Sie 09, 2018 137razy

Roślina Miododajna - Nawłoć

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Roślina Miododajna - Nawłoć

Nawłoci tak naprawdę mamy parę rodzajów w naszym kraju. Mamy nawłoć pospolitą, nawłoć ozdobną, nawłoć późną i nawłoć kanadyjską. Roślina bardzo specyficzna i porastająca coraz większe obszary. W zależności od roku zaczyna kwitnąć od początku Sierpnia (mamy 2018 bo wszystko się poprzesuwało) chociaż w latach gdzie kwitnienie roślin jest bardziej regularne, kwitnienie rozpoczyna się bardziej z końcem Sierpnia. Kolor żółty tej rośliny pozwala na bardzo łatwe rozpoznanie na polach. Czasami ze względu na kolor zdarza się niektórym mylić ją z wrotyczem, pomimo innego budowy i wyglądu tego drugiego. Z pszczelarskiego punktu widzenia roślina późna i ze względu właśnie na to nie wykorzystywana jako pożytek towarowy. Obecnie wielu pszczelarzy, z którymi miałem okazję rozmawiać, pozostawia miód nawłociowy pszczółkom.
Wymaga ona szczególnych warunków by dawała nektar w większych ilościach
Miód z tej rośliny jest szczególnie ceniony, lecz jego właściwości nie są doceniane nawet w 10%.
Dlaczego opiszę poniżej , a póki co skupmy się na rodzajach nawłoci

Nawłoć pospolita

łac. Solidago virgaureaI. Tak jak pozostałe nawłocie należy do rodziny astrowatych. Wysokość nawłoci pospolitej sięga około metra wysokości i różnic się w wyglądzie od dość szeroko rozpowszechnionej Nawłoci Późnej czy kanadyjskiej. Ma prostą łodygę, rzadko owłosioną, słabo rozgałęziona. Rozgałęzia się dopiero pod kwiatostanem. Liście odzionkowate jajowate lub eliptyczne piłkowate. Liście łodygowate w dolnej części a w górnej lancetowate. Kwiaty żółte, zebrane w nieliczne koszyczki, tworzące wielokształtne grona. Nawłoć pospolita rośnie w widnych lasach sosnowych, w zaroślach, przy drogach leśnych i polanach. Kwitnie od Lipca do Września. Wydajność miodowa w zwartych łanach to 500 kg/ha.

Nawłoć Późna

łac. Solidago Gigantea Ait. Roślina z rodziny astrowatych. Może swoim wzrostem dorastać nawet do 1,6 metra. Łodyga prosta, wysoka, naga z delikatnym nalotem. Koszyczki tej nawłoci są dość małe, na krótkich szypułkach. Odstają dość daleko, jednostronnie zebrane w wiechokształtne kwiatostany. Zazwyczaj kwitnie późno, koniec Sierpnia, Wrzesień. Drobne kwiaty nawłoci wydzielają niewiele nektaru, dlatego jedynie w większym areale są w stanie "dać miód". Przy dobrym nektarowaniu może dać 3 do 4 kg nektaru dziennie.Preferuje tereny wilgotne, najlepiej obrzeża rzek. Wtedy wydziela nektar.
Czasami spotyka się jej odmiany w ogródkach jako ozdoba.

Nawłoć kanadyjska

Nawłoć Kanadyjska jest bardzo podobna do późnej i różni się tym że łodyga nawłoci kanadyjskiej posiada włoski. Kwiatostany odstają pojedyńczo i tworzą baldachokształtne kwiatostany. Ten gatunek nawłoci jest dużo chętniej oblatywany przez pszczoły a jego wysokość miodowa dochodzi w sprzyjających warunkach do 800 kg. z hektara!

Poznaj nasze pszczoły!

Poznaj pszczoły żyjące w naszych ulach.

Zenek

Truteń

Często obija się w ulu nie robiąc nic ciekawego. Chodzą plotki, że w Sierpniu dostał eksmisje z ula nr. 23

Kamila Cichobzyk

Pszczoła robotnice

Przyszła na świat 4 Sierpnia w ulu numer 14. Od pierwszych swoich dni ciężko pracuje przy doglądaniu młodych larw.

Mańka Zadymiara

Pszczoła strażniczka

Oto Mańka i jej koleżanki, Jola i Karola. Wspólnie tworzą ekipę od obrony ula przed intruzami.

Franczeska wpaniała

Królowa

Rządzi niepodzielnie ulem nr. 6 Jej potomstwo liczone jest w setkach tysięcy pszczół.

Zdjęcie artykułu

Mikroskopowo!

Zobacz jak wygląda nawłoć kanadyjska pod mikroskopem w powiększeniu 20 krotnym

Liść Nawłoci - Spód

Kwiat nawłoci - Nierozwinięty

Kwiat nawłoci z pyłkiem

Nerw główny nawłoci w polu ciemnym

Liść Nawłoci w Ciemnym Polu

Pochodzienie i historia

Jeśli zwrócicie uwagę na nazwy nawłoci w języku łacińskim, to  pierwszy człon jej nazwy to Solidago. W wolnym tłumaczeniu oznacza to "łączenie się" a dosłownie "czynienie ponownie całością".  Nazwa tej rośliny pochodzi z czasów gdy w Europie triumfowało imperium rzymskie a nazwę zawdzięcza żołnierzom, którzy używali nawłoci jako okład regeneracyjny na rany. Stosowana była również jako środek do dezynfekcji.

Zastosowanie Nawłoci

Nawłoć zawiera lejokarpozyd - silny środek moczopędny pozwalający na usunięcie nadmiaru wody z organizmu. Istnieją również dowody na lecznicze właściwości nawłoci przy leczeniu zapalenia nerek. Komisja Europejska dopuściła oficjalnie stosowanie nawłoci przy leczeniu i zapobieganiu kamicy nerkowej.
Ponadto w Niemczech stosowana jest przy leczeniu drożdżaków. Kilka gatunków nawłoci , w tym nasza nawłoć pospolita, czy nawłoć kanadyjska stosowane są przy łagodzeniu schorzeń dróg moczowych i nerek.

Napar z Nawłoci

Aby poprawnie przy gotować wywar należy do szklanki z wrzątkiem wrzucić pięć łyżeczek suszonych pędów nawłoci. Taki wywar należy pić pomiędzy posiłkami, około 4-5 razy dziennie. W celach profilaktycznych można używać mniejszej ilości pędów.

Właściwości miodu nawłociowego

Właściwości miodu nawłociowego są bardzo podobne do właściwości samej nawłoci. Miód z tej rośliny bardzo dobrze działa na układ moczowy i idealnie nadaje się dla osób z kamicą nerkową. Wśród opinii krążących w internecie znalazłem również opinię działa on również na nierzuty żołądka.

Zostaw swoją opinię!

Zostaw poniżej komentarz, bym mógł wiedzieć o czym warto jeszcze napisać

Ostatnio zmieniany sobota, 11 sierpień 2018 21:38

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Roślina Miododajna - Nawłoć

Roślina Miododajna - Nawłoć Nawłoci tak naprawdę mamy parę rodzajów w naszym kraju. Mamy nawłoć pospolitą, nawłoć

Read more
Warsztaty pszczelarskie dla dzieci w Smolcu

Warsztaty pszczelarskie - Smolec Zobacz jak bawiły się dzieci w Smolcu Edukacja

Read more
Drugie Warsztaty w Środzie Śląskiej.

Drugie warsztaty pszczelarskie w Środzie Śląskiej W tym roku mieliśmy okazję odwiedzić po raz kolejny przedszkole w Środzie Śląskiej.

Read more
Promocja pyłkowa od Ślężańskich Miodów

Promocja Pyłkowa Nadchodzi czas gdy wszystko się zazieleni i dostaniemy kopa do działania. Tego Wam życzę :D Maj

Read more
Warsztaty pszczelarskie dla dzieci w Szczawnie Zdrój

Warsztaty w Szczawnie Zdrój Pierwszymi warsztatami jakie mieliśmy okazję przeprowadzić w tym roku był warsztaty na Jarmarku Wielkanocnym w

Read more
Skąd pochodzi miód, czyli ile miodu pochodzi z Polski i co trafia do marketów

Skąd pochodzi miód? Cóż skąd bierze się miód? Pytanie proste, prawda? Niby każdy zna na nie odpowiedz.

Read more
Zobacz również

NASZĄ MISJĄ JEST EDUKACJA I OCHRONA ZAPYLACZY

Template by JoomlaShine