Mleczko pszczele

Mleczko pszczele

Mleczko pszczele naleĹźy do produktĂłw pasiecznych wykazujących zarĂłwno właściwości odĹźywcze, jak i biotyczne, co uzasadnia jego bogaty skład. W medycynie ludowej produkt ten znany był od bardzo dawna. Obecnie badania naukowe jak i kliniczne umoĹźliwiają przyznanie racji ludowym uzdrowicielom co do jego niezwykłych właściwości. Mleczko pszczele jest produkowane przez gruczoły gardzielowe młodych pszczół-robotnic, od 5 do 14 dnia Ĺźycia. Ma konsystencję gęstej śmietany, jest koloru białego z perłowym odcieniem, posiada specyficzny, lekko kwaśny smak. Mleczkiem pszczelim karmione są wszystkie larwy w rodzinie pszczelej do 3 dnia Ĺźycia, a larwy, z ktĂłrych powstają matki pszczele – do 5 dnia Ĺźycia i to w obfitej ilości. Mleczko pszczele powoduje, Ĺźe z tych samych jaj mogą powstać pszczoły – robotnice i matki, Ĺźe matka pszczela Ĺźyje 4 – 6 lat, a robotnica 30 – 35 dni! Matki pszczele są przez całe swoje Ĺźycie karmione mleczkiem pszczelim.W mleczku stwierdzono ponad dwadzieścia makro- i mikroelementĂłw, m.in. miedĹş, magnez, potas, fosfor, Ĺźelazo, siarkę, mangan, nikiel, kobalt, krzem, chlor, bizmut, arsen. Ponadto mleczko zawiera 24 aminokwasy, enzymy, inhibiny, hormony (szczegĂłlnie wzrostowy).

Mleczko jest skarbnicą witamin. Poza tym posiada właściwości bakteriostatyczne. Świeże mleczko działa bakteriostatycznie nawet
w rozcieńczeniu 1:1000. Badania na zwierzętach wykazały, Ĺźe przyspiesza dojrzewanie płciowe i wzmaga aktywność rozrodczą. (stąd uwaĹźane jest za afrodyzjaka) Dzięki stymulacji centralnego układu nerwowego, mleczko pszczele wywiera korzystny wpływ na stan fizyczny i psychiczny człowieka. Stosowane u ludzi – wykazuje działanie wzmacniające, usuwa zmęczenie, podwyĹźsza efektywność pracy i powoduje przypływ sił Ĺźyciowych. Polepsza samopoczucie, koncentrację uwagi oraz przywraca rĂłwnowagę psychiczną. Z tego względu, naleĹźy stosować je w stanach wyczerpania, osłabienia i napięcia mięśni, w wyczerpaniu nerwowym i bezsenności, a takĹźe w celu przyspieszenia procesĂłw myślowych jak rĂłwnieĹź w stanach zapalnych nerwu słuchowego.

Mleczko pszczele reguluje procesy przemiany materii, zapobiega zaburzeniom związanym z niewłaściwym odĹźywianiem. PodwyĹźsza odporność organizmu na zakaĹźenia. Wykazuje działanie immunoregulujące. Stosuje się je przy braku łaknienia i niedoĹźywieniu. U niemowląt – podawane między 2 a 6 dniem Ĺźycia przez okres 4-14, dni zwiększa łaknienie mleka i przyrost masy ciała, poprawia apetyt. U dzieci, mleczko pszczele jest wykorzystywane do leczenia anemii powstałej na skutek niedoboru Ĺźelaza. Powoduje wzrost liczby erytrocytĂłw oraz zawartości hemoglobiny. Mleczko pszczele ma zastosowanie w leczeniu schorzeń sercowo – naczyniowych takich jak: dusznica bolesna, nerwice, stany pozawałowe, nadciśnienie tętnicze, zatory mĂłzgowe, miaĹźdĹźyca (rozszerza naczynia, obniĹźa ciśnienie krwi, obniĹźa poziom cholesterolu, zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych). Korzystne rezultaty osiąga się w leczeniu stanĂłw zapalnych Ĺźył i krwotokĂłw pochodzenia naczyniowego. Mleczko pszczele ma teĹź zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego i narządĂłw wewnętrznych. SzczegĂłlnie podatne na działanie tego produktu są wrzody dwunastnicy. Ma ono zastosowanie u chorych z objawami zapalenia jelit grubych i w leczeniu róşnych stanĂłw zapalnych woreczka żółciowego, trzustki i wątroby. Chroni tkankę wątrobową przed róşnego rodzaju substancjami toksycznymi. Stosuje się w leczeniu skutkĂłw alkoholizmu, zapobiega powstawaniu marskości wątroby. Skutecznie obniĹźa poziom glukozy we krwi. U chorych w podeszłym wieku, mleczko pszczele poprawia apetyt, zwiększa przyrost wagi, polepsza pamięć i wzrok. ObniĹźa poziom cholesterolu w surowicy oraz wyraĹşnie obniĹźa ciśnienie krwi.

Te właściwości mleczka pozwalają zaliczyć je do dobrych środków geriatrycznych. Stosowane jest w leczeniu niewydolności nerek i nadnerczy. Działa moczopędnie, co jest pomocne w leczeniu otyłości. Jest przydatne do leczenia niewydolności jajników oraz w takich chorobach zakaźnych, jak: bruceloza i grypa. Stosowane jest jako preparat wspomagający w terapii przeciwnowotworowej, jak również w leczeniu stanów zapalnych krtani, gardła, oskrzeli i płuc. Wskazane jest w gruźlicy płuc zarówno w okresie terapii jak i rekonwalescencji. Mleczko pszczele znalazło zastosowanie w schorzeniach dermatologicznych, reumatycznych i okulistycznych. Stosuje się w leczeniu trudno gojących ran, odleżyn, oparzeń, wrzodów żylakowych i troficznych. Ten cenny produkt pszczeli ma zastosowanie w leczeniu łojotoku skóry, tocznia rumiankowatego, liszajów, łysienia plackowatego. Pozytywne efekty uzyskano w leczeniu różnych stanów zapalnych skóry, zakażeń gronkowcowych, opryszczki, rogowaceniu tkanek, a także nowotworów twarzy. Dobre wyniki uzyskiwano w leczeniu urazowego zapalenia rogówki i jej oparzeń. Obserwowano ustępowanie bólu, obrzęków i zanikanie zmian bliznowatych. Stosowane w leczeniu zapalenia spojówek i powiek, powodowało szybkie wyleczenie. Znacznie poprawiało stan w reumatoidalnym zapaleniu oraz zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Skutecznie przeciwdziała artretyzmowi oraz chorobom polegającym na odkładaniu się w stawach kwasu moczowego i jego soli. Mleczko pszczele jest stosowane w formie: doustnie w postaci naturalnej, tabletek i liofilizowanego proszku, iniekcji i inhalacji, maści, kremów i płynów.

 Odżywcze, odnawiające, normalizujące i ogólnie wzmacniające właściwości mleczka pszczelego wskazują na wykorzystanie go w żywieniu i dietetyce ludzi w każdym wieku.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *