Leczenie Barciaka – Kwas Octowy
Stosowanie kwasu octowego w leczeniu Motylicy – Barciaka pszcelego
Jednym z najprostszych a zarazem najbardziej efektywnym sposobem walki z MotylicÄ – Barciakiem pszczelim, jest zastosowanie kwasu octowego lodowatego lub technicznego o stÄĹźeniu 85%. Uzycie kwasu octowego skutecznie eliminuje wszystkie stadia rozwojowe barciaka pszczelego. JednÄ z zalet stosowania kwasu octowego jest fakt iĹź eliminuje on rĂłwnieĹź spory Nosema i innego rodzaju pajÄczaki i roztoczaki.
Stosowanie kwasu octowego
Kwas ten stosuje siÄ w szczelnie zamkniÄtych pojemnikach, szafach, choÄ bardzo dobre efekty daje proste zĹoĹźenie korpusĂłw jeden na drugi, jest to jednak niemoĹźliwe w pasiekach gospodarujÄ cych na ulach stojakach. W zestawionych korpusach, w ktĂłrych umieszczane sÄ ramki, na samej gĂłrze umieszcza siÄ pojemnik do kwasem w Ĺrodku. WĹaĹciwymi proporcjami jest przeznaczenie na kaĹźde 10 plastrĂłw (dadantowskich, warszawskich, wielkopolskich, lub podobnej wielkoĹci) okoĹo 150 ml kwasu octowego lodowatego lub 180 ml kwasu techniczego. WaĹźnÄ rzeczÄ jest aby temperatura wokóŠbyĹa wyĹźsza niĹź 17o C. OdkaĹźanie za pomocÄ kwasu octowego powinno trwaÄ 5 dni.
            Â
Â
WaĹźne !!!
- Po zastosowaniu kwasu octowego, plastry naleĹźy wywietrzyÄ. Nie wolno poddawaÄ ich pszczoĹom poniewaĹź silny zapach kwasu zmusza pszczoĹy do silnego wentylowania w celu pozbycia siÄ nieprzyjemnego zapachu. ZdarzajÄ siÄ przypadki kiedy dochodzi rĂłwnieĹź do zabicia krĂłlowej lub co najgorsze, do opuszczenia ula przez pszczoĹy
- Przy stosowaniu kwasu octowego naleĹźy bezwarunkowo uĹźywaÄ rÄkawic, okularĂłw i maski ochronnej, poniewaĹź kwas ten jest silnie draĹźniÄ cy dla naszych drĂłg oddechowych, spojĂłwek i bĹon Ĺluzowych nosa.
{uniform form=5/}
Dodaj komentarz