Nosemoza
Nosemoza – choroba zarodnikowcowa
Â
      Nosemoza zwana inaczej chorobÄ sporowcowÄ lub zarodnikowcowÄ wywoĹana jest przez pasoĹźyta – sporowca pszczelego (Nosema apis), kiedyĹ zaliczanego do pierwotniakĂłw, a obecnie zaliczana do grzybĂłw. PasoĹźyt ten Ĺźyje wewnÄ trz pszczoĹy atakujÄ c atakujÄ c komĂłrki nabĹonka jelita Ĺrodkowego, powodujÄ c jedo zamieranie i zĹuszczanie, uniemoĹźliwiajÄ c trawienie i hamujÄ c wchĹanienie substancji odĹźywczych przez organizm pszczoĹy. Skutkiem tego jest niedoĹźywienie pszczóŠi ich sĹabe zdrowie. Spada u nich produkcja mleczka pszczelgo i wosku. PszczoĹy sÄ rĂłwnieĹź bardziej podatne na dziaĹanie wirusĂłw. Choroba ta tak osĹabia pszczoĹy Ĺźe atakowane sÄ przez inne patogeny, a zwĹaszcza wirusy i grzybice.
     Sporowiec pszczli jest chorobÄ pszczoĹy dorosĹej, rzadziej zapadajÄ na nie pszczoĹy mĹode. NajczÄĹciej czynnikiem wywiĹujÄ cym tÄ chorobÄ jest jej forma przetrwalnikowa. Poza organizmem pszczoĹy wystÄpuje w formie przetrwalnikowej, otoczony jest otoczkÄ chitynowÄ , gdyĹź w swojej dojrzaĹej formie nie jest w stanie przetrwaÄ poza organizmem pszczoĹy. Wytrzymuje poza organizmem pszczoĹy nawet 2 lata, giniej jednak w wysokiej temperaturze.
Nosemoza – objawy choroby
Spory grzyba dostajÄ c siÄ do ukĹadu pokarmowego pszczoĹy wraz z pokarmem. Przedostaje siÄ przez bĹone trawienne pszczoĹy i za pomocÄ wici biegunkowych ĹÄ czy siÄ z wnÄtrzem komĂłrek nabĹonka. Za pomocÄ wici zawartoĹÄ przetrwalnika (nieaktywnego jeszcze grzyba) przelewa siÄ do komĂłrki. Po wielokrotnych przeksztaĹceniach powstaje nowy spor ktĂłry caĹkowicie wypeĹnia komĂłrkÄ. PO rozpadzie przedostaje siÄ do kaĹu i jest wydalany na zewnÄ trz. KaĹ zawierajÄ cy resztki niestrawionego cukru staje siÄ atrakcyjnym pokarmem, zarĂłwno dla pszczóŠw ulu jak i dla pszcşóŠrabujÄ cych. Jest to przyczyna bardzo szybkiego rozprzestrzeniania siÄ tej choroby.
Â
- ChorobÄ najlepiej rozpoznaÄ podczas pierwszych wiosennych oblotĂłw. PeĹzajÄ ce pszczoĹy na wylotku lub przed ulem, z napÄczniaĹymi i ciÄĹźkimi odwĹokami. Po uciĹniÄciu na odwĹok, wypryskuje z niego şóĹty kaĹ z charakterystycznym nieprzyjemnym zapachu.
- PrzeĹadowanie jelita grubego powoduje wydalanie kaĹy na plastry, dennice, Ĺciany ula jeszce przed oblotem wiosennym.
- Nosemoza skraca Ĺźycie pszczóŠo okoĹo 30 % a najwiÄksza ĹmiertelnoĹÄ wystÄpuje wczesnÄ wiosnÄ . Straty w rodzinie pszczelej mogÄ byÄ naprawdÄ spore i powodowaÄ znaczne osĹabienie rodziny.
- W chorej rodzinie loty pszczóŠzbieraczek sÄ rzadkie a produkcyjnoĹÄ jest maĹa. Â
Â
Nosemoza – leczenie choroby
Â
Z wzglÄdu na doĹÄ powszechne wystÄpowanie tej choroby, pszczelarze przyzwyczaili siÄ do tej choroby i nie przywiÄ zuja do niej naleĹźytej wagi. Na rynku dostÄpnych jest maĹo ĹrodkĂłw leczniczych. NaleĹźy jednak pamiÄtaÄ o paru rzeczach aby ograniczyÄ rozwuj choroby. Oto kilka z nich:
- JednÄ z najwaĹźniejszych z zarazem podstawowÄ sprawÄ przy walce z chorobÄ jest higiena. Zalicza siÄ do tego dezynfekcja i czyszczenie ula.
- Opalanie wszelkiego rodzaju dĹut przed przystÄ pieniem do przeglÄ du rodziny pszczelej jest obowiÄ zkowe.
- Gniazda powinny byÄ dostosowane do siĹy rodziny i w razie potrzeby zmniejszone i docieplone.
- NaleĹźy zwrĂłciÄ uwagÄ na poĹoĹźenie poidĹa na pasieczysku, przy ktĂłrym przbywajÄ pszczoĹy zdrowe jak i chore.
Dobre rezultaty daje przesiedlenie rodzin tuĹź przed zimÄ na ramki z samÄ wÄzÄ , ktĂłra powinna byÄ wolna od wszelkich wirĂłsĂłw i przetrwalnikĂłw. Rodzine przesiedlonÄ na wÄzÄ podkarmia siÄ intensywnie na zimÄ pamiÄtajÄ c o tym Ĺźe taka rodzina zuĹźywa okoĹo 50 % – 100 % wiÄcej pokarmu niĹź podczas tradycyjnego zimowego podkarmiania.
Â
Zapewne istnieje jeszcze wiele innych sposobĂłw na walkÄ z tÄ chorobÄ . JeĹli znasz inne sposoby walki z nosemozÄ podziel siÄ nimi. Napisz do nas na adres admin(@)slezanskiemiody.com
Dodaj komentarz