Zadrzechnia Fioletowa – czyli poszukiwanie piÄkna.
Zadrzechnia Fioletowa – czyli poszukiwanie piÄkna.
Nazwa ĹaciĹska: Xylocopa violacea
Cecha: Jedna z najwiÄkszych europejskich pszczĂłĹ. OsiÄ ga dĹugoĹÄ od 20-24 mm. Ubarwienie ciaĹa to niebieskociemne, lub ciemnofioletowe o brunatnoniebieskich lub brunatnofioletowych bĹyszczÄ cych skrzydĹach.
RozwĂłj: WiosnÄ samica zakĹada nowe gniazdo w sprĂłchniaĹym drzewie, pniu, w suchych miejscach. Przygotowuje oddzielne komĂłrki, do ktĂłrych znosi nektar i pyĹek, a takĹźe skĹada jajeczko. W komĂłrkach rozwija siÄ czerw i nastÄpuje przepoczwarzenie.
WystÄpowanie: Gatunek najliczniej wystÄpujÄ cy w rejonie Morza ĹrĂłdziemnego, rzadziej w Europie Zachodniej i Ĺrodkowej. Notowany teĹź w Krymie, w Kazachstanie i Iranie. W Polsce doniesienia pochodzÄ jedynie z poĹudniowej czÄĹci kraju. WystÄpuje w suchych stanowiskach, na obrzeĹźach lasĂłw, polanach i stepach.
Warto wiedzieÄ: Gatunek objÄty czÄĹciowÄ ochronÄ prawnÄ . W Polskiej Czerwonej KsiÄdze ZwierzÄ t wciÄ Ĺź z adnotacjÄ EX?, co oznacza , Ĺźe w Polsce jest prawdopodobnie wymarĹy. W kraju wykazany kilkukrotnie w latach 1868-1935. W ostatnich latach pojawiĹy siÄ jednak nowe doniesienia o wystÄpowaniu tego gatunku w Polsce.
ZdjÄcia naszej Zadrzechni pochodzÄ z Chorwacji i zostaĹy dosĹane przez jednÄ z naszych fanek. Pozdrawiamy Sylwie 😀
Â
{imageshow sl=83 sc=38 /}
ĹşrĂłdĹo – Atlas OwadĂłw, wydawnictwo SBM, Warszawa 2015, J. Twardowski, K. Twardowska
Dodaj komentarz