Pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli

Pyłek kwiatowy – bogate ĹşrĂłdło aminokwasĂłw, mikroelementĂłw i witamin, lekko strawne białko roślinne. W skład białka pyłku wchodzą: globuliny, peptony, aminokwasy: histydyna, lizyna, arginina, tyrozyna, metionina, alanina, walina, fenyloalanina, izoleucyna, seryna, treoniny, kwas asparaginowy i inne. Jest on jak widać bardzo bogaty. DuĹźa jest ilość witamin:B1, B2, B3, B6, B12, PP, P, C, D, K i inne. Węglowodany to przede wszystkim glukoza, fruktoza i inne. Są substancje wzrostowe (hormony), enzymy, antybiotyki, fitoncydy i inne.

Pyłek kwiatowy produkowany jest przez rośliny jako komĂłrki męskie potrzebne do zapylania, w wyniku czego powstają owoce. KaĹźdy gatunek rośliny posiada swĂłj charakterystyczny pod względem kształtu, wielkości i koloru pyłek. Pozwala to określić pochodzenie i rodzaj miodu po przeprowadzeniu analizy pyłkowej. Pszczoły obierają się pyłkiem odwiedzając kwiaty i przy pomocy grzebienia pyłkowego sczesują go ze swojego ciała (włoskĂłw) formując grudki, tak zwane obnóşa, ktĂłre ważą od 12 mg do 20 mg . Pszczoły umieszczają je w koszyczkach, na 3-ciej parze nĂłg. Wnoszą ten pyłek do ula i magazynują go w komĂłrkach pszczelich. Pyłek następnie mocno ubijany jest główkami w plastrach, zalewany lekko miodem i przechodzi fermentację mlekową, w wyniku ktĂłrej powstaje pierzga nazywana “pszczelim chlebem”.

Rodzina pszczela w ciągu roku zużywa około 25 kg pyłku kwiatowego. Potrzebny jest on do karmienia larw, wytwarzania mleczka pszczelego i wosku przez pszczoły, do budowy tkanki tłuszczowej (ważne dla pszczół przygotowujących się do okresu zimy). Pszczelarz może bez szkody dla pszczół pozyskać około 10% tego produktu przy pomocy tak zwanego poławiacza pyłku. Po pozyskaniu pyłku od pszczół Pszczelarz musi taki pyłek dokładnie wysuszyć gdyż posiada on w sobie jeszcze wiele wody. Proces suszenia pyłku trwa około dobę i odbywa się w specjalnie przygotowanych do tego celu suszarkach pyłku.

 

Droga po pyłek

Do zebrania 1 kg obnóży pyłkowych, pszczoły muszą wykonać około 50 tysięcy lotów. Jest to średnio dystans około 150 tysięcy kilometrów.

Właściwości pyłku pszczelego

Z uwagi na dużą ilość substancji odżywczych pyłek pszczeli ma szerokie zastosowanie jako lecznicza substancja. Istnieje wiele tabletek na bazie właśnie pyłku. Reguluje on bowiem przemianę materii, poprawia działanie układu trawiennego, a u osób otyłych doprowadza do spadku wagi. Pyłek kwiatowy ma również działanie detoksykacyjne. Szczególnie ma to duży wpływ na działanie i stan wątroby. Jednocześnie ma działanie osłaniające oraz wspomaga odnowę tkanek wątroby. Poza tym pyłek, podobnie jak i wszelkie miody, ma działanie przeciwmiażdżycowe – poprzez obniżanie poziomu lipidów. Stosowany jest także w leczeniu pozawałowym. Inną ważną cechą pyłku pszczelego jest jego działanie antybakteryjne i antygrzybicze.

Stosowanie pyłku pszczelego

Bardzo popularną metodą jest spoĹźywanie pyłku pszczelgo razem z miodem. Delikatnie sproszkowany pyłkem mieszamy w małym pojemniczku z miodem. Istnieje jednak wiele innych sposobĂłw na spoĹźywanie pyłku. MoĹźna go rozpuścić w wodzie soku czy nawet herbacie. Najlepsze efekty daje kuracja pyłkiem w formie 2 łyĹźeczek rozpuszczonych w wodzie na około 4 godziny przed spoĹźyciem. Zalecane jest spoĹźywanie tego produktu pszczelego 2 razy dziennie, przez okres około 2 – 3 miesięcy.

 

{imageshow sl=11 sc=1 /}

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *