Skip to content
Menu
Ślężańskie Miody
  • Strona główna
  • Blog
  • Sklep
  • Koszyk
  • Dane kontaktowe Fundacji
    • Statut
Ślężańskie Miody

MiĂłd od pszczelarza a miĂłd z marketu – wprowadzenie

Napisano dnia 18 października 2015

Ostatnio wchodzÄ c do jednego z marketĂłw w SobĂłtce, spotkałem Pana ktĂłry stał między półkami sklepowymi. Akurat gdy przechodziłem obok, sięgnÄ Ĺ‚ po słoik miodu. StanÄ Ĺ‚em obok niego i zaczÄ Ĺ‚em obserwować. Pan szukał czegoś na etykiecie i chyba sam nie wiedział czego, więc postanowiłem mu pomĂłc. Pokazałem mu informacje na jakie musi zwrĂłcić uwagę i tak samo zaraz postaram się przekazać je tobie. Ĺťyczymy miłej lektury.

JednÄ z najbardziej popularnych cech jakie moĹźecie zaobserwować w miodach z marketu, jest to Ĺźe sÄ one o połowę tańsze od miodĂłw ktĂłre moĹźecie kupić od pszczelarza. Zastanawialiście się czemu tak jest? Działa to na tej samej zasadzie co kupowanie wędliny. Jeśli widzicie wędlinę ktĂłra nazywa się szynkÄ i kosztuje 10zł/kg to nie wzbudzi to w was pytania “Co to za szynka?” Doskonale zdajemy sobie sprawę Ĺźe oprĂłcz wÄ tpliwej ilości szynki, znajdziemy tam róşne “cuda przemysłu wędliniarskiego” ale i tak niektĂłrzy uwierzÄ Ĺźe jest to szynka. Z miodem jest tak samo.

MiĂłd z marketu ma oprĂłcz magicznej ceny i dostępności od ręki, ma jeszcze jednÄ cechę na ktĂłrÄ ludzie zwracajÄ uwagę. Jest on cały czas płyny. MoĹźemy go rozpuścić w herbacie, posmarujemy kromkę chleba i będziemy zadowoleni. Czego chcieć więcej?

Jest jeszcze coś o czym bardzo niewiele osĂłb wie i jest świadomym. Otóş na kaĹźdej tylnej etykiecie kaĹźdego słoika, mamy informację o pochodzeniu miodu. Zwróćcie uwagę na tÄ informację. Brzmi ona następujÄ co: “MiĂłd pochodzÄ cy z krajĂłw Unii Europejskiej i nie pochodzÄ cych z Unii Europejskiej”. Co to nam mĂłwi? Otóş jest to ta sama sytuacja co szynka za 10 zł. MiĂłd taki jest bardzo wÄ tpliwego pochodzenia. Zazwyczaj firmy zajmujÄ ce się importem miodu, Ĺźeby zapewnić ciÄ gĹ‚Ä dystrybucje w sklepach, kupujÄ taki miĂłd z róşnych ĹşrĂłdeł i nigdy nie mamy pewności co znajduje się w słoiku. Musimy mieć jednak świadomość Ĺźe w takim słoiku znajdzie się np: miĂłd z chin ktĂłry nie ma nic wspĂłlnego z miodem i jest to cukier w słoiku. Oczywiście takie miody mogÄ być mieszankÄ miodĂłw pochodzÄ cych z np: Rumunii, Ukrainy, Chin i wielu innych krajĂłw.

Â

Â

Â

Dla porównania miód od pszczelarza jest droższy od marketowego pseudomiodu i potrafi sprawić wiele kłopotów gdy się skrystalizuje. Zwłaszcza miód rzepakowy który bardzo szybko krystalizuje, może sprawić trudności na przykład przy smarowaniu kanapki. Ale czy to źle? Oczywiście że nie. Jeśli kupujecie od pszczelarza miód który jest skrystalizowany to macie w 100% pewność że jest to prawdziwy miód.

Â

Powyżej widzisz nasz miód rzepakowy z tegorocznego zbioru. Biały jest już skrystalizowany a ciemniejszy został dopiero rozlany do słoików. Różnica między nimi to zaledwie 10 dni. Jest to dowód na to w jak szybkim tempie miód rzepakowy krystalizuje.

Â

MIT

Miód skrystalizowany nie powstaje w wyniku karmienia pszczół cukrem przez pszczelarza.

Â

Dlaczego miĂłd krystalizuje?

Jesteście gotowi na trochę chemii? Krystalizacja miodu jest zwiÄ zana z proporcjami cukrĂłw prostych w miodzie. Chodzi o proporcje glukozy do fruktozy. Im większa ilość fruktozy (cukier owocowy) w naszym miodku tym dłuĹźej jest on w stanie płynnym. DuĹźÄ zawartościÄ fruktozy cechujÄ się miody akacjowe ktĂłre najdłuĹźej mogÄ nie krystalizować.

Â

Ciekawostka

MiĂłd w stanie stałym nazywamy jest krupcem a miĂłd w stanie płynnym nazywamy patokÄ .

Â

O wartościach odĹźywczych miodu napisano juĹź wiele ciekawych artykułów, rĂłwnieĹź na naszej stronie. W wielkim skrĂłcie naturalne miody pszczele sÄ super paliwem dla naszego organizmu. Mamy tu na myśli cukry proste wspomniane wcześniej. Doskonale odĹźywajÄ one nasze ciało w sposĂłb błyskawiczny i długotrwały. Dzieje się tak właśnie za sprawÄ glukozy ktĂłra odrazu dodaje nam energi i fruktozie z ktĂłrej energia jest stopniowo dostarczana do naszego ciała. Dlatego właśnie miody sÄ doskonałe dla osĂłb uprawiajÄ cych sport ktĂłrych zapotrzebowanie na energie jest duĹźo większe.

OprĂłcz dodawania nam energii miĂłd rĂłwnieĹź doskonale działa na serce, układ nerwowy, moczowy a ponadto zawiera wiele mikroelementĂłw ktĂłrych z caĹ‚Ä pewnościÄ nie znajdziecie w miodzie z marketu.

Ruszajcie więc do zaprzyjaĹşnionego pszczelarza i kupujcie od niego miĂłd, poniewaĹź tylko dzięki takiemu miodowi moĹźecie poznać doskonałe właściowości tego słodkiego leku na wiele chorĂłb i dolegliwości. Â

Â

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kalendarz

Październik 2015
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
« Sie Lis »
©2021 Ślężańskie Miody | Powered by SuperbThemes & WordPress