października 09, 2014 4354razy

Układ krążenia pszczół

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Pszczeli układ krążenia jest układem otwartym. Oznacza to że krew pszczół, czyli Hemolimfa po przedostaniu się przez aorte i serce wypełnia wszystkie wolne przestrzenie między tkankami i narządami dostarczając naszym pszczołom tlen. W układ krążenia pszczół wchodzi aorta, serce oraz narządy tętniące w czułkach i zatarczu. Serce naszej pszczoły ma kształt rurki i biegnie po stronie grzbietowej odwłoka od drugiego do czwartego pierścienia odwłokowego. Serce pszczoły składa się z pięciu komór oddzielonych dwudzielnymi zastawkami. Ostatnia, tylnia komora serca jest zaślepiona ślepo, natomiast pierwsza komora przechodzi w aortę. Krew z aorty, która ma postać cienkiej rurki trafia przez otwór potyliczny do głowy pszczoły. Po opłynięciu głowy, hemolimfa biegnie ku tułowiowi  i przechodzi do odwłoka przez zatokę brzuszną. W miejscu gdzie kończy się przepona brzuszna hemolimfa dostaje do zatoki okołotrzewiowej, opływa narządy wewnętrzne i otworami w przxeponie grzbietowej przedostaje się do zatoki okołosercowej.

Hemolimfa i jej funkcje

Hemolimaf pszczół jest tkanką płynną. Jej rola w organizmie pszczół polega na wielu funkcjach. Jedną z najważniejszych funkcji jest dostarczanie całemu organizmowi substancji odżywczych. Usuwa ona produkty przemiany materi i transportuje hormony. Prawdopodobnie stanowi ona swojego rodzaju "żelazny zapas" dla wody i aminokwasów w organizmie pszczół. Oczywiście w skład hemolimfy wiele składników takich jak hemocyty w wielu postaciach, różniące się od siebie składem, w zależności od rozwoju pszczół, lecz nie będziemy się o tym rozpisywać ponieważ zwykły pszczelarz, czy fan miodów nie znalazłby tak ciekawych informacji. Oczywiście jeśli jesteście żądni szczegółowej wiedzy możecie o niej przeczytac tutaj.

Ostatnio zmieniany sobota, 31 październik 2015 21:45

2 komentarzy

  • Link do komentarza teresa czwartek, 03 listopad 2016 19:16 napisane przez teresa

    Hemolimfa nie może brać udziału w wymianie gazowej,bo hemocyty nie zawierają hemoglobiny.

  • Link do komentarza Marek czwartek, 31 marzec 2016 05:04 napisane przez Marek

    "Hemolimfa po przedostaniu się przez aorte i serce wypełnia wszystkie wolne przestrzenie między tkankami i narządami dostarczając naszym pszczołom tlen."
    Zdanie nieprawdziwe, gdyż w hemolimfie pszczół nie ma komórek transportujących tlen. Jest on dostarczany bezpośrednio do komórek systemem tchawek.

Zaloguj się, by skomentować