Ostry ParaliĹź pszczóŠ- Acute bee paralysis virus â ABPV lub APV
Wirus APV zostaĹ odkryty przypadkowo podczas badaĹ nad HBPV (chroniczny paraliĹź pszcĂłĹ). Obecnie choroba ta wystÄpuje na caĹym Ĺwiecie a jej dokĹadne rozpoznanie maoĹźliwe jest poprzez badania laboratoryjne martwych pszczĂłĹ. Wirus ten rozwija siÄ bezobjawowo i ujawnia siÄ zazwyczaj dopiero podczas silnego poraĹźenia rodziny nosemozÄ bÄ dz warrozÄ . Wirus ualtywnia siÄ z powodu osĹabienia rodziny przez wytrucie pszczóŠjak rĂłwnieĹź tworzenie odkĹÄ dĂłw przez pszczelarza i wychodzenie rĂłjki.Â
ChorobÄ tÄ moĹźna zaobsserwowaÄ najczÄsciej wiosnÄ i pod koniec lata, wtedy to pszczoĹy te sÄ wypÄdzane z ula i peĹzajÄ przed wylotkiem na skutek utraty moĹźliwoĹci lotu. Podobnie jak przy chronicznym paraliĹźu pszczóŠpszczoĹy tracÄ owĹosienie i sÄ czarne, lecz nie mogÄ one pobieraÄ pokarmu i wydzielajÄ nieprzyjemny zapach. Jest to jeden z czynnikĂłw po ktĂłrym moĹźemy rozpoznaÄ tÄ chorobÄ. Kolejnym czynnikiem ktĂłry moĹźemy zaobserwowaÄ przy APBV w jego ostatnie fazie to pszczoĹy z wysuniÄtym jÄzycznikem, jakby proszÄ ce o pokarm. PszczoĹy ginÄ po okoĹo 2 dniach od wystapienia pierwszych objawĂłw.
GĹĂłwnym sposobem jej zapobiegania jest zapewnienie pszczoĹÄ dobrych warunkĂłw bytowych, ocieplenie gniazda i podkarmienie rodziny. Zalecana jest rĂłwnieĹź wymiana matki.
Â
{uniform form=5/}