Bzykająca przyczepka podbija świat!

 

Od 4 lat prowadząc małą pasiekę postanowiłem zrobić coś więcej.

Po co?

Żeby każdy zobaczył że można coś zmienić. Zarówno w świecie pszczół jak i w swoim życiu!

Zacząłem prowadzić warsztaty pszczelarskie dla dzieci. Coś co kompletnie zapanowało nad moją głową :D

Serio zapytaj mnie o pszczoły a opowiem ci wizję na 10 lat do przodu. 

A warsztaty cóż. Ciągle je rozwijamy i podnosimy poziom edukacyjny.

Tym razem wydajemy materiały edukacyjne i zakupujemy wyjątkową maskotkę edukacyjną.

A jak uda się uzbierać więcej, to podbijamy świat a dokładnie Berlin.

Zainteresowany? Już wkrótce ruszamy!

Start! - 16 Listopada godzina 19:00

Uliki weselne na ramkę 1/2 wielkopolską

czerwca 26, 2016 3676razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uliki weselne

Każdy z nas pszczelarzy wie czym są te uliki weselne. Na rynku jest ich spora ilość, a najpopularniejsze, wg. mnie, są uliki weselne ze styropianu. Bardzo dobre właściwości izolacyjne, zarówno chroniące przed chłodem i ciepłem sprawiają że te ule bardzo dobrze nadają się do wychowywania i unasieniania naszych nowych królowych.

Uliki weselne - moja opinia

Uliki weselne to ważny element naszej pasieki. Ja podczas swojej przygody z pszczołami nauczyłem się już że na pasiece zawsze warto mieć parę sztuk matek zapasowych. Zawsze może coś się stać matce w ulu produkcyjnym, a poza tym jeśli mamy matki z których warto "pociągnąć" nowe matki, to ule weselne na pewno nam się przydadzą.

W sieci na pewno widzieliście masę ulików weselnych. Najpopularniejsze są uliki na 4 małe rameczki z komorą na pokarm. Zakupiłem w tym sezonie 3 takie uliki. Cena takich ulików to około 40 zł za ulik niemalowany i 50 zł za malowany (kurcze drogie te malowanie). Niby to mało, ale jak pomyślimy to za tą cenę dokupimy sobie jeden korpus do ula. Po unasienieniu około 4 matek znalazłem pierwszą wadę tych uli. Jest nim daszek jest on osadzony bardzo blisko ramek po których chodzą pszczoły i możemy je przygnieść. Właśnie w taki sposób "pożegnałem" matkę. Znalazłem ją rozgniecioną na spodzie daszka. To zdarzenie właśnie sprawiło, że postanowiłem zbudować swoje ule. W sumie to jest jeszcze jedna rzecz która mnie w tych ulikach denerwuje. Ramki. Te małe rameczki w żaden sposób nie pasują do moich uli wielkopolskich. Właśnie dlatego postanowiłem że zbuduję ...

 Styrodurowe uliki weselne wielkopolskie na ramkę 1/2

Dlaczego akurat na tą ramkę? Już tłumaczę. Takiej ramki używam w miodni w swojej pasiece. No to teraz trochę o zaletach które skłoniły mnie właśnie do tego rozwiązania:

  1. Po unasienieniu matki i rozpoczęciu czerwienia, na rodzinę bezmateczną dokładamy korpus 1/2 i łączymy pszczoły "na gazetę". Rozwiązuję nam to problem ramek.
  2. Razem z ramkami przenosimy całą świtę towarzyszącą królowej, co minimalizuje odrzucenie jej przez nową rodzinę.
  3. Uliki weselne na ramkę 1/2 które stworzyłem posiadają miejsce na około 5 ramek 1/2. Co prawda likwidujemy wtedy komorę z pokarmem, ale możemy w wolne miejsce wstawić ramkę 1/2 z pokarmem. Czyli odpada nam robienie ciasta :D
  4. Uliki wykonane są ze styroduru o grubości 3 cm. Materiał ten mimo tego że bywa zgryzany, zapewnia rodzinie ciepło i izolację przez upałami.
  5. Myślę że uproszcza to hodowlę matek z wartościowych rodzin. Jeśli na przykład pozwolimy matce, z której chcemy pozyskać nowe matki, zaczerwić korpus 1/2, to wg mnie z powodzeniem możemy jedną ramkę z jajami i pszczołami wstawić do ula weselnego i poczekać, aż pszczoły wyhodują nową matkę. 
  6. Koszt wykonania takiego ulika jest naprawdę mały. Myślę że koszt zamknie się w około 15 zł, wliczając w to zasuwkę i wentylację.
  7. Przegroda oddzielająca jest ruchoma i pozwala na regulacje gniazda.

No to teraz czas na uliki. Specjalnie nie są wypieszczone, ponieważ zobaczymy jak się sprawdzą w sezonie. Serdecznie dziękuję kolegą pszczelarzą z forum pasieki pszczelarskiego "Banicja" za ich rady. Tak wyglądają moje uliki. W miarę wolnego czasu jeszcze je dopracuję.

 

Ulik na ramkę 1/2 - Środek

 

Moje uliki z ulikami dostępnymi w sklepach

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Ostatnio zmieniany niedziela, 26 czerwiec 2016 17:50
Zaloguj się, by skomentować

Subskrybuj

Wpisując się na listę mailingową otrzymasz od nas nasze aktualne promocje. Spokojnie, twój mail nie zostanie przekazany osobom trzecim.

Wkrótce przekażemy ci również wiadomości o nowych artykułach. Będą to artykuły ciekawe, pozbawione reklam, a przesycone wiedzą o pszczołach i ich świecie.