A powiedzcie mi proszę, ile czasu żyje pszczoła miodna? To pytanie mam często okazję zadawać dorosłym i dzieciom podczas zajęć edukacyjnych, które prowadzimy w szkołach i przedszkolach. Jeśli ktoś nie mam w swoim najbliższym otoczeniu kogoś kto zajmuje się pszczołami, to zazwyczaj strzela na oślep i nie trafia.
Wielu celuje w 3 miesiące inni w 2 lata, a jeszcze inni nie potrafią sami podjąć decyzji. Nie ma się co dziwić. Taka wiedza raczej nie jest nikomu potrzebna w życiu codziennym. Raczej dzięki niej nie ugotuje rosołu w Niedzielę
Zazwyczaj lepiej rodzą sobie osoby, które wśród swoich znajomych mają pszczelarza. Oni zazwyczaj, są bliżej prawdy.
Żeby poznać odpowiedź na to pytanie trzeba rozważyć parę kwestii, bo życie pszczół przebiega różnie i jest zależne od pory roku, ich kondycji i płci.
Życie pszczoły od Kwietnia do Września
Pszczoła robotnica
Pszczoła robotnica żyjąca w lecie żyje stosunkowo krótko. Okres jej życia to jedyna 35 – 40 dni. Przez swoje pierwsze 20-21 dni życia przebywa ona w ul wykonując różnego rodzaju prace związane z wychowem młodego pokolenia pszczół, czy magazynowaniem miodu. Tych prac jest więcej, lecz dziś zajmiemy się jedynie długością życia pszczoły. Po osiągnięciu 21 dnia życia pszczoła robotnica, staje się pszczołą zbieraczką, którą możecie spotkać w terenie. Loty zwiadowcze i loty związane ze zbiorami pożywienia sprawiają, że pszczoły wypracowują się dużo szybciej. Zazwyczaj wypracowana pszczoła umiera w polu poza ulem.
Chcesz więcej? – Tutaj znajdziesz artykuł o pszczole robotnicy.
Królowa pszczół
Królowa pszczół jest mistrzynią, jeśli chodzi o długowieczność. Ze względu na swoją dietę mleczkiem pszczelim, jest w stanie dożyć sędziwego wieku. Ten okres czasu może wynosić nawet 5-6 lat. Rzadko się to zdarza lecz w określonych warunkach może się to wydarzyć.
Jeśli jesteś zainteresowanych artykułem na temat matki pszczelej i jej roli w rodzinie pszczelej, to tu jest artykuł dla Ciebie.
Trutnie
Trutnie, czyli samce pojawiają się w rodzinie pszczelej od Kwietnia i zostają w niej do końca Sierpnia, połowy Września. Rzadko spotyka się je zimującej rodzinie pszczelej.
Pszczoła robotnica
W drugiej połowie Sierpnia pszczoły zaczynają szykować się do Zimy. Wiedząc że kończy się rok i nie będzie już pożytków po które będą latać pszczoły, rozpoczyna się wychów pszczoły zimowej. Jej zadanie różni się od pszczoły “letniej”. Nie produkuje ona miodu, bo nie ma za czego, a jej głównym zadaniem, jest przeżycie do kolejnej wiosny i wychowanie młodego pokolenie pszczół, gdy przyroda zacznie się budzić na nowo. I tak pszczoła zimowa żyje około 6 miesięcy, a czasami nawet dłużej.
Królowa Pszczół
Zimą królowa pszczół jest otoczona przez kłąb zimowy i jeśli jest zdrowa a rodzina silna, bez problemów dożywa do następnego roku.
Trutnie
Zimą praktycznie nie występują trutnie.
Wyjątki od reguły, czyli gdy coś pójdzie nie tak.
Oczywiście występują pewnego rodzaju wyjątki od zasad powyżej, jak to w życiu bywa.
- W skutek chorób pszczoła miodna jest w stanie przeżyć o wiele krócej. Przy inwazji Warrozy, długość życia pszczoły może spaść o połowę, a w skrajnych przypadkach może dojść do śmierci całej rodziny.
- Królowa pszczół która wykazuje zbyt dużą agresję może zostać wymieniona przez pszczelarza na nową królową w ciągu jednego sezonu pszczelarskiego.
- Podtrucie rodzin pszczelej przez opryski może stopniowo wyniszczać rodzinę powodując jej ograniczony rozwój.
- W skrajnych wypadkach, gdy w rodzinie pszczelej brak jest młodej pszczoły, starsze pokolenie pszczół jest w stanie się “odmłodzić” w celu wytwarzania mleczka pszczelego.
- Pszczoły nie pamiętają swojego pszczelarza, gdyż żyją za krótko. Jest to romantyczny mit rozpowiadany wśród ludzi.