłry stanowi swojego rodzaju przeciwciaĹa.
Â
Â
Dlaczego miĂłd z okolic ĹlÄĹźy?
Teren w obrÄbie caĹej gĂłry ĹlÄĹźy jest czysty i nie skarzony. ĹlÄĹźa i obszary do niej przylegajÄ ce naleĹźÄ do ĹlÄĹźaĹskiego Parku Krajobrazowego, a dodatkowo obszar leĹny ĹlÄĹźy jest wpisany do programu ochrony przyrody “Natura 2000”.
Â
30 tysiÄcy lotĂłw
Robotnica w czasie jednego lotu odwiedza okoĹo 100 – 150 kwiatĂłw. W czasie caĹego swojego Ĺźycia ta licza wzrasta do 20-30 tysiÄcy.
Zapytaj o miĂłd.
{uniform form=4/}
Dodaj komentarz