Ile kosztuje założenie pasieki?

Ile kosztuje założenie pasieki? Wstępne wyliczenia dla osób chcących założyć pasiekę.

Opublikowano 2020-02-10

Ile kosztuje założenie pasieki?

To podstawowe pytanie jakie zadaje sobie wiele osób z wielu powodów. Jedni mają nadzieję, że w pszczołach odnajdą swoją pasję, inni mają nadzieję że odnajdą szybki pieniądz. Serio?

Jest parę punktów które musicie przemyśleć zanim wogóle zajmiecie się pszczołami, ale do tego tematu szykuję Wam poradnik. Ale lećmy do kosztów!

No więc przejdźmy do kosztów. Bez zbędnego pitu-pitu.

ZAŁOŻENIA! Zakładamy że nie jesteś super złotą rączkę, nie masz warsztatu, do wyklepania uli, czasu na zabawy z materią i ochoty na studiowanie wymiarów. Za nasz ul bazowy przyjmiemy najbardziej popularny w Polsce, ul wielkopolski. To czy jest najbardziej popularny znaczny najlepszy, pozostawmy na inny czas.

 1. Ul wielkopolski – komplet dennica higieniczna, 2 korpusy 1/1 + 2 korpusy1/2 + powałka + daszek + wysyłka – 400 zł
 2. Rodzina pszczela, czyli tzw. odkład 5 ramkowy z królową – 250 zł
 3. Ramki do ula – 90 zł
 4. Podkarmiaczka, dłuto, odymiarka – 100 zł
 5. Strój pszczelarza – 100 zł
 6. Pokarm na zimę – 20 kg. cukru – sam sobie policz 😀
 7. Węza pszczela na jedną rodzinę – około 170 zł

SUMA: około 1200 zł

Wyliczenie te jednak mogą być też inne. Możemy dla przykładu kupić całą rodzinę która wyprodukuje miód z nowym ule (zazwyczaj jest to korpus pszczół + dennica+ dach)  i wtedy cena wypadnie więcej o około 300 – 500 zł, bo przecież pozostały sprzęt i tak kupić musimy.

Pszczoła na plastrze

Wyposażenie potrzebne do pozyskania miodu.

Oczywiście posiadanie pszczół nie jest wszystkim co musisz mieć by móc pozyskać miód.

Potrzebne są Ci jeszcze sprzęty (najlepiej z atestami) do pozyskiwania miodu. Żeby było po mojemu, raz a dobrze, przyjmujemy że sprzęt jest nowy i miód pozyskujesz w kuchni, bo to zazwyczaj najbardziej sterylne miejsce w domu, prawda?

 • Miodarka diagonalna, 4 plastrowa – 2200 zł
 • Sita nierdzewne i sito stożkowe – 200 zł
 • Wanienka do odsklepiania wysoka i odsklepiacz nierdzewny – 300 zł
 • Odstojnik do miodu nierdzewny 30 litrów – 400 zł

SUMA: 3100 zł

Ta suma nawet się zgadza, bo pamiętam że zaczynając z pszczołami wziąłem na zakup tego sprzętu kredyt w kwocie około 3500 zł. Czyste szaleństwo. Mając 2 ule, kupić sprzęt za taką kasę. Jak się na to patrzę teraz, to była to bardzo dobra decyzja. Sprzęt służy do dziś. Kupić raz a porządnie, u Polskich producentów, a nie szukać ch… wie gdzie i po co na Ali.

Aktualizacja - 5 Maj 2022

Od opublikowanie artykułu minęło 2 lata i zmieniło się sporo. Przeszliśmy przez pandemię i wydawało się, że może być tylko lepiej … ale wtedy wybuchła wojna na Ukrainie. Całe te zamieszanie na świecie niestety miało też wpływ na rynek pszczelarski. Wzrosły ceny, bo przecież raczej nie zmalały. Na całym rynku poszło do góry wszystko. Od nakrętek na słoiki, przez ule, odkłady aż po sam miód. 

I tak za ul który kiedyś kosztował 350 zł teraz kosztuje ponad 500 zł. Miód również idzie do góry i dobrze. Od dawna uważam, że ceny za miód są zdecydowanie za małe, lecz niestety to czasem rynekl dyktuje ceny. Ceny za miód wielokwiatowy na bank wzlecą do 50 zł a miodu lipowego ponad 50 zł. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.