Lagnapis

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
czwartek, 15 marzec 2018 05:29

Murarki ogrodowe w twoim ogrodzie

Murarki ogrodowe w twoim ogrodzie

Parę słów o murarkach

Dzień dobry moi drodzy! Jeśli dotarliście aż tutaj to znaczy że jesteście zainteresowani naszymi murarkami i pakietami jakie możecie nabyć. Słowem wstępu cała akcja z pakietami jest bezzarobkowa. Dostajecie je odemnie w takiej samej cenie w jakiej ja kupuje. W takim razie po co to? Po to żebym mógł w Was zaszczepić miłość do pszczół i to nie tylko tych miodnych.

Jeśli zdecydujecie się na swój własny domek to myślę że będziecie bardziej niż zadowoleni, ponieważ są to owady niezwykle łagodne i jak nieraz zaobserwowałem towarzyskie. Bywa bowiem tak że jeśli staniecie bliżej domu waszych pszczółek to może się okazać że pszczółki usiądą na Was.

Cykl życia

Pszczoły Murarki to bardzo ciekawe stworzenia. Nasze milusińskie nie żyją w koloniach jak nasze pszczoły miodne , nie ma królowej i nikt nie zbiera miodu w takich ilościach jak to jest w tradycyjnych ulach. Pszczoły te żyją samotnie i rodzą się z kokonów znajdujących się w różnych miejscach. W naszym przypadku będą to rurki trzcinowe. Ale po zacznijmy od poczatku.

Cykl życia naszej murarki rozpoczyna się z początkiem wiosny i trawa do Lipca. Na początku kwietnia z kokonów wygryzają się samce tych pszczół. Następnie po paru dniach wygryzają się samice. Po kopulacji (widoczne na zdjęciu obok) samica zaczyna myśleć o potomstwie.
W rurkach trzcinowych składa jajeczko, nektar i pyłek, a następnie zasklepia komórkę warstwą gliny. Jajeczko przekształca się larwę, która przędzie wokół siebie kokon w którym czeka cały rok na następną wiosnę. Następnie cykl powtarza się.

Bierzemy się do roboty

Czas przygotować się do pracy żeby pomóc naszym pszczółkom "urodzić się" musimy wydobyć ich kokony z rurek. Mógłbym dać Was to na gotowo ale nie chcę pozbawić Was frajdy z przygotowywania pszczół do Wiosny. Oto co nam będzie potrzebne:

 • Ostry nożyk
 • Kubełek na śmieci lub jakaś miseczka
 • Miseczka na kokony wyciągnięte z rurek.
 • Sitko lub durszlak
 • Pędzelek 
 • Parę ręczników papierowych
 • Schronienie dla naszych pszczółek

szykujemy kokony - Zaczynamy!

1Zaczynamy od rureczek w których są nasze kokony. Bierzemy do ręki rureczkę i ostry nozyk. na górze delikatnie nacinamy rurkę i rozłamujemy ją na pół. Jeśli nie uda Was się jej otworzyć, to delikatnie natnij wzdłóz rurkę i wtedy na pewno się uda. Jeśli zrobisz to delikatnie to pszczółkom nic się nie stanie. 

2Jak już uda Wam się rozłupać pierwszą rurkę to zobaczysz w środku kokony. Będą one pokryte pyłem i produktami przemiany materii pszczół. Kokony przeżuć do miseczki a rozłupaną rurkę wyrzuć do kosza.

3Po rozłupaniu wszystkich rurek posprzątaj swoją pracownie i lecimy dalej. Kokony przerzucamy na sitko, pod które podkładamy naszą miskę w której były kokony. Do ręki bierzmy pędzelek. Delikatnie czyścimy nasze kokony z brudu na sucho. Do miski pod durszlakiem wpadną wszystkie zanieczyszczenia.

4Następnie z naszymi kokonami lecimy pod wodę. Opłukujemy je letnią wodą i suszymy na ręcznikach papierowych. Następnie umieszczamy w miejscu w którym urodzą się nasze pszczoły.

Parę słów od Daniela

Dostępne Pakiety

Podstawowy

Pakiet podstawowy zawiera

 • Domek dla Murarek od Stolarni Woodberry.
 • Puste rurki trzcinowe
 • Kokony murarki w rurkach do własnego rozebrania
 • Koszt Materiałów: 100 zł
 • Koszt dla Was: 100 zł + ewentualna wysyłka

Rozszerzony

Pakiet rozszerzony zawiera

 • Domek dla Murarek od Stolarni Woodberry.
 • Puste rurki trzcinowe
 • Kokony murarki w rurkach do własnego rozebrania
 • 30 dodatkowych kokonów murarki ogrodowej
 • 2x świeca z węzy pszczelej
 • 1 x książeczka Pszczele zagadki
 • Koszt Materiałów: 125 zł
 • Cena dla Was: 125 zł + ewentualna wysyłka

Starter

Pakiet rozszerzony zawiera

 • Malutkie pudełeczko z kokonami murarki
 • Puste rurki trzcinowe
 • Kokony murarki w rurkach do własnego rozebrania
 • Cena dla Was: 45 zł + ewentualna wysyłka

Jak zamówić?

Wprowadzenie

Po co Ci wogóle pszczoły? Zastanawiałeś się nad tym dłużej? Chodzi Ci o to by zarobić dodatkowy pieniążek, czy po prostu chciałbyś swój miód na własny użytek? Niezależnie od odpowiedzi jaką udzielisz szczerze ZACHĘCAM cię żebyś spróbował! Musisz jednak wiedzieć że mimo tego że pszczoły, są fantastyczne pod każdym względem, to opieka na nimi to ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Jeśli więc nie masz czasu, szybko się nudzisz, wolisz obejrzeć nudny serial zamiast poczytać o pszczołach, to odpuść sobie, bo stracisz czas, kasę, zrobisz krzywdę pszczołom i nic z tego nie będzie.
Poniżej postaram się przekazać Wam to czym Ja bym się kierował zakładając swoją pasiekę po 5 latach opieki nad pszczołami. Będę się opierał na swoim doświadczeniu, chociaż pewnie wielu doświadczonych pszczelarzy dodało by coś od siebie.
Jak już pisałem pszczoły są fantastyczne i możecie się w nich zakochać. Może dojść do sytuacji że gdy będziecie wchodzić do swoim pasiek, podchodzić do swoich uli, zniknie cały świat elektroniki a pozostaniecie tylko Ty, twoje ule i zapach miodu, propolisu i słodki dźwięk pszczół wydobywający się z uli. Jednym słowem: Raj.

Sprawy ważne, czyli co warto przemyśleć na początku drogi

Zaczynając swoją przygodę z pszczołami, zawsze, no może prawie zawsze, zaczynamy z zerem. Zerową wiedzą o pszczołach, zerową wiedza o ulach, zerowym pojęciu o bazie pożytkowej dla pszczół, brakiem sprzętu do przeglądów pszczół, brakiem pracowni pszczelarskiej i sprzętu niezbędnego do pozyskania miodu. Fakt ten już na początku może zniechęcić WIELU do odpuszczenia sobie pszczół. Jeśli jednak przejdziemy przez tę barierę to okaże się że może być fajnie, chociaż wcale nie musi. Przykro mi takie są fakty, natura czasem robi psikusy i czasami miód jest w małych ilościach lub nie ma go wcale. Jest parę pytań na które musimy sobie odpowiedzieć przez rozpoczęciem naszej fantastycznej przygody. Gotowi? No to lecim na Szczecin.

 • Czy masz zdrowie do pszczół, czyli niezbędne badania i zasady bezpieczeństwa o których musisz wiedzieć
 • Jaki rodzaj ula wybrać i z czego powinien być zbudowany?
 • Czy pasieka na której będą pszczoły, będzie stacjonarna czy będzie jeździła?
 • Pozytki pszczele czyli co nasze pszczoły mają"do jedzenia" w naszej okolicy?
 • Pszczelarskie "Must Have" czyli czego będę uzywał do pracy na pasiece
 • Niezbędny sprzęt do pracy w pracowni, czyli w co będę musiał zainwestować?
 • Ile juz wiesz o pszczołach? 
 • Skąd czerpać wiedzę o pszczołach? 

Poniżej postaram się opisać jak najlepiej jak się da te punkty, chociaż jestem pewny że o czymś mogłem zapomnieć, zresztą są całe książki o tym jak prawidłowo urządzić pasiekę.

Zdrowie a pszczoły, czyli jak się przygotować i co warto wiedzieć idąc do pasieki.

Dlaczego piszę o tym na samym początku? Bo bez tego nic nie zrobicie. Jeśli nie macie zdrowia to zapomnijcie o pszczołach. Co mam na myśli? Badania alergologiczne. Niesamowicie ważna rzecze. Ja na początku swojej drogi pierwsze co zrobiłem to właśnie te badania. Zrobiłem je jeszcze zanim miałem okazję przeglądać swoją pierwszą rodzinę.
Po prostu moi drodzy wsiadacie do samochodu, autobusu, helikoptera czy metra, jedziecie do lekarza i zapisujecie siebie i ewentualnie waszych pomocników na badania alergologiczne z krwi. Teraz uwaga prosicie o badanie na jad pszczoły i osy. Dlaczego tak? Bo są to dwa zupełnie inne jady i działają inaczej.
Koszt takich badań to około 150 - 200 zł
Kolejną rzeczą jaką musicie jeszcze wiedzieć to że jeśli już będziecie mieli pszczoły to zawsze warto mieć przy sobie strzykawkę z adrenaliną, bo nigdy nie wiadomo kiedy może pojawić się alergia. To samo tyczy się wizyt w pasiekach na początku roku. Jeśli zaczyna się wiosna i idziecie do pszczół to strzykawka też Wam się przyda, bo nie wiadomo czy zimą nie nabyliście alergii.
Warto jeszcze powiedzieć że istnieje szereg pszczelarzy, którzy pomimo silnej alergii na jad pszczeli, trzymają pszczoły. Można przecież się odczulać, trzymać łagodnie pszczoły i mieć strzykawkę pod ręką.
ZADANIE: Zrób sobie badania alergologiczne, jak najszybciej! Już masz? Super, to lecimy dalej!

Jak planujesz się rozwijać?

Jak już zrobisz badania i wiesz że możesz mieć pszczoły, wtedy dochodzisz do kolejnego pytania. Przynajmniej tak powinno być w mojej ocenie.
Ile chcesz mieć uli i po co Ci one? Nie za rok, ale za 5 lat! Serio
Jeśli chcesz mieć 5 rodzin/uli to super czekają cię trochę mniejsze koszty związane z zakupem 5 uli i sprzętu. Spokojnie średnie ceny podam później. Oczywiście fajnie by było jakby twoje rodziny stały w miejscu gdzie nie będą przeszkadzały sąsiadom. Możesz posadzić również coś na pożytek dla pszczół. Chociaż będzie to raczej pożytek rozwojowy niż towarowy.
Jeśli natomiast wiesz że chcesz mieć około 50 uli to będziesz musiał sobie to wszystko mądrze poukładać, bo potem będzie prościej rozwijać pasiekę. Oczywiście koszty prowadzenia 50 uli są większe przynajmniej na początku, ale również zbiory miodu są większe.
ZADANIE: Zapisz sobie co chcesz, pasiekę przydomową czy pasiekę wędrowną, która zajmuje się produkcją miodu na większą skalę. Masz już to? Jeszcze nie zapisałeś? Na co czekasz, czekam na Ciebie w kolejnym dziale.

Rodzaje ula ...

czyli co wybrać i co jest dla kogo i z czego powinny być zbudowane.

Decyzja o wyborze odpowiedniego rodzaju ula to jedna z najważniejszych decyzji jaką musicie podjąć przy rozpoczynaniu pracy z pszczołami. Ilość model, konfiguracji jaka jest dostępna na rynku polskim i zagranicznym jest ogromna. Praktycznie każdy kraj ma jakiś swój model ula który jest przez nich używany, lecz i są takie które są dostępne i rozpowszechnione na całym świecie.
Wg. mnie i mojego doświadczenia jedynymi ulami, które się ostaną będą ule wielokorpusowe, czyli takie których konfigurację możemy zwiększać bez ograniczeń, chodzi mi tutaj o dodawanie kolejnych korpusów do miodni czy rodni. Mamy jeszcze w Polsce (zwłaszcza na wschodzie naszego kraju) sporo uli warszawskich, warszawskich poszerzanych, wielkopolskich leżaków, które były bardzo dobrymi ulami w pewnych warunkach, lecz wg. mnie będą one powoli zanikały. Oczywiście to moja opinia i nie musicie się z nią zgadzać.
Wiem że jeśli dziś zaczynałbym od zera i miał dzisiejszą wiedzę moja opcja wyboru ula raczej byłaby delikatnie skorygowana, lecz nadal obstawałbym za rozwiązaniem ...

....tylko jeden rodzaj ula ...

czyli pasieka ustawiona na ulach tego samego typu. Dlaczego to ważne? Bo nie zakopiecie się w różnych rodzajach ramek w pracowni i bez problemu będziecie mogli zestawiać je ze sobą. Mój wybór na początku padł na ul Wielkopolski w konfiguracji 2 koprusy + 1 półnadstawka, następnie nastąpiła korekta (nie wiem czy słuszna bo jest więcej pracy) na konfigurację 1 korpus gniazdowy + półnadstawki.
Obecnie myślę nad przejściem na typ ula Wielkopolskiego z ramka 18 cm, co pozwoliłoby na wyeliminowanie różnego typu ramek, zestawienie rodni na 2 korpusach dałoby matce większą szansę na czerwienie, co przełożyłoby się na zbiory.
Ule różnią się zazwyczaj od siebie wymiarami ramek na których gospodarujemy. Jedne są szerokie i niskie (dadant 1/2) drugie są trochę węższe i wyższe (gniazdowa Wielkopolskie) a jeszcze inne są wysokie i wąskie (warszawskie).
Oczywiście na wybór ula mają jeszcze wpływ takie czynniki jak ilość pożytków w naszej okolicy i to czy będziemy przewozić nasze ule gdzieś dalej
ZADANIE -Samemu znajdź jakie wymiary mają takie ule jak Wielkopolski, Dadant, Warszawski. Zwróć uwagę na to ja różni się ich powierzchnia.

Ule drewniane ocieplane

Ule drewniane ocieplane

To najbardziej popularny ul w Polsce. Z zewnątrz zazwyczaj wykonany z boazeri, środek ocieplany jest styropianem lub wełną mineralną (zależy od producenta) a wnętrze ula również wykonane jest z drewna.

Zaleta uli drewnianych

Ule drewniane mają tą zaletę że są zbudowane z naturalnego składnika jakim jest drewno. Dodatkowo ule drewniane bardzo dobrze oddychają i są bardzo wytrzymałe. Idealne przeprowadza się w nich zabiegi czyszczenia i dezysfekcji. Są dużo bardziej odporne na warunki atmosfertyczne a odpowiednio konserwowane wytrzymają wiele lat!

Wady uli drewnianych

Wiadomo że co ma zalety to ma również i wady. Pierwszą ich wadą jest to że waga korpusa 1/2 jest dość spora nie wspominając już o pełnych korpusach. Również cenowo ule niektórych producentów w pełnej konfiguracji mogą dochodzić do 400 - 500 zł.

Ule poliuretanowe 

Ule z poliuretanu

Ul wykonany z poliuretanu to dość nowy produkt który cieszy się różnymi opiniami. Bardzo lekka budowa, lecz brak pochodzenia naturalnego to główne za i przeciw zakupowi tych uli.

Zalety uli poliuretanowych

Główną zaletą uli z poliuretanu jest ich lekkość. Zazwyczaj cały ul waży jedynie 8 kg więc różnica jest sporo przy dźwiganiu pełnych korpusów. Dodatkową zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne pozwalające pszczołom latem mieć chłodniej i zimą cieplej.

Wady uli poliuretanowych 

Ule poliuretanowe mają również parę wad. Ich lekkość sprawia że muszą być pasami przymocowane do podstawy na której stoją, inaczej będziecie zbierać ule ziemi (wierzcie mi już to przechodziłem). Kolejną wadą dla wielu jest fakt iż wykonane są z tworzywa sztucznego. Nie są również tak wytrzymałe jak ule drewniane i czasami zimą zdarza się że ptactwo potrafi wydziobać dziury w takim ul, niejednokrotnie doprowadzając do upadku rodziny. Również konserwacja uli poliuretanowych może wielu sprawić kłopot. Nie należy jednak się zniechęcać ponieważ wg. mnie cechy na plus przeważają.

Na swojej pasiece posiadam również parę uli tego typu i powiem szczerze że również na nich bardzo dobrze się gospodaruje. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej wentylacji ula, przez dennicę lub powałkę.

Ule drewniane jednościenne

Ule drewniane jednościenne

Ule drewniane jedno-ścienne to kolejna alternatywa do pozostałych uli. Są one najbardziej zbliżone do bytowania pszczół w naturze. Właśnie takie ule powinny być używane w pasiekach ekologicznych.

Zalety uli jednościennych 

Natura i jeszcze raz natura. W takich ulach pszczoły czują się jak dawniej. Zazwyczaj ule takie są bezwręgowe i nie posiadają one ocieplenia. Pszczoły bardzo dobrze się w nich czują, lecz muszą być idealnie wykonane w przeciwnym razie w ul będą przeciągi szkodliwe dla pszczół. Takie ule są również lżejsze niż ule ocieplane. Przez delikatne rozsunięcie korpusów można otworzyć pszczołom dodatkowe wejście do ula (np. w trakcie pożytku)

Wady uli jednościennych

Ule jednościenne są słabiej izolowane niż ule z ociepleniem. Przez brak wręgów wymagają specjalnej uwagi przy wędrówkach pszczół gdyż nieprawidłowo zabezpieczone będą się rozsuwały. Pszczoły w tych ulach wymagają docieplenia wiosną w celu lepszego startu. Również te ule padają łupem dzięciołów które potrafią zniszczyć.

Pożytki pszczele

Pożytki pszczele, czyli czy będziesz miał miód!

To kolejny temat rozległy, który znawcom tematu zajął wiele miejsca w ich książkach. W sieci znajdziecie wiele artykułów które dość rozlegle traktują o tym temacie. To ten artykuł ma być tylko wskazówka jak się do tego przygotować co możecie zrobić dla Waszych pszczół.
Zarówno jeśli chcecie mieć małą pasiekę lub dużą pasiekę towarową musicie wiedzieć gdzie, co, kiedy kwitnie. Tyczy się to głównie pasiek stacjonarnych, które nigdzie je jeżdżą i korzystają jedynie z pożytków lokalnych. Musicie moi drodzy pamiętać, że efektowny zasięg lotu pszczoły to około 2 kilometry. Dalej dziewczyny nie polecą i jeśli nie zadbacie o ich bazę rozwojową to nie będziecie mieli miodu, a Sierpniu -Wrześniu gdy karmi się pszczoły na zimę dopłacicie jeszcze do interesu. Więc moi drodzy musicie zadbać o bazę pyłkową i nektarową. I baza ta musi być tak rozłożona być przez cały okres gdy pszczoły sie rozwijają nie brakło ani nektaru ani pyłku. 
Pamiętajcie - Nektar z którego powstaje miód to pokarm energetyczny dla pszczół, natomiast pyłek pszczeli, który jest przerabiany na pierzgę jest pokarmem białkowym z którego pszczoły budują swoje ciała. Brak któregokolwiek z tych pożytków NATYCHMIAST skutkuje zatrzymaniem rozwoju rodzin. Dlatego jest to tak ważne, zwłaszcza dla pasiek stacjonarnych. Dobra lokalizacja i pożytki sa kluczem do silnych, zdrowych rodzin. 
Jeśli chodzi o większe pasieki pow. 50 uli wtedy często pszczelarze decydują się na wyjazdy z pszczołami na pożytki. Wtedy pszczoły zmieniają lokalizację z jednego miejsca na drugie co jakiś czas. Średnio co 2-3 tygodnie wywozi się je w nowe lokalizacje. W Polsce podróze nie odbywają sie na wiele kilometrów, lecz w USA niejednokrotnie pszczoły przewozi się na wiele tysięcy kilometrów. Tak wiem to straszne, bo jakoś nie mogę wyobrazić sobie jechania z pszczołami tyle godzin.
Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które mi się marzy i mam nadzieję ze uda mi się je zrealizować. Stworzenie miejsca o powierzchni około 10 ha w centrum którego będą ule około 50 sztuk i wokoło nich pola z różnymi pożytkami dla dziewczyn, których kwiaty kwitłyby cały czas na zmianę, przez cały rok. Oczywiście pszczoły schowałbym pod drzewami i zadbał o to by w ich okolicy był jakiś strumień, rzeka czy jezioro.  

Jakbym ułożył pożytki dla pszczół?

DrzewaNiewątpliwie drzewa są jednymi z tych pożytków pszczelich, które dość mocno liczą się dla pszczelarzy podczas całego roku na pasiece. Oto jakie drzewa warto mieć w okolicy swoich uli, żeby nasze dziewczyny nie latały za daleko.
1. Lipa szerokolistna i wąskolistna kwitną po sobie i stanowią fantastyczną bazę pożytkową dla rodzin. Można z nich pozyskać poszukiwany przez wszystkich polaków miód Lipowy.
2. Robinia Akacjowa - kapryśne to drzewo lecz również stanowi bardzo dobry pożytek dla rodzin, a miód z robini jest bardzo często poszukiwany przez kobiety i dzieci.
3. Niezbędne wiosna wierzby dostarczają naszym pszczołom pyłku, bez niego pszczoły nie rozwiną się do odpowiedniego stopnia.
4. Drzewa same w sobie mogą się również okazać idealnymi nośnikami dla spadzi.
5. Z innych drzew posadź jeszcze: jawor, czeremcha, kruszyna, leszczyna, iwa, głogi, trochę owocowych pod domem - morela, czereśnia, jabłonie. Krzewy - amorfa, śnieguliczka i irga. Jakąś ewodię dodałbym do drzew. Trochę klonów zwyczajnych, polnych, ginnala. 

KrzewyIdealnie tłumią wiatr i nie pozwalają przewrócić naszych uli, a do tego stanowią źródło pożytku. To krzewy i tutaj nie ma co się rozpisywać bo również jest ich cała masa do nabycia na rynku.
Ja obowiązkowo posadziłbym w około śnieguliczkę, berberys, amorfę, i irgę.
Jeśli miałbym jeszcze przy swojej działce las to pokusiłbym się o spróbowanie z wrzosem. Co prawda jest o bardzo specyficzny miód i ciężko się go pozyskuje, lecz jest super smaczny i kilogram tego miodu kosztuje 70 zł.

ObsiewanieTo kolejny temat rzeka, bo jeśli mamy parę hektarów i kawał pola leży odłogiem to wtedy nic tylko brać się do roboty. I tutaj możemy sobie wybrać w całkiem sporej gamie pożytków.
Jeśli miałbym dla siebie parę hektarów to zrobiłbym to tak:
Wczesną wiosną obiałbym pole facelią, zebrałbym miód, skosił facelię i obsiałbym pole gryką, następnie cieszyłbym się zbiorem miodu. Co rok można się pokusić o zmianę i siać rzepak i potem znowu facelię, lub gorczycę.
Teren pasieki jeszcze dodatkowo obsiałbym przegorzanem kulistym, żeby mieć pewność ze zrobiłem wszystko co mogłem żeby pszczoły miały odpowiedni i różnorodny pożytek. 
A jeśli miałbym jeszcze więcej miejsca to zainwestowałbym w miód groszkowy, cebulowy, miód z rzeżuchy, ogórecznika lekarskiego, czy nawet lawendy.
 

Sprzęt pszczelarski

Sprzęt pasieczny wykorzystywany do pracy w pasiece

 • Podkurzacz i "paliwo" do niego najlepiej nierdzewny
 • Wózek pasieczny do przewozu korpusów z miodem
 • Dłuto pasieczne, miotełka do pszczół
 • Rojnica do łapania rojów
 • Kraty odgrodowe do oddzielania rodni od miodni
 • Uliki weselne do wychowu własnych matek ( lvl. zaawansowany)
 • Domek pasieczny gdzie będziesz trzymał/trzymała
 • Ule odkładowe do wychowu młodych rodzin
 • Dodatkowe ule do wychowu rodzin powstałych z odkładów lub pakietów
 • Stojaki na ule ustawione na idealnie wypoziomowanym podłożu.
 • Poidło pasieczne jeśli w okolicy nie ma źródła wody
 • Poławiacze pyłku
 • Przyczepka do przewozu uli na pożytki
 • Inkubatory do matek pszczelich

Sprzęt niezbędny do pozyskania produktów pszczelich

 • Miodarka do wirowania miodu (najlepiej radialne)
 • Odstojnik do miodu (najlepiej nierdzewny)
 • Sita do miodu z różnymi oczkami najlepiej 2 kpl.
 • Odsklepiacz do plastrów
 • Topiarka do wosku pszczelego
 • Suszarka do pyłku
 • Środki do czyszczenia sprzętu po pozyskaniu miodu
 • Formy do wykonywania świec z wosku pszczelego
 • Prasa do węzy pszczelej (lvl. zaawansowany
 • Odpowiednio przygotowana pracownia do pozyskiwania miodu
 • Magazyn na miodek
 • Średni koszt sprzętów opisanych powyżej to około 6-7 tyś zł oczywiście zależny jaką miodarkę wybierzemy. Powiedzmy ze to wersja ekonomiczna. 
Wiedza o pszczołach

Czego jeszcze nie wiesz o pszczołach?

Jeśli już jakiś czas myślisz o pszczołach i ich hodowli powinieneś już coś o nich wiedzieć. Ale spokojnie masz jeszcze całą masę informacji do przetworzenia. Na rynku jest sporo książek, filmów, gazet czy osób które zajmują się dość długo pszczołami.
Jeśli jednak miałbym coś poradzić to: Czytajcie wszystko! Stare, nowe książki, starsze gazety i te z nowymi badaniami na temat pszczół.
Jeśli chodzi o filmy z YT to mam mieszane zdanie. Nalezy ostrożnie podchodzić do tych filmów ponieważ każdy ma swoje spostrzeżenia i złote rady. 
Pewne jest jedno. Na początku czytaj wszystko, o samych pszczołach ich rozwoju, chorobach pszczelich, pomyśl czego jeszcze nie wiesz i co chciałbyś wiedzieć. 
Chcesz książki o pszczołach?
Gospodarka pasieczna - Wanda Ostrowska
Łatwe pszczelarstwo - Gerhard Liebig
Choroby i szkodniki pszczół - Sławomir Trzybiński
Pożytki pszczele - Mieczysław Lipiński
To tylko 4 książki lecz są bardzo pomocne. Przeczytaj je koniecznie i napisz do mnie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i podziel się wnioskami i pytaniami.
Oczywiście musisz wiedzieć ze jeśli będziesz sam się uczył to zajmie ci to wiele czasu.  Najlepiej zrobisz jak znajdziesz kogoś kto zna się na pszczołach i pomoże ci na początku twojej przygody.
ZADANIE: Przeczytaj powyższe książki, wypisz pytania i napisz do mnie co chciałbyś wiedzieć.Zakończenie

Jeśli dotarłeś aż tutaj i przeczytałeś tekst powyżej to może rzeczywiście zostaniesz pszczelarzem :D To co opisałem to tylko ułamek z tego co powinieneś wiedzieć. Pewnie jak tylko dotrze do mnie zamówiony wczoraj mikrofon nagram jeszcze do tego artykułu film video :D Jest sporo pytań które pojawi się w twojej głowie i na niektóre nie odrazu odpowiesz. Nowe pytania pojawią się jak tylko odpowiedz na stare pytania. Ale spokojnie Przez pewien czas może być ciężko, ale z po pewnym czasie gdy spojrzysz na pasiekę bez otwierania uli będziesz wiedział co się dzieje. Gdy zasiądziesz późnym letnim wieczorem obok uli i poczujesz zapach pszczelej rodziny wydobywający się z uli zrozumiesz że nie mogłeś wybrać lepiej. To będzie moment szczęścia który zapamiętasz na długo tak jak ja.
Do roboty zatem. Zapisz czego chcesz i ruszaj. Powoli, spokojnie przed siebie, a zobaczysz że w pszczelarstwie nie chodzi wcale o miód, lecz o ....

poniedziałek, 29 styczeń 2018 02:59

Promocja Grune Woche, czyli świece i książeczki!

GRUNE pROMOCJA :d

Jak doskonale pamiętacie z przygotowań do wyjazdu do Berlina dość często pokazywałem Wam jak tworzymy świece na targi. Cóż nie będę jęczał że tragedia i takie tam, lecz powiem że po prostu zostało mi parę świec, które mogą rozświetlić Wasze domy.
Dodatkowo patrząc na książeczki które wydaliśmy postanowiłem że tak spory zasób jak 2200 książeczek warto puścić w świat niż trzymać je w szafie i czekać na warsztaty. Zresztą nie kazdy miał okazję nabyć książeczkę podczas projektu, więc stąd decyzja żeby każdy z Was zobaczył cóż to za cudo stworzyliśmy. No i jeszcze słowo o tym co zrobię z funduszami.
Otóż w planie na ten rok jest zakup dodatkowych uli żeby Ślężańskie Miody mogły się pochwalić nie tylko fantastycznymi wartościami jakie promują jak i miodami, które tak bardzo lubicie, czyli strategia WIN WIN. Poniżej znajdziecie formularz zamówieniowy który pozwoli wam na zakup świecy z książeczką.

Prosimy o staranne wypełnienie formularza zamówieniowego. Zaraz po wysyłce poinformujemy Cię o niej.

      
niedziela, 28 styczeń 2018 12:39

Targi Grune Woche w Berlinie 2018

Targi Grune Woche w Berlinie 2018

... czyli reprezentacja Dolnego Śląska i szalona pszczoła w natarciu :D

Wprowadzenie

Cóż Międzynarodowe Targi Żywności w Berlinie to ogromna impreza, na którą serdecznie Was zapraszam. Jest to największa tego typu impreza w Europie. Teren hal w których odbywają się targi to około 65 tys. metów kwadratowych. Dla porównania teren boiska do piłki nożnej to około 7 tyś metrów. Mamy w takim razie do czynienia z terenem prawie 10 razy większym.

Jeśli spojrzycie na podział z mapki obok zobaczycie cyfry. Są to numer hal do których przyporządkowane są rożne hale. Dla przykładu Polska, Francja i Węgry były zlokalizowane w hali 11.2 znajdującej się na 2 piętrze. Każde targi co roku mają tzw. kraj partnerski, który przewodzi targom i posiada on do dyspozycji swoją osobną halę 10.2. W tym roku krajem wiodącym była Bułgaria.
Mi osobiście nie przypadła do gustu. Dlaczego? Hmmm ciekawe czy ktoś z Was wie, pamięta live z Bułgarii. Tam zrobiliśmy ostatni Taniec dla Fanów i postawa pszczelarzy którzy wykazali się ... ok nie wykazali się rozwaliła system. O tym przeczytacie w podsumowaniu wyjazdu poniżej.

Tak czy siak teren na którym zlokalizowane są targi jest ogromny, dlatego właśnie trwają aż 10 dni, co według mnie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Imprezie towarzyszą również mini eventy, w tym roku były to pokazy Koni. Podczas całych targów praktycznie co jakiś czas odbywają się jakieś pokazy tańca, śpiewu czy mocnego grania.

Nasz Team czyli ZDolny Śląsk podbija Świat

Ślężańskie Miody

Edukacja i miodki

Ślężańskie Miody prezentowało to co lubią najbardziej. Na stoisku pojawiły się miody, ale równie dużym zainteresowaniem cieszyły się świece i akcja adopcyjna pszczół. Hitem Targów był strój pszczoły w którym miałem okazję śmigać po Targach. Dzięki niemu wryliśmy w Wasze głowy pszczoły na długo i to dopiero początek naszej pracy edukacyjnej. Gdy nie byłem pszczołą stałem do boju w stroju pszczelarza i oklejałem przechodniów pszczołami :D

LGD " Ślężanie"

Najlepsze promo w Dolnymśląsku

Stowarzyszenie "Ślężanie" Lokalna Grupa Działania była naszym kluczem które pozwoliło nam dojechać na Targi. Fantastyczne kobiety , Pani Ela, Marta i (Pani) Jola wykonały przefantastyczną pracę organizując to wydarzenie. Te pracowite pszczółki zadbały o ogromną ilość szczegółów o których nawet pewni nie wiem, ale również promowały produkty lokalne producentów, którzy, nie mogli, nie chcieli lub olali sprawę wyjazdu. To oczywiście moja opinia. 

Sweet Atelier - Iza i Mirek Stasiak

Sztuka zamknięta w piernikach

Sweet Atelier to coś więcej niż pierniki. O tym się przekonałem. To Zespół. Niesamowite połączenie, symbioza dwóch osób. Iza czyli osoba która tworzy niesamowite pierniki i Mirek który w każdej chwili pomaga swojej żonie w niesamowitej pracy. Powinniście ich poznać. No i muszę powiedzieć że Mirek był moim kamerzystą podczas paru transmisji live. Dzięki Mirek

Urząd Marszałkowski we Wrocławiu

Reprezentacja naszego kraju

Ważną rzeczą o której muszę wspomnieć to Urząd Marszałkowski. Dzięki niemu mogliśmy rozwalić system w Berlinie. Dziękujemy Panu Ryszardowi i naszej super tłumaczce Monice za super towarzystwo i energię podczas pobytu. Szczerze to Pan Ryszard zaskoczył mnie niesamowicie WIELKĄ ( serio jak mówię wielką to tak jest) ENERGIĄ i Monice za fantastyczną pomoc przy tłumaczeniach rozmów z klientami jaki i przy poznawaniu odwiedzających.

Spotkania Międzynarodowe

Na Grune Woche spotkaliśmy wiele niesamowitych osób. Nie da się ich wszystkich opisać. Musicie to sami przeżyć.

To było dokładnie tutaj!

Czas na relaks

To niesamowite nagranie dziewczyn z Quenns of violins

Dzień Pierwszy

Pierwszy dzień naszego pobytu na Targach Grune Woche w Berlinie był dla mnie oswojeniem się z targami i drugą strona medalu, czyli poczuciem się jako wystawca i reprezentant Dolnego Śląska. 
Zanim zacznę dzielić się z Wami zdjęciami i filmami z tego wydarzenia, które obiegło cały świat, muszę podziękować paru osobom i przedstawić Wam mój punkt widzenia. Żeby cały wyjazd doszedł do skutku bardzo wiele osób musiało to zaplanować, ogarnąć wiele tematów i sprawić że to trafiłem na te Targi.
I tak z na początku pokłony, podziękowania, brawa i inne wyrazy uznania należą się Lokalnej Grupie Działania "Ślężanie" z Panią Elą Pasławską na czele. To właśnie dzięki Pani Eli, Marcie i Joli nasz wyjazd doszedł do skutku. Podziękowania za super atmosferę należy się również Panu Ryszardowi i naszej super tłumaczce Monice, którzy dzielnie nam towarzyszyli.
No ale do rzeczy. Nasz pierwszy dzień był jak wspomniałem zapoznaniem z targami i atmosferą. Poznaliśmy pozostałych wystawców z Polski. Ja oczywiście nie mogłem się powstrzymać by nie założyć stroju pszczoły, Pierwszy dzień był baaaardzo intesywny. Właśnie pierwszego dnia pszczoła zrobiła najwięcej szału. Mieliśmy zdjęcia z ministrami Słowenii, Maroka, Holandii i sam już nie wiem kogo jeszcze. Bylo tego sporo.

 • Tego dnia w stroju pszczoły spędziłem najwięcej czasu, bo ponad 5 godzin.

Obiecany Taniec dla Fanów

Poniżej obiecywany taniec dla fanów.

Dzień drugi

D zień drugi jeśli kojarzycie zaczęliśmy "Śniadaniem w Berlinie" czyli transmisją live z Berlina tuż przed otwarciem targów. Właśnie o tym nie wspomniałem. Targi otwierano zawsze o godzinie 10:00 i trwały one do godziny 18:00.  Oczywiście my jako wystawcy na naszych stanowiskach byliśmy już dużo wcześniej żeby wszystko poukładać i przygotować się na przybycie gości z całego świata.
I tak podczas drugiego dnia, zresztą tak samo jak pierwszego mieliśmy bardzo wiele odwiedzin. Wizytacje z urzędu marszałkowskiego dolnego śląska, wizytę ministra rolnictwa, ambasadora Polski w Niemczech. Oprócz wizyt z naszego kraju, odwiedzali nas również goście z wielu innych państw. Rozmowy pomiędzy państwami na takich targach są jak najbardziej na porządku dziennym i dobrze, bo umacniają one współpracę pomiędzy państwami.
Również w tym miejscu trzeba wspomnieć "pracowite pszczółki" z LGD "Ślężanie" które z iście polską gościnnością przyjmowały gości. Brawo drogie Panie !!! Kawał dobrej roboty!

 • Na zdjęciu obok mnie po lewej stronie widzicie wicemarszałka województwa Dolnośląskiego Panią Dr inż. Ewe Mańkowską

Foty Dnia czyli co zostanie nam w pamięci

Adopcja pszczół

No więc na Targach Grune Woche jak wiecie planowaliśmy zawojować świat. W pewnym sensie udało się to. Na moim stanowisku można było adoptować pszczoły. Nie tylko w formie maskotek, lecz również w formie mini pszczółek z wosku.

Promocja naszej Książeczki

To zdjęcie obejrzało ponad 7000 osób, przynajmniej tak mówią statystyki. Jak dla mnie jest ono ukoronowaniem projektu "Bzykająca przyczepka podbija świat". Przepiękna maskotka pszczoły prezentująca książeczkę "Pszczele Zagadki" na stoisku Dolnego śląska podczas targów Grune Woche w Berlinie. Tak właśnie została zapisana kolejna karta w historii Ślężańskie Miodów.

Coś więcej niż targi

Jak mówią słowa piosenki "Patrz trochę szerzej" w samych targach nie chodzi o zakupy, lecz znalezienie inspiracji, nowych pomysłów czy poznanie osób które coś podpowiadają. I tak dzięki temu wyjazdowi poznaliśmy ogromną ilość pozytywnych osób, oraz otrzymaliśmy wiele cennych rad dotyczących naszych produktów.

Czas na relaks!

Dzięń trzeci czyli niedziela

W połowie naszej drogi zaczęliśmy mocniej działać.

Dzień trzeci był równie emocjonujący co dni poprzednie i raczej nie przesadzę jak powiem że w mojej głowie już widziałem jak jedziemy do domu. Lecz trzeba było jeszcze zrobić jedną rzecz przed powrotem.
Sprzedać to co przywieźliśmy ze sobą. Okazało się jednak że szeroko pojęte zbieractwo na targach jest bardzo powszechne i każdy chciałby coś z darmo. Pamiętam że to właśnie w Niedziele pewna Pani podeszła do naszego stoiska, chciała zabrać parę książeczek "Pszczele Zagadki" i odejść. Gdy dowiedziała się że trzeba za nie zapłacić śmieszne 2 euro, to odrzuciła je jakby została poparzona żywym ogniem. No tak nie pochwaliłem się jeszcze że nasze książeczki zyskały nowy element. Tłumaczenie na język angielski i niemiecki.

Występy pszczoły i pszczelarza z osadzoną głową pszczoły robiły robotę. Ludzie bardzo często się zatrzymywali, wołali, pytali i starali się mnie zatrzymać żeby zrobić ukochane pamiątkowe zdjęcie. Kto by nie chciał foty z pszczołą. Oprócz pląsów pośród ludzmi do muzyki Sławomira i paru innych piosenek, oklejaliśmy ludzi naklejkami z naszą pszczółką z logo  :D
Wiele osób które przechodziły obok naszego stanowiska otrzymywały naklejkę z naszą pszczółką z loga z napisem Grune Woche. Ciekawostką nie niech będzie to że wiele osób otrzymało naklejkę odrazu na siebie, ale część otrzymała naklejkę "do ręki" Wyobraźcie sobie moje ździwienie gdy wieczorem wracając do domu, zauważyłem że ludzie zrobili darmową reklamę i nasze naklejki wylądowały na drzwiach wejściowych, czy na poręczy od ruchomych schodów.

We go international!

Zaszczepiliśmy w wielu głowach pszczoły i poznaliśmy wiele ciekawych osób.
Fantastycznie było tam być!

Poniedziałek 

... czyli macie zdjęcia :D

Mini galeria

Świat kontra Ty

DOpis ostatniego dnia zrobię w formie podsumowania całego wyjazdu, czyli tego co wyniosłem z tego wypadu.
W sumie podsumowanie powinno być na wesoło bo udało się zrealizować projekt, zakupić maskotkę i pojechać do Berlina. Jestem ogromnie wdzięczny osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu, dlatego uważam że jestem wam winien szczerość jeśli chodzi o moje wnioski z wyjazdu.
No to lecimy po bandzie.
Stojąc z drugiej strony lady przez te parę dni obserwowałem ogromne tłumy ludzi przewalające się przez hale. Ludzi różnych narodowości i w różnym wieku. W sumie mój wniosek rósł przez parę dni, zawsze gdy byłem przebrany za pszczołę.
Jeśli oglądaliście transmisje to mogliście zauważyć, jak ludzie łapią maskotkę za skrzydła, ręce starają się mnie zatrzymać by zrobić sobie zdjęcie. Lubimy się bawić to fakt a resztę mamy w czterech literach. Lubimy jeść, pić, najlepiej za darmo, a gdy ktoś nie chce dać nam czegoś za darmo zaczynamy być niemili.
Tak było gdy nie chciałem się zatrzymać w stroju pszczoły i zdobić sobie zdjęcia. Ludzie za plecami wyzywali, pchali mnie żebym się wywrócił, czy ciągnęli za skrzydła z całych sił. Na początku im wybaczałem, ale po 5 dniach z maski można było usłyszeć ostre słowa w języku polskim. Jeśli zapytacie czemu się nie zatrzymywałem, to powiem że jednym zbawieniem żeby nie ugotować się w stroju był ruch który delikatnie chłodził. Gdy się zatrzymywałem w tłumie ściskany przez ludzi,, zlany potem, myślałem że odpłynę na tamten świat. Jeśli chcecie spróbować biegu przez parę metrów w stroju pszczoły to obiecuje Wam że dodam to jako nagrodę w następnym projekcie :D
I wszystko byłoby ok, bo jestem cierpliwy i opanowany, lecz rozwalili mnie pszczelarze  w Bułgarii. Podbiegłem do ich stoiska, przywitałem się, po czym panowie podali mi 2 słoiki miodu i zaczęli robić sobie zdjęcia reklamowe mnie w stroju pszczoły reklamującej ich miody. Z pełną premedytacją zadałem pytanie trzymając miody w ręku:
*czy te miody są dla mnie w podziękowaniu za zdjęcia (2 średnie słoiki)? - postanowiłem sprawdzić czy panowie pszczelarze potrafią być wdzięczni. I otrzymałem odpowiedz jakiej się spodziewałem.
* 10 Euro za słoik - tak odpowiedział mi kolega pszczelarz.
Szczerze to zagotowałem się w sobie i wrzuciłem im parę słów, m. in że powinni nauczyć się dziękować i powinni się za siebie wstydzić, bo nie musiałem nic dla nich robić.
Więc wracamy do magicznego tematu "za darmo" a potem kop w tyłeczek. Jak to było: Dzisiaj nie ma nic z darmo, za darmo umarło"
Właśnie ci Panowie wkurzając mnie pchnęło mnie dalej i utwierdzili mnie w tym ze muszę zrobić coś co i tak miałem w planach.

"pRACOWITE pSZCZÓŁKI"

Pszczoływspaniałe owady dzięki którym mamy miód, produkty pszczele i wogóle mamy co jeść. Niesamowita organizacja pracy i odpowiedzialność za całą kolonię.
Tak naprawdę wracając do domu moi drodzy uzmysłowiłem sobie jak wiele jest do zrobienia i skala trochę mnie przeraziła. Uświadomiłem sobie ze samemu raczej nie dam rady. Do zmiany i to na już, jest sporo, zaczynając od samych pszczelarzy, przez rolników, osoby dorosłe aż po następne pokolenie. Musimy nauczyć się tego co pokazują pszczoły. Tego ze gramy do jednej bramki i jedynie działając razem jesteśmy w stanie coś zmienić
Musimy zmienić nasze podejście do tych niesamowitych owadów. Każdy z Was słyszał o tym że pszczoły giną i że jest źle i że ogóle tragedia. Widzicie problem polega na tym że jest szereg czynników który wpływa na kondycję pszczół. Choroby pszczół, brak pokarmu w przyrodzie, brak szkoleń dla pszczelarzy, zła gospodarka pszczelarska,  zniszczenia pasiek przez ludzi, zwierzęta i pogodę przyczynia się do tego że nasze pszczoły słabną.
Dlatego właśnie powstał projekt "Bzykająca przyczepka edukuje" i "Bzykająca przyczepka podbija świat" miał przybliżyć dzieciom i dorosłym pszczoły. Jednak wyjazd do Berlina przekonał mnie ze trzeba postawić krok dalej.
Oba te projekty to edukacyjne szkolenia i eventy dla dzieci. Żeby jednak wyjść z nimi jeszcze bardziej do ludzi podjąłem decyzję o założeniu fundacji. Fundacja "Pracowite pszczółki" będzie nadal realizowała program obu projektów, lecz również postaramy się zrobić coś jeszcze w większej grupie. Spodziewajcie się więc że wkrótce zobaczycie więcej działań pro pszczelich :D

NOWY pROJEKT

Na to czekaliście. Rozpoczynam przygotowania do nowego projektu. Będzie on miał na celu poprawę zdrowia moich pszczół. Jesteście gotowi? Jeśli tak to na naszym profilu FB napiszcie: "Gotowy/Gotowa do wsparcia"

Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do naszego wyjazdu. Może w małym stopniu, ale wspólnie zmieniliśmy świat na lepsze.

poniedziałek, 08 styczeń 2018 11:50

Podbijamy świat dzięki Fanom!

Bzykająca przyczepka podbija świat 

Tak moi drodzy naprawdę udało się w zaledwie 30 dni wykonać projekt, który tak bardzo pokochaliście i wsparliście (mam nadzieję). Jeśli nie wsparliście to jeszcze będziecie mieli okazję wziąć udział w innym projekcie. Gwarantuje to Wam. Ale o tym kiedy indziej.
Na początku słowo do osób, które zaangażowały się ten projekt i wsparły go.  Szczerze to nie wiem jak Wam dziękować. Zwykłe słowa to mało, nagrody które otrzymacie to wg. mnie mała nagroda. Serio. Waszą największą zapłatą będzie duma z tego że to WY dodaliście swoją cegiełkę to tej akcji. Uwierzcie radość dzieci i ludzi na widok naszej książeczki lub przepięknej pszczoły, zaskoczy Was tak bardzo że jak powiecie sobie "jestem tego częścią" to w duszy będziecie z siebie bardzo dumni!
Zarówno trzymając w ręku książeczkę "Pszczele Zagadki" jak i widząc maskotkę, pamiętajcie! To Wasze dzieło. Po prostu....

Jesteście Wielcy!

Parę faktów o celach projektu

Maskotka edukacyjna

 • Wybór firmy która wykona maskotki trwał 2 miesiące
 • Wykonanie maskotki zostało zlecone na miesiąc przed startem projektu! Tak, tak, projekt MUSIAŁ się udać :D
 • Maskotkę staraliśmy wykonać się na podstawie prawdziwych faktów z życia pszczół,  dlatego nasza pszczółka ma odpowiedni kolor i atrybuty. 
 • Całkowita waga kostiumu to 10 kg.
 • Pszczoła ma na futerku połowę herbu Sobótki z dawnych czasów co sprawia ze jest ona promocją naszego regionu.
 • Zwracamy uwagę! Tak ta maskotka ma się wryć w pamięć i ma sprawić ze zapamiętacie ją na dłuuuugo. 

Książeczka "pszczele zagadki"

 • Wszystkie grafiki zostały stworzone od podstaw
 • Kazda jest unikalna
 • Książeczka jest dedykowana dla dzieci i ich rodziców. Część zagadek jest trudniejsza, żeby zachęcić rodziców do pracy z dzieckiem. 
 • Wydrukowaliśmy ich 2000 sztuk a 200 otrzymaliśmy od drukarni REPROMANIA z Wrocławia
 • Na ostatniej stronie znajduje się specjalna dedykacja dla .... sami to sprawdźcie
 • Prace nad nią trwały ponad 3 miesiące.
 • Książeczka strony w książeczce są specjalnie dostosowane do zaznaczania, malowania i bawienia się zagadkami.

Ale to nie wszystko...

Jest jeszcze wiele rzeczy, które mogły umknąć tym którzy nie śledźą SM. Jakieś 4 miesiące przed startem projektu zostały rozpoczęte przygotowania do wykonania dla Was nowych, oryginalnych nagród. I tak na potrzeby akcji zostały stworzone specjalne zakładki do książek, wykonaliśmy 2 świąteczne wzory kubków, dodaliśmy 2 nowe wzory świec z wosku, zamówiliśmy pszczoły robione na szydełku. Specjalnie zamówiliśmy wizualizacje celów naszego projektu.  W nagrodach pojawiły się oryginalne nagrody tj. taniec pszczoły, pakiet z wróżbami andrzejkowymi, czy najczęściej wybierany pakiet "Weź się napij" (w sumie poszło 51 kielonów miódu pitnego)
Dla mnie projekt był wyzwaniem, bo codzienne transmisje live były wyzwaniem, bo tematy musiałem przygotować ze sporym wyprzedzeniem, a jestem raczej typem który dzieła spontanicznie i niż wg. jakiegoś planu czy schematu. Ale spoko czegoś mnie to nauczyło i przy okazji poznałem wiele ciekawych osób z naszej okolicy.

Wydrukowaliśmy "Pszczele zagadki"

Dzięki Wam wydrukowaliśmy ponad 2000 szt.

Piękny Wynik!

Pszczoła edukacyjna. Przyznajcie sami - Jest przepiękna

Maskotka edukacyjna -przód

Nasza pszczoła jak na porządną przedstawicielkę rodu Apis przystało, ma 3 pary odnóży, stylowe brązowe futerko i gromadzi odnóża pyłkowe na nogach

Bzykająca przyczepka podbija Świat

Bzykająca przyczepka podbija świat. To ten projekt wspieraliście na Polak Potrafi i dzięki środkom w nim zgromadzonym udało się zakupić maskotkę i wydać ksiażeczkę "Pszczele Zagadki"

Maskotka edukacyjna -Tył

Pszczelarze mogą się czepić że nie ma 2 par skrzydeł jak u pszczoły ale technicznie nie dało się tego zrobić. Natomiast nasza pszczołka ma jak na pszczołę przystało żądło i piekny odwłok jak na pszczołę przystało.

Cel dodatkowy - Wyjazd na Grune Woche w Berlinie

Jak byliście z Nami podczas ostatnich paru tygodni to wiecie że był jeszcze jeden cel. Wyjazd na Międzynarodowe Targi Turystyczne do Berlina. Niestety kwota zebrana przez portal wystarczyła na zakup stroju i wydruk książeczek.
Ale...
Nie podarowałbym Sobie takiej okazji i takiej promocji pszczół. Na pewno czułbym się ze w jakiś sposób zawiódłbym pszczoły i fanów którzy wspierali projekt i walczyli o jego realizację.
Czy jest to wyzwanie? Na pewno. Zarówno finansowe jak i kondycyjne.
Finansowe bo wymaga nie tylko rezerwacji miejsca na noclegowego, ale również przygotowania produktów, promocji w językach obcych i odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Uwierzcie mi, pszczoła jest piękna i magiczna, ale maksymalny czas przebywania w całym stroju, to jakieś 15-20 minut. Okaże się zresztą na miejscu jak wyjdzie. W każdym razie odpowiednie oporządzenie termoaktywne zostało już zamówione.
Tak więc będziemy podbijać świat tak jak sobie to wymyśliliśmy i wymarzyliśmy.
Oczywiście w planie są transmisje LIVE z Targów. Będziemy je robić codziennie! Tak jest będzie mieli okazję podróżować ze mną po całych targach.
Mam w planach również taniec pszczoły, który obiecałem Fanom jako nagroda specjalna. Także jeśli będziecie nas oglądać to na pewno zobaczycie taniec.
Podróż po Targach też na pewno Was zainteresuje i może okazać się inspirująca dla części za Was, zwłaszcza dla wizjonerów i osób lubiących nowości.

Jedziemy dokładnie tutaj

Ślężańskie Miody - Chronimy Bzykający świat Słodkości

Chronimy

Jesteśmy jak pszczoły. Miód dla nas to tylko dodatek, a możliwość obcowania z pszczołami jest prawdziwą nagrodą. Właśnie dlatego, cały czas, przez cały rok staramy się szerzyć ideę ochrony pszczół. Nasz projekt "Bzykająca przyczepka edukuje" ma na swoim koncie ponad 20 różnego rodzaju warsztatów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Zobacz sam!

Bzykający

Świat zapylaczy to nie tylko pszczoły miodne. Pamiętamy, że świat pszczół to nie tylko pszczoły, które przynoszą miód, lecz również trzmiele, pszczoły samotnice, oraz cała masa innych owadów o które musimy dbać. Zobacz je!

Świat

Nie jesteśmy sami! Jesteśmy w ciągłym kontakcie z pszczelarzami na całym świecie i trzymamy rękę na pulsie. Śledzimy co się da! Znajdziesz na nas na takich portalach jak, Facebook, Twitter, You Tube, Instagram, Google+ Snapchat. Znajdz nas a poznamy się bliżej.

słodkości

Tak tak. Na pewno pomyśleliście o miodzie, ale pamiętajcie że nie tylko miód mamy dzięki pszczołom. Te niesamowite owady dostarczają wielu cennych produktów, a miód jest tylko jednym z nich. Do tych produktów należą: pyłek pszczeli, propolis, pierzga, mleczko pszczele czy jad pszczeli. Oprócz tych produktów staramy się też przybliżyć wam czym jest i jak działa Apiterapia.

Cele na 2018 rok

 Już po sylwestrze i korki z szampana zostały wystrzelone, morze napojów przelało się przez nasze ciała, więc czas wrócić do rzeczywistości. Nowy rok, przynajmniej dla mnie nie zawsze oznaczał jakieś zmiany i cel. Kiedyś był nowym rokiem. Tyle.

Teraz wiem że warto rok poprzedni podsumować rozliczyć, żeby po jakimś czasie wrócić do tego co było i sprawdzić co udało się zrealizować. Parę dni temu czytałe podsumowanie ubiegłego roku i doszedłem do wniosku że ten rok był nie mniej intensywny, a może nawet najmocniejszy. Początek roku to spadki rodzin i porażka projektu BPE2.0 a potem już z górki. Pierwsze warsztaty i zastrzyk środków które pozwoliły na zakup nowych rodzin i sprzętu. Potem przygotowania do projektu BPPŚ, nowe produkty i walka o sukces projektu skutecznie zabrały mi czas.

To co będziemy robić?

Fundacja

Jeśli słuchałeś transmisji live z naszego projektu to wiesz doskonale, że mamy w planie otworzenie fundacji.

Sklep internetowy

Już czas na usystematyzowanie tego co jest na ślężańskich miodów i naszych eventów i produktów. Dlatego machniemy ładniutki sklepik internetowy.

Edukacja

Edukacja zrównoważymy ze sprzedażą miodów, a w planach jest między innymi kurs młodego pszczelarza i filmy edukacyjne WYSOKIEJ jakości i treści!

Cele w liczbach

 • Poszerzenie pasieki z 20 do minimum 30 uli
 • Budowa Domku do Apiterapii
 • Zakupić conajmniej 20 uli do gospodarki rotacyjnej 
 • Przeprowadzić conajmniej 20 warsztatów dla dzieci
 • Reaktywować "Wiosenny Maraton Pomocy Owadom"
 • Dodać do oferty miód mniszkowy i gryczany
 • Nagrać 10 odcinków ciekawych filmów o pszczołach
 • Wychować 20 Matek pszczelich

Natura dla Wszystkich

Będziemy skupiać się również na owadach które nasz otaczają
Nie tylko pszczoły , ale trzmiele i inne owady postaramy się wam pokazać w 2018 roku,
Każdy za was wie że zarówno pszczoły jak i inne owady są ważne.

Też nie możemy się doczekać :D

Zobacz więcej ...

Szybkie Info Just For You 

Tak to jest truteń

Męski członek rodziny pszczelej. Ojciec ojców, król owadów i niekwestionowany władca owadów.
No dobra. Żartowałem

Pszczółka

Najwspanialszy owad na ziemi. Słodka, miła i pracowita. Czyli prawdziwa kobita :D Gdy siada ci na dłoni to czujesz się jakby los świata zależał od ciebie. Niesamowite stworzenie.

bohaterskie dzieci

Oto dzieci z Kraśnika, które bohatersko wsparły akcję Bzykająca przyczepka edukuje 2.0. Dzieci zorganizowały zbiórkę wielkanocną i wpłaciły ponad 200 zł na nasz projekt.

To część z tego co zrobiłiśmy w 2017 roku.

Oleśnica i Poniatowice

Warsztaty w Oleśnicy i Poniatowicach z początkiem 
2017 roku. 

Jaworzyna śląska

Na warsztatach w Jaworzynie byliśmy aż 2 razy.
Za każdy razem spotykaliśmy się z super 
przyjęciem ze strony dzieci i nauczycieli. 

Mietków

Warsztaty w mietkowskim przedszkolu , były 
częścią projektu Bzykająca przyczepka edukuje 2.0
Dzieci wygrały te warsztaty dzięki wykonaniu kotylionu
podczas Wiosennego Maratonu Pomocy Owadom.  

Warsztaty w pszennie

Warsztaty w Pszennie stanowiły wywanie. 
2 dniowe warsztaty podczas których zabraliśmy
ze sobą wszystkie materiały edukacyjne i ule.

piątek, 29 grudzień 2017 14:30

Podsumowanie 2017

Ślężańskie Miody - Szybkie podsumowanie 2017

- czyli co tam żeśmy nabzykali w 2017 roku

Mija 2017 rok. Na pewno było w nim sporo pracy i sporo też się wydarzyło. Kolejne warsztaty w nowych miejscach, nowe artykuły i sporo wyborów pomiędzy pszczołami i edukacją. W tym roku podsumowanie będzie inne niż rok temu. Nie będę się rozwodził co się działo miesiąc po miesiącu, bo mało kto by to wogóle przeczytał. No chyba że się mylę, to napiszcie komentarz, albo coś. Spora część tego co sobie zakładałem niestety nie poszła, część wyszła, tak jak zaplanowałem, a część mnie zaskoczyła. Cieszę się ze mimo porażki #BP2.0 nie poddałem się i odpaliłem kolejny projekt, który zakończył się sukcesem , co bardzo mnie cieszy. Wydanie książeczki i zakup maskotki to też na pewno spory sukces.

Rok2018 będzie jeszcze bardziej przełomowy, ze względu na rzeczy jakie sobie zaplanowałem. Muszą się udać nie biorę pod uwagę innej opcji. Co takiego chcę zrobić? Jak śledzicie moje posty i transmije to wiecie co planuje. Na pierwszy plan wysuwa się wyjazd do Berlina na Grune Woche, potem to już planowanie rozbudowy pasieki, zaplanowanie wizyt na 2018 i imprez.

Comożna jeszcze zmienić, co dodać, ulepszyć i z czego zrezygnować? Jest tego sporo. W przyszłym roku będę chciał przejść całkowicie na tzw. rotacyjną hodowlę pszczół. Dla znawców tematu nie jest to nic trudnego, lecz wymaga od pszczelarza posiadanie praktycznie podwójnego zaplecza uli i pasiek. Więcej skupimy się na pyłku i pierzdze i naszym własnych matkach pszczelich. Poniżej znajdziecie jeszcze krótkie podsumowanie 2017 w tabeli.

2017
Co się udało ??!Co mogło pójść lepiej? 
Co się udało ??!?!    
Sukces projektu - Bzykająca przyczepka podbija świat    
Zakupono 20 nowych strojów pszczelarskich dla dzieci    
Zakupiono nowszy aparat fotograficzny do celów pasieki i promocji    
Poznaliśmy masę ciekawych ludzi i fanów    
Odwiedziliśmy około 10 przedszkoli    
Wydrukowaliśmy "Zagadki Pszczele"     
Zorganizowaliśmy "Wiosenny Maraton Pomocy owadom"     
Braliśmy udział w akcji "Ochroniarze na kalendarze"

Porażka zbiórki - Bzykająca przyczepka 2.0
Kupiono jedynie nowy ul ... damn.
Po zimowli zostało w pasiece 7 rodzin pszczelich.
Mała ilość miodów odmianowych.
Zakup nowych matek i rodzin spowodował spadek inwestycji w ule.Warsztaty w pszennie

Cudowne 2 dni z dziećmi z Pszenna były jednymi z najlepszych jakie pamietam z tego roku. Oczywiście warsztatów było więcej lecz te najbardziej zapadły mi w pamięci i na długo ze mną będą :D

Edukacja na 1 miejscu

Ten rok był bogaty w inwestycje związane z naszą działalność edukacyjną. Zakupiliśmy stroje dla dzieci, aparata, przyczepka zyskała plandekę, wydrukowaliśmy książeczkę "Pszczele zagadki" i zakupiliśmy maskotkę edukacyjną.

Nadchodzi przyszłość

Plany na nowy rok? Są! Pasy zapięte? Raczej nie, bo zawsze coś nieoczekiwanego się wydarzy. Czas pokaże w którym kierunku podążymy, lecz na pewno będzie ciekawie :D

Film promocyjny wiosennego maratonu pomocy owadom

Film został nakręcony podczas imprezy a montażem zajął się Wojciech Gruszka z Filmy Repromania. Była to impreza promująca projekt "Bzykająca przyczepka edukuje 2.0" Wspaniała atmosfera i cudowne tańce prowadzone przez Panią Gosię z Kinder Studio dały sporo radości dzieciom, a ciasta przygotowane przez lokalnych wspierających, dodały imprezie słodkości. Ogromne podziękowania za organizację należą się Sylwii, Darii i Wojtkowi. Było wspaniale !

Wiosna nadejdzie za

80
23
39
46
Zapraszamy na naszą stronę
czwartek, 02 listopad 2017 00:21

Bzykająca przyczepka podbija świat

Darz miód!

Serdeczenie witamy Cię w naszym projekcie. Dlaczego piszę w naszym, bo tak naprawdę ten projekt jest zwieńczeniem pracy mojej, moich pszczół, jak i osób które wsparły poprzednie projekty. To Oni, Wy jesteście częścią tego co robimy obecnie dla naszych pszczół. A robimy to co możemy. Ale jaki mamy w tym cel? Po co cały ten projekt, ulotki, pszczoła w formie maskotki czy wyjazd do Niemiec. Sprawa jest prosta. Chcemy namieszać Wam w głowach :D

 

CEL.1 - Wydanie książeczki "Pszczele Zagadki"

 

CEL. 2 - Zakup Maskotki edukacyjnej do naszych warsztatów.

 

CEL.3 - Wyjazd na Międzynarodowe Targi Turystyczne Grune Woche w Berlinie.

 

 

No dobra żartowałem z tym mieszaniem w głowach, chociaż.... Tak naprawdę działam z pomocą życzliwych mi ludzi, jak telewizja. Zwraca waszą uwagę na temat pszczół a wnioski jakie wyciągniecie zostają dla was. W całym tym zamieszaniu chodzi o pokazanie Wam pszczół i ich fascynującego życia. Czy nam się to udaje? Ba! Z takim wspierającymi jak ostatnio, możemy nie tylko pokazywać pszczoły, ale podbijać świat! Oto co udało nam się zrobić!

 

 Warsztaty podczas projektu: "Ochroniarze na kalendarze"

Nasze zajęcia w Szkołach podstawowych

Nasze zajęcia w przedszkolach połączone z oglądaniem pszczoł na żywo!

Oprócz naszych warsztatów w przerwach pomiędzy pracą, pszczołami i innymi zajęciami tworzymy również filmy animowane dla dzieci :D

 

Oczywiście nie wszystkie zdjęcia i wszystkie relacje możecie zobaczyć podczas tej zbiórki, ale spora ich część jest dostępna tutaj.

Gwarantuje wam że zabawa zawsze jest na najwyższym poziomie, ale chcemy żeby było jeszcze bardziej rewelacyjnie i edukacyjnie.

Ale wróćmy do celu tego projektu, bo to na nim musimy się skupić.

 

Cel.1 - Wydanie książeczki - "Pszczele zagadki"

 

Naszym planem i zarazem pierwszym celem zbiórki jest wydrukowanie książeczki i udostępnienie jej WAM! Tak jest! Bo po co mi książeczka, jeśli będzie leżała u mnie na półce. No więc pierwszym celem zbiórki jest druk książeczek i wysyłka ich do Was! Dlatego właśnie będzieci mieli okazję kupić nasze książęczki jako pierwsi, pojedyńczo lub w super pakietach, oraz będziecie mieli okazję być fundatorami, który przyczynili się do wydania tej książeczki. Będzie to wyglądało tak!

 To jedynie okładka, ale w środku będą na was czekały takie cuda!

 

 

 To oczywiście jedna z grafik jakie będą się znajdowały w książeczce. Ta książeczka ma posłużyć właśnie do edukacji. Dzieci mają się uczyć o pszczołach razem z pomocą swoich opiekunów.

 

Cel. 2 - Zakup Maskotki edukacyjnej! 

 

To się nazywa szał! Już to widzę, jak na nasze zajęcia wchodzi taka mega pszczoła :D Dzieci szaleją, a z zajęć zostaje im w głowie spotkanie z pszczelarzem i MEGA pszczołą! Czujecie to?! Chyba każdy z Was chciałby przeżyć takie spotkanie w swojej młodości lub zapewnić je swoim dzieciom!

JUŻ WKRÓTCE ZOBACZYCIE WIZUALIZACJĘ NASZEJ MASKOTKI EDUKACYJNEJ!

Aktualizacja nr. 1

Wiemy już jaką głowę będzie miała nasza pszczoła! Kolor będzie inny, ale kształt będzie podobny do tej poniżej. Więcej informacji już wkrótce!

 

Obecnie trwają rozmowy nad wyborem wykonawcy takiej pszczoły i wyborem projektu. Jak tylko pojawi się NASZA pszczoła na pewno się nią pochwalimy. Narazie dodajemy jedną z pszczoł jaką znaleźliśmy u jednego z producentów z którym trwają rozmowy.

 

Cel. 3 - Wyjazd na Międzynarodowe Targi Grune Woche w Berlinie w Styczniu 2018 roku.

Dla wielu z Was może się to wydawać bezcelowe, lecz tak naprawdę ten wyjazd jest super promocją, zarówno pszczelarstwa polskiego jak i kolejną próbą zwrócenia uwagi na pszczoły. Wiemy że należy mówić o pszczołach. Mówi się o tym dość szeroko i to na całym świecie, ale jako że oprócz samego działania potrzebna jest też akcja, to dlatego za nasze kolejne wyzwanie i cel postawiliśmy sobie wyjazd Berlina, gdzie nasza akcja zyska ogromny rozgłos. Jak ogromny?

Na Targi "Grune Woche" dziennie przyjeżdza baaaardzo duużo osób. Zresztą sami zobaczcie, jaka jest to ogromna impreza. Poniżej znajdziecie parę filmów i zdjęć z tej imprezy. Jest ona ogromna i trwa aż 9 dni! My planujemy pojechać tam na 4 dni i będziemy wam zadawać relację z tego wydarzenia!

Film promocyjny tego wydarzenia!

 

 

 A teraz przyjemności, czyli Wasze nagrody za wsparcie!

 Miód z naszej Pasieki

 Pyłek Pszczeli, czyli bomba witaminowa!

 Wesoła pszczołka haftowana ręcznie!

 Świece z wosku pszczelego! Idealnie dodadzą uroku nadchodzącym świętom!

 

 

Piękne świąteczne kubki w dwóch wzorach. Idealnie na zimowe wieczory z czekoladą!

HIT! Zakup swoją książeczkę! Jedną lub w korzystnym pakiecie!

Warsztaty pszczelarskie w sezonie 2018.

Reklama na naszych książeczkach i ulotkach!

Zakładki magnetyczne do książek! Pojedyńcze lub w zestawie. Idealnie pasują do naszych książeczek edykacyjnych!

 

Nagród oczywiście będzie więcej i każdy kto chce wziąć udział w naszej zbiórce znajdzie coś dla siebie :D

Gramy w otwarte karty, czyli jaki będzie koszt tego projektu!

Nauczeni doświadczeniem i pokorą postanowiłem ustawić próg, ktróry pozwoli na druk książeczek i zakup maskotki. Cel 3, czyli wyjazd do Berlina to cel na który będziemy zbierać po uzbieraniu minimum. Pamiętajcie proszę, że oprócz kosztów postawowych do kwoty zbiórki dodaliśmy niezbędne koszty typu marże portalu czy podatek dochodowy! Oprawę graficzną całego projektu już mamy opłaconą, więc odpada nam ten koszt w projekcie.

 

Tak to wygląda kosztowo:

Wydruk książeczek w ilości 2000 sztuk + marże i podatki - 2500 zł

Koszt wykonania maskotki edukacyjnej - 3250 zł

Cel dodatkowy:

Wyjazd do Berlina, koszty rezerwacji noclegów, wyżywienia i dojazdu - 3000 zł

Każda kwota powyżej przekroczeniu tych progów, zostanie przeznaczona na zakup uli dla naszych pszczół, bo one też na coś zbierają.

 

Wysyłka nagród - proszę przeczytaj

 

Nagrody będziemy wysyłali jak tylko otrzymamy wpłaty z portalu. Zakładki, maskotki, kubki, książeczki, świece będą wysyłane tak żeby dotarły do was jak najszybciej.

Wysyłka miodu - im szybciej tym lepiej! Ponieważ miodu może braknąć to część miodu będzie wysyłana do Was w sezonie 2018. Część miodu będzie wysłana jeszcze w tym roku.

 

 

Właściwości lecznicze miodu przy leczeniu chorób układu krążenia i serca

 

Żebyśmy mogli właściwie zająć się naszym tematem przypomnijmy sobie co wchodzi w skład układu krążenia. Nie możemy sobie odpuścić tych informacji ponieważ, pozwoli nam to lepiej zrozumieć rolę tego układu w naszym życiu.

Parę słów na temat układu krążenia.

Definicja jest prosta. Układ krążenia to tak naprawdę dwa układy, krwionośny i limfatyczny. Ich główna rola w naszym organizmie, to transport płynów ustrojowych. Sprawa niby prosta, lecz jak to bywa przy definicjach, prosta tylko w teorii. Tak naprawdę te dwa układy są ze sobą ściśle powiązane i spełniają wiele ważnych funkcji. Ich znaczenie opisywał nie jeden lekarz i pisarz w różnych książkach, więc pozwólcie mi że nie będę się na tym skupiał bardzo szczegółowo. No to lecimy.

 • Układ krwionośny - jest to układ zamknięty w którym krąży krew, a jej ruch odbywa dzięki sercu które działa jak pompa, nieustannie ją tłocząc. Naczynia krwionośne występujące w tym układzie to żyły, tętnice i włosowate naczynia krwionośne. To co jest dla nas istotne to to że tętnicami krew wypływa z serca i wraca do niego żyłami. Więcej info
 • Układ limfatyczny - jest on inaczej zwanym układem chłonnym i w odróżnieniu od układu krążenia, jest on układem otwartym. Najważniejszą funkcją tego układu jest obrona organizmu przez zakażeniami i usuwanie toksyn z organizmu. To właśnie w tym układzie powstaje limfa, która krąży po całym organizmie, zbiera substancje toksyczne, odprowadza je do węzłów chłonnych, skąd są transportowane do nerek i usuwane z organizmu.

To tak w wielkim skrócie. Resztę doczytajcie sami, jeśli macie ochotę. My natomiast wracamy do ....

Wpływ miodu na układ krążenia i serce.

Niezależnie od typu miodu jaki konsumujecie, jego właściwości pozytywnie wpływają na stan naszego serducha. Miód wzmacnia skurcze serca, co przekłada się na lepsze wzmocnienie naczyń wieńcowych, niż w przypadku innych cukrów tj. glukozy, fruktozy czy cukru inwertowanego. Dodatkowo miód poszerza naczynia wieńcowe. Ok ale na co konkretnie dobry jest miód? Proszę bardzo, oto do czego udało mi się dotrzeć. 

 1. Niewydolność serca - ta choroba polega na niewłaściwemu zaopatrzeniu organizmu w krew. Skala tej choroby to obecnie około 2 % ludzkości, a aż 10% osób powyżej 65 roku życia ma problemy z tą przypadłością. Medycyna ludowa od dawna stosuje właśnie do leczenia niewydolności serca miód, więc może i my moglibyśmy skorzystać z tej wiedzy.
 2. Niewydolność krążenia - to obrzęki które powodują zastój krwi i prowadzą do gromadzenia się toksyn. Miód pszczeli pozwala lepiej odżywić serce, dzięki czemu nasze serducho z jeszcze większą siłą tłoczy krew, co poprawia krążenie, które usuwa obrzęki i toksyny. Dzięki temu, toksyny trafiają do nerek i wątroby i są usuwane z organizmu. Pamiętacie jeszcze? Limfa!
 3. Miażdżyca tętnic - każdy z nas słyszał o tym. To nic innego jak odkładanie się w naczyniach krwionośnych, głównie cholesterolu, które prowadzi do stwardnienia tętnic. Najbardziej narażone są na takie stwardnienia tętnice wieńcowe serca, w których takie zmiany mogą prowadzić do zawału serca! Ale to nie wszystko, bo narażony jest też nasz mózg. Jeśli choroba dotknie nasze tętnice mózgowe, może wystąpić udar mózgu! Badania które przeprowadzono dowodzą że po 2 tygodniach stosowania następuje spadek ryzyka zachorowania na tą chorobę, natomiast stosowanie miodu przez 30 dni powodowało zmniejszenie ryzyka aż o 25%! Bulgarscy i Rosyjscy uczeni, dowodzą że spożywanie miodu wzmacnia naczynia wieńcowe, obniża ciśnienie tętnicze, wzmacnia krążenie i obniża cholesterol. Nic tylko wcinać miód :D
 4. Choroba niedokrwienna - ta choroba jest następstwem miażdżycy tętnic wieńcowych. Przyczyną tej choroby są: wysokie stężenie cholesterolu, papierosy, stres, alkohol, cukrzyca, otyłość i nadciśnienie tętnicze. Powodem przez który pojawia się ta choroba to zmniejszona ilość tlenu w sercu. Zachorowalność w samej tylko Polsce jest spora, bo aż 1 milion osób choruje na chorobę niedokrwienną. Patrząc na ilość osób mieszkających w Polsce to jest to co 37 osoba. Jest to również przyczyna przedwczesnej śmierci u mężczyzn! Dwoma wyróżnikami tej choroby to dusznica bolesna i zawał serca. Badania w Bułgarii przeprowadzone na 100 pacjentach dowodzą zbawiennego działania miodu. 100 osób przyjmowało przez 3 tygodnie po 100 g miodu codziennie, co spowodowało rozszerzenie naczyń wieńcowych, ustawał ucisk w okolicy serca, podwyższała się hemoglobina, poprawiało się krążenie sercowo-naczyniowe i u pacjentów polepszało się samopoczucie. Natomiast Rosyjscy naukowcy dowiedli że spożywanie miodu w ilości 50 dziennie przez 2 tygodnie, obniża lepkość krwi i obniża cholesterol. Przeprowadzono badania również w Polsce.  88 osobom powyżej 65 roku życia podawano przez okres 3 miesięcy 75 gram miodu lipowego lub gryczanego i okazało się że, ustąpiły bóle w okolicy serca, zmniejszyła się częstotliwość kołatania serca, nastąpił wzrost wydolności fizycznej, ustąpiły kłopoty z zasypianiem oraz polepszyło się samopoczucie. Takie efekty zaobserwowano aż u 66% badanych osób!

Stosowanie miodu w leczeniu chorób krążenia i serca.

 Jak widzicie powyżej całkiem sporo zyskujemy spożywając miód. A wspomniałem tylko o układzie krążenia i sercu. Przejdźmy więc do tego co misie lubią najbardziej, do jedzenia :D Oto jak wcinać miodek!

 • Zaleca się spożywanie 30 gram miodu, czyli 2 łyżki stołowe. Miodek jemy, trzymamy w ustach przez 2-3 minuty i dopiero połykamy, bez popijania. Tak wciągamy miodek z rana i wieczorem.
 • Zaleca się stosowanie miodu w granicach 70 - 120 gram dziennie, lecz przy długotrwałym stosowaniu, 2-3 miesięcznym, stosuje się go w ilościach 35-70 gram.
 • Miód można stosować samodzielnie lub jako uzupełnienie kuracji farmakologicznej.

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł na temat wpływu miodu na układ krążenia, zachęci Was do spożywania miodu i zastąpienia cukru miodem. Pamiętajcie jednak, że najlepiej jest zakupić miodek od zaprzyjaźnionego pszczelarza, bo marketowe twory są dalekie od słowa miód. Ruszajcie więc po swój słoik miodu i oczekujcie na kolejny artykuł z tego cyklu. Będzie on o wpływie miodu na układ oddechowy. Będziecie zaskoczeni jak można stosować miód w leczeniu układu oddechowego.

Pozdrawiam,

Daniel

Żrodło: "Lecznicze działanie miodu pszczelego w chorobach wewnętrznych, wyd. Medpharm Polska, Prof.dr hab.n.farm. Bogdan Kędzia, mgr Elżbieta Hołderna-Kędzia, str. 11-27

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Murarki ogrodowe w twoim ogrodzie

Murarki ogrodowe w twoim ogrodzie Parę słów o murarkach Dzień dobry moi drodzy! Jeśli dotarliście

Read more
Jak zacząć przygodę z pszczołami i czy dasz radę?

Wprowadzenie Po co Ci wogóle pszczoły? Zastanawiałeś się nad tym dłużej? Chodzi Ci o to by zarobi

Read more
Promocja Grune Woche, czyli świece i książeczki!

GRUNE pROMOCJA :d Jak doskonale pamiętacie z przygotowań do wyjazdu do Berlina dość często pokazywa

Read more
Targi Grune Woche w Berlinie 2018

Targi Grune Woche w Berlinie 2018 ... czyli reprezentacja Dolnego Śląska i szalona pszczoła w natar

Read more
Podbijamy świat dzięki Fanom!

Bzykająca przyczepka podbija świat  Tak moi drodzy naprawdę udało się w zaledwie 30 dni wyko

Read more
Ślężańskie Miody - miody z Sobótki i okolic Wrocławia i Świdnicy
LagnapisO nas

Ślężańskie Miody - Chronimy Bzykający świat Słodkości Chronimy Jesteśmy jak pszczoły. Miód dla na

Read more
Zobacz również

NASZĄ MISJĄ JEST EDUKACJA I OCHRONA ZAPYLACZY

Tu jesteśmy

Kontakt

Daniel Borak
Zaułek świdnicki 2

55-050 Sobótka

tel. 783824561
Email: admin(@)slezanskiemiody.pl

Znajdziesz nas rówież w różnego rodzaju social mediach. Facebook, Instagram, Twitter, You Tube, czy na Snapie. 

Template by JoomlaShine