MiĂłd Spadziowy

MiĂłd Spadziowy

Ślężański MiĂłd Spadziowy – Informacje ogĂłlne

 

Miód Spadziowy jest jednym z miodów który nie pochodzi z nektaru kwiatowego. Jest on pochodną lepkiej cieczy, składającej się głównie z węglowodanów. Ciecz ta jest słodką wydaliną z ciała owadów pasożytujących na drzewach (mszyc i czerwców). Wyróżnia się dwa główne rodzaje miodu spadziowego. Miód spadziowy z drzew iglastych i miód spadziowy z drzew liściastych. Barwa miodu spadziowego jest różna, od szarozielonej, poprzez brązową aż po barwę czarną. Należy pamiętać, iż spadź nie występuje corocznie. W niektórych regionach Polski występuje raz na kilka lat i dlatego miód spadziowy jest jednym z droższych miodów w Polsce. Świeża spadź ma barwę jasną, potem ciemnieje pod wpływem światła i tlenu, dlatego właśnie ten miód bywa jednym z najdroższych miodów w Polsce. 

       

                                                                     
 

 

MiĂłd Spadziowy – Właściwości lecznicze i cechy miodĂłw spadziowych

 

  Smak i zapach miodów spadziowy z drzew iglastych ma dość łagodny, żywiczny smak. Jest dość słabo słodki. Zapach tego miodu jest dość słaby, lekko korzenny. Zapach i smak tego doskonałego miodu jest zależna od substancji aromatycznych odpowiednich roślin. Krystalizacja miodu przebiega spokojnie a miód w formie stałej krystalizuje w grudkach.

W skład chemiczny miodu spadzi wchodzą: Sacharoza i melecytoza (zwana również cukrem modrzewiownym), witaminy takie jak, K, B, PP, i olejki eteryczne, żywica, kwas askrobiowy, skrobia, garbniki, goryczki. Z właściwości leczniczych miodów spadziowych należy działanie przeciwzapalne, antyseptyczne (postępowanie odkażające, mające na celu niszczenie drobnoustrojów na skórze, błonach śluzowych, w zakażonych ranach). Z właściwości leczniczych tego miodu należy doliczyć także działanie lecznicze przy schorzeniach góprnych dróg oddechowy i w stanach zmniejszonej odporności.

 Ciekawostka

Przewodność właściwa miodu – miody zawierają w swoim składzie związki mineralne, przy czym miody nektarowe stosunkowo niewiele, a miody spadziowe nawet kilkakrotnie więcej. PoniewaĹź w roztworze wodnym wyĹźsza zawartość związkĂłw mineralnych zwiększa przewodność elektryczną mierzoną w Siemiensach /S/, badanie przewodności elektrycznej roztworu miodu pozwala odróşnić miody nektarowe i spadziowe. I tak miody wiosenne mają przewodność ok.0,2 mS/cm zaś spadĹş iglasta powyĹźej 1,2 mS/cm. Rozporządzenie ustala wartość graniczną tego parametru na 0,8 mS/cm.PoniĹźej tej wartości są miody nektarowe, powyĹźej spadziowe. Wartości poniĹźej 0,1 mS/cm mogą oznaczać zafałszowanie miodu inwertem.

30 tysięcy lotów

Robotnica w czasie jednego lotu odwiedza około 100 – 150 kwiatĂłw. W czasie całego swojego Ĺźycia ta licza wzrasta do 20-30 tysięcy.


Zapytaj o miĂłd.

{uniform form=4/}

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *