Ile kosztuje założenie pasieki? Wstępne wyliczenia dla osób chcących założyć pasiekę.

Ile kosztuje założenie pasieki? Wstępne wyliczenia dla osób chcących założyć pasiekę.

Ile kosztuje założenie pasieki?

To podstawowe pytanie jakie zadaje sobie wiele osób z wielu powodów. Jedni mają nadzieję, że w pszczołach odnajdą swoją pasję, inni mają nadzieję że odnajdą szybki pieniądz. Serio?

Jest parę punktów które musicie przemyśleć zanim wogóle zajmiecie się pszczołami, ale do tego tematu szykuję Wam poradnik. Ale lećmy do kosztów!


No więc przejdźmy do kosztów. Bez zbędnego pitu-pitu.

ZAŁOŻENIA! Zakładamy że nie jesteś super złotą rączkę, nie masz warsztatu, do wyklepania uli, czasu na zabawy z materią i ochoty na studiowanie wymiarów. Za nasz ul bazowy przyjmiemy najbardziej popularny w Polsce, ul wielkopolski. To czy jest najbardziej popularny znaczny najlepszy, pozostawmy na inny czas.

 1. Ul wielkopolski – komplet dennica higieniczna, 2 korpusy 1/1 + 2 korpusy1/2 + powałka + daszek + wysyłka – 400 zł
 2. Rodzina pszczela, czyli tzw. odkład 5 ramkowy z królową – 250 zł
 3. Ramki do ula – 90 zł
 4. Podkarmiaczka, dłuto, odymiarka – 100 zł
 5. Strój pszczelarza – 100 zł
 6. Pokarm na zimę – 20 kg. cukru – sam sobie policz 😀
 7. Węza pszczela na jedną rodzinę – około 170 zł

SUMA: około 1200 zł

Wyliczenie te jednak mogą być też inne. Możemy dla przykładu kupić całą rodzinę która wyprodukuje miód z nowym ule (zazwyczaj jest to korpus pszczół + dennica+ dach)  i wtedy cena wypadnie więcej o około 300 – 500 zł, bo przecież pozostały sprzęt i tak kupić musimy.

Pszczoła na plastrze


Wyposażenie potrzebne do pozyskania miodu.

Oczywiście posiadanie pszczół nie jest wszystkim co musisz mieć by móc pozyskać miód.

Potrzebne są Ci jeszcze sprzęty (najlepiej z atestami) do pozyskiwania miodu. Żeby było po mojemu, raz a dobrze, przyjmujemy że sprzęt jest nowy i miód pozyskujesz w kuchni, bo to zazwyczaj najbardziej sterylne miejsce w domu, prawda?

 • Miodarka diagonalna, 4 plastrowa – 2200 zł
 • Sita nierdzewne i sito stożkowe – 200 zł
 • Wanienka do odsklepiania wysoka i odsklepiacz nierdzewny – 300 zł
 • Odstojnik do miodu nierdzewny 30 litrów – 400 zł

SUMA: 3100 zł

Ta suma nawet się zgadza, bo pamiętam że zaczynając z pszczołami wziąłem na zakup tego sprzętu kredyt w kwocie około 3500 zł. Czyste szaleństwo. Mając 2 ule, kupić sprzęt za taką kasę. Jak się na to patrzę teraz, to była to bardzo dobra decyzja. Sprzęt służy do dziś. Kupić raz a porządnie, u Polskich producentów, a nie szukać ch… wie gdzie i po co na Ali.


To nie wszystko 😀

Jeśli myślisz że to koniec kosztów to się mylisz. To tylko zarys, wstępny koszt założenia pasieki. Można oczywiście odkupić stare ule od kogoś, można dostać pasiekę w spadku. Opcji jest wiele. Pominąłem jeszcze bardzo wiele w tym, tak naprawdę skrótowym opisie. To celowe. Już wkrótce pojawi się bardzo obszerny artykuł dla tych którzy chcą zacząć przygodę z pszczołami. Będzie co poczytać.

.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *