Czy kolor miodu ma wpływ na jego właściowości?

Czy kolor miodu ma wpływ na jego właściowości?

Kolor Miodu – od czego zaleĹźy kolor miodu i jakie ma to znaczenie dla konsumentĂłw

 

Pytanie odnośnie kolorów miodu od jakiegoś już czasu nie dawało mi spokoju, dlatego postanowiłem zbadać temat głębiej. Na początek przejrzałem książki które miałem pod ręką, ale niestety nic tam nie znalazłem, następnie temat koloru miodu postanowiłem podjąć na zaprzyjaźnionym forum pszczelarskim i zapytać mądrzejszych i bardziej doświadczonych kolegów o pomoc. Tam podczas dyskusji dzięki jednemu z kolegów trafiłem na bardzo ciekawy artykuł na temat tego jak przeprowadza się badania koloru miodu. Plik jest naukową rozprawką co i jak się bada (załączam go do pobrania na dole artykułu), ale znalazłem tam również informację co i ma wpływ na kolor miodu. Co za tym idzie możemy na tej podstawie określić jakie miód ma właściwości. Przynajmniej tak wynika z tej pracy.

 

PoniĹźszy artykuł został sporządzony na podstawie pracy zawartej w Columella – Journal of Agricultural and Environmental Sciences vol. 3 No.1 z 2016 roku.

Tytuł artykułu: Colour indentification of honey and methodical development of its instrumental measuring

Nie było sensu całkowitego tłumaczenia tej pracy, ponieważ ponad połowa skupia się na metodach i porównaniu badań miodów przy pomocy metody Levibond oraz chromatomertu Minolta. Są one oczywiście ważne, ale na potrzeby tego artykułu nie będę ich przedstawiał. Oczywiście dla zainteresowanych tematem i chcących poczytać, do czego zachęcam, na końcu artykułu znajduje się załącznik z pracą która była wykorzystana do stworzenia tego artykułu.

 

 

Skąd się bierze kolor miodu?

Jak kaĹźdy z was wie miĂłd jest smakołykiem, ktĂłry powstaje w procesie przetwarzania nektaru kwiatowego przez pszczoły miodne (Apis Mellifera). Jest to przesycony roztwĂłr cukrowy, ktĂłrego głównymi składnikami są cukry, tj. glukoza, fruktoza, rabinoza czy galaktoza. Zawartość wody miodzie zazwyczaj waha się w zaleĹźności od jego gatunku, w granicach 18% -22%. NaleĹźy jednak pamiętać, Ĺźe oprĂłcz cukrĂłw, miĂłd, zawiera jeszcze inne składniki np: minerały, aminokwasy, barwniki, kwasy organiczne, enzymy, witaminy, oraz substancje aromatyczne, ktĂłre odróşniają miĂłd od “pseudomiodĂłw”.   Kolor miodu jest określany przez jego skład (np. zawartość minerałów) oraz przez rodzaj polifenoli. PośrĂłd głównych substancji koloryzujących są, flawonoidy  a najwaĹźniejsze z nich to (Np .: 6-flawonol, 4-flawonol, pinocembrin, pinobanksin, galangine, luteoline) (Szalay, 2002; Turkmeński i wsp., 2005; Gheldof i Engeseth, 2002; Gheldof et al., 2002). Spektrum kolorĂłw miodu zaczyna się od koloru praktycznie białego poprzez bursztynowy, żółty aĹź do koloru czarnego.

 

Ciekawostka – Zielony MiĂłd

 Jakiś czas temu ukazała się informacja o powstaniu zielonego miodu w Alzacji we Francji.

Obserwacja wykazała, Ĺźe pszczoły zamiast latać do kwitnących dolin Alzacji, udawały się do wytwĂłrni biogazu, ktĂłra przetwarza odpady z fabryki koncernu Mars produkującej kolorowe cukierki M&M’s

 

 

Jaki wpływ ma kolor miodu na nasze zdrowie?

Ale wróćmy do kolorĂłw miodu i ich znaczenia dla naszego zdrowia. Teorii i przypadkĂłw leczenia miodem jest wiele i kaĹźdorazowo działa on inaczej na kaĹźdego. Jednemu poprawi zdrowie bardziej, drugiemu mniej. Wg. analizowanej przeze mnie pracy wynika Ĺźe istnieje ścisła korelacja między kolorem i składnikami mineralnymi, zawartością pyłkĂłw, pochodzeniem rośliny, pochodzeniem geograficznym, a takĹźe między kolorem i cechami fizycznymi takimi jak, przewodnictwo elektryczne. Istnieje rĂłwnieĹź stwierdzenie, Ĺźe kolor miodu zaleĹźy rĂłwnieĹź od zawartości popiołu w miodzie (spokojnie czarne miody nie maja go więcej) oraz czasu i temperatury jego przechowywania. RĂłwnieĹź, zawartość aminokwasĂłw i minerałów ma znaczenie. Są one liczniejsze w ciemnych miodach, a takĹźe mają więcej tyrozyny i tryptofanu w swoim składzie, natomiast jaśniejsze miody zawierają ich mniej. Badania wykazały rĂłwnieĹź Ĺźe istnieje związek pomiędzy kolorem i zawartością  przeciwutleniaczy w miodzie. Według niektĂłrych badaczy, ciemniejsze miody, mają wyĹźszą zawartość antyoksydantĂłw. Jakie to ma dla nas znaczenie? Otóş takie, Ĺźe poszukując “najzdrowszego”, musi wziąć wszystkie te składniki pod uwagę.

 

Krystalizacja

Podczas procesu krystalizacji kolor miodu zmienia się, zazwyczaj staje się on jaśniejszy. Przykład: Miód rzepakowy jest koloru jasno żółtego w postaci płynnej, a po skrystalizaowaniu jest biały.

 

Podsumowanie

Z analizy badań przeprowadzonych wynika więc, że miody ciemne zawierają w swoim składzie więcej antyoksydantów, oraz flawanoidów które nadają miodowi ciemniejszego koloru. Tak więc jeśli chcemy kupować miód który jest najzdrowszy, powinniśmy szukać miodów ciemnych, chodź nie jest to regułą powinniśmy szukać takich miodów jak spadziowy, gryczany, chociaż nie wszystkim mogą one posmakować, lecz co do jednego nie mam wątpliwości. Powinniśmy kupować miód taki który nam smakuje, starając unikać się miodów marketowych i wątpliwej jakości ale to już wiecie z tego artykułu.

Mam nadzieje że skorzystanie z tej wiedzy i przyda się wam, przy zakupie miodów. Nasze miody oczywiście możecie jeszcze nabyć pod adresem admin@slezanskiemiody.com do czego was serdecznie zachęcam. Koniecznie podzielcie się tym artykułem na Facebooku i innych portalach społecznościowych.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *