AktualnoĹci
03.11.2014
 ChcieliĹmy serdecznie serdecznie zaprosiÄ wszystkich pszczelarzy bÄ dz miĹoĹnikĂłw pszczóŠna “Zlotu Zapylaczy”.
Impreza odbÄdzie siÄ w dniach 12-14 stycznia 2015 roku. Impreza ta wczeĹniej odbywaĹa siÄ na Mazurach w lecie lecz organizatorzy postanowili przenieĹÄ jÄ na zimÄ, ze wzglÄdu na duĹźe zainteresowanie. Ta 3 dniowa impreza odbÄdzie siÄ w Hotelu Fero przy ulicy Sanatoryjnej w Ustroniu. DostÄpna liczba miejsc to okoĹo 160 “zapylaczy”. Organizator przewiduje noclegi z wyĹźywieniem, dla osĂłb zainteresowanych wykupieniem peĹnego pakietu konferencyjnego, lecz wskazany jest poĹpiech poniewaĹź miejsca bardzo szybko siÄ zapeĹniajÄ .
NiewÄ tpliwie najwaĹźniejszy jest 2 dzieĹ kiedy to odbywaÄ siÄ bÄdÄ wykĹady, ktĂłre bÄdÄ prowadzone przez PanĂłw Tomasza KÄdziora i Pana Mariusza ChachuĹa. Obaj Panowie prowadzÄ wĹasne pasieki i sÄ wykĹadowcami w Pszczelej Woli. Na pewno wykorzystaÄ zimowy czas, kiedy nasze pszczoĹy czekajÄ w ulach na kolejny sezon, na dyskusje w wiÄkszym gronie, porĂłwnanie doĹwiadczeĹ i nawiÄ zanie znajomoĹci.
Rezerwacje miejsc pod ardesem marketing2@hotelfero.pl Wymagana jest zaliczka. SzczegĂłĹy znajdziecie na Plakacie promujÄ cym to wydarzenie.
Nie czekajcie wiÄc drodzy miĹoĹnicy pszczĂłĹ. Rezerwujcie miejsca i do zobaczenia w Ustroniu. Warto podpytaÄ wĹrĂłd znajomych pszczelarzy i wybraÄ siÄ wiÄkszÄ grupÄ . Osoby z DolnegoĹlÄ ska zainteresowane wypadem wspĂłlnym transportem, prosimy o kontakt na adres: admin@slezanskiemiody.com
Â
Â
02.11.2014
DodaliĹmy szereg artykuĹĂłw na temat budowy pszczóŠi ich ochrony. ZachÄcamy do zapoznania siÄ z nimi. Oto maĹa czÄĹÄ z nich:
- NarzÄ dy ruchu pszczoĹy
- UkĹad pokarmowy pszczĂłĹ
- UkĹad odpornoĹciowy
- Hemolimfa czyli krew pszczĂłĹ
04.10 2014
W SobotÄ i Niedziele na zamku Grodziec odbyĹa siÄ 8 edycja “ĹwiÄta Wina i Miodu Pitnego”.
Mimo Ĺźe w SobotÄ nas zabrakĹo na Zamku odbyĹa siÄ konferencja na tema ustawy “winnej” i uprawie winoroĹli. OdbyĹ siÄ konkurs na najlepsze wina i miody pitne, konkurs na najlepsze potrawy na miodzie i winie. AtrakcjÄ w tym dniu byĹy wystÄpy zespoĹĂłw folklorystycznych i koncert zespoĹu âZa kratÄ â z LwĂłwka ĹlÄ skiego. Ponadto prezentacja stoisk rzemiosĹ Ĺredniowiecznych, kowali z Baranowicz (BiaĹoruĹ) a takĹźe pokazy walk rycerskich w wykonaniu bractw rycerskich (Bohurt, Bitwa o zamek).
W Niedziele musimy to przyznaÄ zaskoczyĹy nas 2 rzeczy. MgĹa ktĂłra schowaĹa zamek przed turystami, byĹa czymĹ naturalnym i trzeba przyznaÄ dodaĹo Zamkowi tajemniczoĹci. Niestety zanim na niego trafiliĹmy musieliĹmy sporo bĹÄ dziÄ, gdyĹź brakuje wyraĹşnych znakĂłw prowadzÄ cych do Zamku. Wiemy Ĺźe nie byliĹmi pierwsi ktĂłrzy bĹÄ dzili.
Po dotarciu na zamek moĹźna byĹo poczuÄ zapach minionych wiekĂłw. Prawie kaĹźdy sprzedawca ubrany byĹ w strĂłj wzorowanych na ubiĂłr ludzi ze Ĺredniowiecza. MoĹźna byĹo spotkaÄ niejednÄ ksiÄĹźniczkÄ i bogatego ksiÄcia. Sam zamek byĹ udostÄpniony do zwiedzania razem z przewodnikiem za mniej niĹź 10 zĹ. MoĹźna byĹo zakupiÄ miody róşnych rodzajĂłw i prawie kaĹźdy fan miodĂłw mĂłgĹ znaleĹşÄ swĂłj wymaĹźony gatunek. My jednak szukaliĹmy czegoĹ wyjÄ tkowego. OprĂłcz znanych marek miodĂłw pitnych, moĹźna byĹo odnaleĹşÄ domowej produkcji nalewki i syropy z róşnych zióŠi owocĂłw.
NaszÄ szczegĂłlnÄ uwagÄ zwrĂłciĹo stoisko pszczelarza przebranego za bĹazna od ktĂłrego, najpeirw sprĂłbowaliĹmy a potem kupiliĹmy miĂłd pitny trĂłjniak.
MiĂłd Pitny “KapucyĹski” TrĂłjniak jest doĹÄ cierpki w smaku. Nasz “BĹazen” zapewniaĹ Ĺźe dodaĹ do niego chmielu i cynamonu. Data na butelce wskazuje Ĺźe miĂłd byĹ sycony w 2012 roku. W smaku jest ostry i zapewne nie przypadĹby do gustu pĹci piÄknej, dlatego wypijemy go (bez obrazy Panie) nie dzielÄ c siÄ z nimi 😀
Â
{imageshow sl=12 sc=1 /}
Dodaj komentarz