RozwĂłj pszczoĹy miodnej
Rodzina pszczela – schemat rozwoju.
CaĹa rodzina pszczela – pszczoĹy robotnice, trutnie, jak rĂłwnieĹź sama matka pszczela (nazywana rĂłwnieĹź krĂłlowÄ ) powstajÄ z jednakowych jajeczek zĹoĹźonych przez krĂłlowÄ do specjalnie przygotowanej do tego celu komĂłrki. ZĹoĹźone jajeczko ma ksztaĹt malutkiego biaĹego prÄcika i ma okoĹo 1,5 mm. SkĹadanie jajeczek przez matkÄ pszczelÄ jest nazywane czerwieniem matki.
SkĹadanie jajeczek – Czerwienie Matki Pszczelej
W specjalnie przygotowanych plastrach, matka pszczela skĹada jajeczka, lecz proces ten jest o wiele bardziej zĹoĹźony niĹź moĹźÄ siÄ wydawaÄ. WczeĹniej, komĂłrki pszczele, przygotowywane sÄ przez pszczoĹy robotnice. O iloĹci komĂłrek przeznaczonych do wychowu pszczóŠi trutni, decyduje nie tylko matka pszczela, ale rĂłwnieĹź same pszczoĹy robotnice. Decyzje o tym czy z komĂłrki wykluje siÄ pszczoĹa czy truteĹ podejmuje sama matka pszczela. Przed zĹoĹźeniem jajeczek, kaĹźda komĂłrka jest kontrolowana przez krĂłlowÄ . W tym celu krĂłlowa opuszcza gĹowÄ do komĂłrki i sprawdza jÄ czuĹkami. JeĹli komĂłrka jest duĹźa, to zostanie do niej zĹoĹźone jajeczko niezapĹodnione, to wykluje siÄ z niego truteĹ. Natomiast jeĹli komĂłrka jest mniejsza, to zostaje w niej zĹoĹźone jajeczko zapĹodnione, z ktĂłrego wykluje siÄ pszczoĹa robotnica. KomĂłrka z ktĂłrego wykluwa sie matka pszczela wyglÄ da natomiast o wiele innaczej. Jest ona umieszczona w pozycji pionowej, inaczej niĹź komĂłrki pszczele i trutowe, ktĂłre umieszczone sÄ w poziomie aby maksymalnie wykorzystaÄ miejsce w gnieĹşdzie. KomĂłrka z ktĂłrej wykluwa siÄ matka ma Ĺrednice o wiele wiÄkszÄ bo jest to aĹź 9mm. Po zĹoĹźeniu jajeczka taka komĂłrka zostaje prawie caĹkowice zatkane i pozostawiona zostaje tylko niewielka szczelina w wielkoĹci 5,4mm.
Robotnice
Z zapĹodnionego jajeczka, ktĂłre matka pszczela skĹada w komĂłrce pszczelej, znajdujÄ cej siÄ w plastrze woskowym, w naturalnych warunkach, jeĹli rodzina pszczela nie jest chora, wykluwa siÄ pszczoĹa robotnica. Przy temperaturze wynoszÄ cej 35 stopni Celciusza, po trzech dobach, czyli po 72 godzinach, z jaja wydostaje siÄ 1,5 mm dĹugoĹci biaĹa larwa pszczoĹy. Natychmiast jest ono karmione mleczkiem pszczelim, przez mĹode pszczoĹy robotnice, ktĂłre jest ich jedynym poĹźywieniem przez nastÄpne 36 do 48 godzin Ĺźycia. Potem, larwy karmione sÄ juĹź mieszankÄ miodu i pyĹku. Po upĹywie okoĹo szeĹciu dni, maĹa larwa przeistacza siÄ w wyprostowanÄ biaĹÄ larwÄ zajmujÄ c caĹÄ komĂłrkÄ. CiekawostkÄ jest, Ĺźe zwiÄksza ona swojÄ wagÄ niemal 500 krotnie, co jest efektem niemal 2-3 tysiÄcy karmieĹ. W tej fazie larwa zaczyna siÄ przepoczwarzaÄ, powoli rozciÄ gajÄ c wokóŠsiebie delikatny biaĹy kokon. Larwa zamyka siÄ w nim, zostawiajÄ Ä tylko maĹÄ przestrzeĹ przez ktĂłrÄ wydala. Po zamkniÄciu komĂłrki pszczelej, larwa rozciÄ ga siÄ na caĹÄ dĹugoĹÄ kokonu i tam przechodzi stadium przedpoczwarki, nastÄpnie poczwarki i wygryza siÄ z jako dojrzaĹa pszczoĹa po 21 dniach w otoczeniu kokonu. DojrzaĹa pszczoĹa ktĂłra wygryzĹa siÄ z komĂłrki pszczelej nazywana jest imago.
Matka pszczela
Larwa matki pszczelej, jest dokĹanie taka sama jak larwa pszczóŠrobotnic. Jej kod genetyczny jest dokĹadnie taki sam jak kod genetyczny pszczóŠrobotnic. CaĹym sekret w wychowie matek przez pszczoĹy, leĹźy w jej bogatej w mleczko pszczele diecie, jak i w komĂłrce gdzie rozwija siÄ larwa, zwanej przez pszczelarzy matecznikiem. To wewnÄ trz niego larwa stopniowo przepoczwarza siÄ w dorosĹÄ matkÄ pszczelÄ . Jajeczko zĹoĹźone na dnie komĂłrki, zmienia siÄ w larwe w ciÄ gu 3 dni. Gdy temperatura w Ĺrodowisku wynosi od 34,5 do 35 stopni, to stadium poczwarki trwa 8 dni, czas ten moĹźe siÄ jednak wydĹuĹźyÄ do trzech dni. Matka znajdujÄ ca siÄ w specjanie przygotowaniej komĂłrce w ksztaĹcie sopla przepoczwarza siÄ w dorosĹÄ krĂłlowÄ w ciÄ gu oĹmiu dni, dorosĹa krĂłlowa przegryza zasklep z wosku i wydostaje siÄ na zewnÄ trz kokonu.




Trutnie
Trutnie majÄ wĹrĂłd wszystkich pszczóŠnajdĹuĹźszy 24 dniowy cykl rozwojowy. KomĂłrka trutnia jest wiÄksza od komĂłrki pszczelej i bardziej moĹźe przypominaÄ komĂłrkÄ matki pszczelej, niĹź komĂłrkÄ pszczoĹy robotnicy. Trutnie sÄ pszczoĹami ktĂłre powstajÄ z niezapĹodnionych larw matki pszczelej. DoĹÄ znacznie róşniÄ siÄ od pszczóŠbudowÄ i rolÄ w rodzine pszczelej.



PrzepĹyw pokarmu w rodzinie pszczelej
Â
Â
Dodaj komentarz