Warroza
Warroza
Warroza jest chorobÄ pszczóŠktĂłra wystÄpuje obecnie we wszystkich pasiekach w kraju. WywoĹujÄ jÄ roztocz Varroa destructor.. Warroza jest chorobÄ czerwiu, pszczóŠdorosĹych, robotnic, trutni i matek pszczelich. Choroba ta podlega zgĹoszeniu do lekarza weterynari i jest zwalczana z urzÄdu jako jedna z niewielu chorĂłb pszczelich w Polsce.
Biologia Warrozy
Warroza jest jest wywoĹywana przez roztocz varroa destructor, kiedyĹ mylonÄ z varroa jcobsoni. ZarĂłwno osobniki mÄskie jak i ĹźeĹskie sÄ groĹşne dla pszczĂłĹ, lecz obecna wiedza pszczelarska i badania wykazujÄ Ĺźe to Samice sÄ najwiÄkszym zagroĹźeniem dla pszczĂłĹ. Dlaczego? JuĹź wyjaĹniamy.
Warroza rozmnaĹźa siÄ tylko na czerwiu pszczelim. Na okoĹo 2-3 dni przed zasklepieniem komĂłrki pszczelej w ktĂłrej znajduje siÄ czerw, samica warrozy wchodzi do komĂłrki i zaczyna skĹadaÄ jaja. Badania wykazujÄ Ĺźe najpierw samica skĹada jajo mÄskie, nastÄpnie wszystkie pozostaĹe jaja warrozy sÄ juĹź ĹźeĹskie. Przyjmuje siÄ obecnie Ĺźe samica skĹada okoĹo 5 do 6 jaj w komĂłrce pszczelej i od 6 do 7 w komĂłrce trutowej. Samiec nigdy nie opuszcza komĂłrki pszczelej a po zapĹodnieniu samic w komĂłrce ginie. Samice warrozy natomiast po osiÄ gniÄciu dojrzaĹoĹci, okoĹo 12 dni, opuszczajÄ komĂłrki z czerwiem by rozmnaĹźaÄ siÄ dalej i poĹźywiaÄ na pszczoĹach.
Objawy choroby
- ObecnoĹÄ martwych samic pasoĹźyta moĹźemy stwierdziÄ na dennicy ula wczesnÄ wiosnÄ , przy przeglÄ dzie rodziny.
- ObecnoĹÄ tego pasoĹźyta moĹźemy stwierdziÄ w odsklepionych komĂłrkach czerwiu, gĹĂłwnie trutowego, bowiem na nim rozwija siÄ warroza w okresie od maja do lipca
- W drugiej czÄĹci sezonu moĹźemy zauwaĹźyÄ pasoĹźyta na pszczoĹach robotnicach i trutniach. Ĺwiadczy to o intensywnym rozwoju pasoĹźyta i jest wskazĂłwkÄ do jak najszybszego podjÄcia leczenia rodziny pszczelej.Â
- JeĹli wĹrĂłd naszych pszczóŠzauwaĹźymy pszczoĹy bez skrzydeĹ lub pszczoĹy z powaĹźnie zdeformowanymi skrzydĹami Ĺwiadczy to o bardzo powaĹźnym poraĹźeniu rodziny pszczelej.
- W rodzinach nie leczonych lub leczonych za późno, pasoĹźyt ten doprowadza do caĹkowitego zniszczenia caĹej rodziny pszczelej.
Leczenie Warrozy
Najbardziej odpowiednim terminem do leczenia pszczóŠi eleminacji Warrozy jest czas po ostatnim miodobraniu. Nie naleĹźy jednak odwlekaÄ leczenia na zbyt późny termin. W trakcie caĹego sezonu pasiecznego moĹźemy odymiaÄ nasze pszczoĹy róşnego rodzaju zioĹami (miÄta, wrotycz…) co stanowi naturalny sposĂłb na walkÄ z tym pasoĹźytem.  NiektĂłrzy pszczelarze czekajÄ c na miĂłd wrzosowy czy spadziowy, odwlekajÄ leczenie na ostatniÄ chwilÄ, co spowodowaÄ moĹźe bardzo silne poraĹźenie i osypanie siÄ rodziny przez lub w trakcie zimowli. Przy odymianiu w celu eliminacji duĹźej iloĹci pasoĹźyta dymiÄ Apiwarolem naleĹźy 3 lub 4 razy co 4-7 dni. Wskazane jest rĂłwnieĹź odymienie rodziny późnÄ jesieniÄ 1-2 razy. StosujÄ c popularne wĹrĂłd pszczelarzy paski naleĹźy pamiÄtaÄ aby nie zostawiaÄ ich na zimÄ w ul, gdyĹź grozi to wychodowaniem roztoczy odpornych na dziaĹanie paskĂłw. Oto kilka wskazĂłwek jak moĹźna ograniczyÄ najgroĹşniejszego pasoĹźyta pszczóŠi pszczelarzy:
- Zabiegi lecznicze w rodzinach przeprowadzamy corocznie, w celu obniĹźenia stopnia poraĹźeniado poziomu bezpiecznego do funkcjonowania rodziny.
- StosujÄ c leki naleĹźy pamiÄtaÄ o skaĹźeniu jakie leki wywierajÄ czasowo na miĂłd. NaleĹźy wtedy bezwarunkowo odpuĹciÄ miodobranie.
- Przy stosowaniu paskĂłw naleĹźy usunÄ Ä je, po okresie 6 tygodni, z ula.
- LeczÄ Ä rodziny pszczele kwasami mrĂłwkowym i szczawiowym, pamiÄtajmy Ĺźe kwasy dziaĹajÄ tylko przy okreĹlonych temperaturach wiÄc najlepiej uĹźywaÄ elektrycznych odparowywaczy dostÄpnych na rynku.
- Systematyczne usuwanie czerwiu trutowego skutecznie zwalcza pasoĹźyta w rodzinie pszczelej.
- W czasie caĹego sezonu w pasiece moĹźna stosowaÄ naturalne Ĺrodki zwalczania warrozy. PszczoĹy moĹźna odymiÄ miÄtÄ , co nie zabije pasoĹźyta lecz zawsze jakoĹ pomoze naszym pszczoĹom.
Â
Zwalacznie warrozy kwasem szczawiowym
Leczenie warrozy kwasem szczawiowym daje bardzo dobre ofekty, poniewaĹź likwiduje warroze w 80%-99%, ponadto poddanie kwasu szczawiowego nie powoduje uodparniania siÄ roztoczy na lek, tak jak to bywa przy odymianiu Apiwarolem czy przy uĹźyciu paskĂłw. Zaleca siÄ stosowanie kwasu szczawiowego późnÄ jesieniÄ , gdy temperatura otoczenia przekracza 0 stopni. Podanie kwasu powoduje osypanie siÄ pasoĹźytĂłw z pszczĂłĹ, lecz nie z osobnikĂłw ktĂłre znajdujÄ siÄ w komĂłrkach zasklepionych z czerwiem pszczelim.
-       Pierwszym sposobem na podanie kwasu jest przygotowanie roztworu syropu cukrowego w stosunku 1/1. Syrop cukrowy powinien zawieraÄ okoĹo 3 % kwasu szczawiowego. Tak przygotowany roztwĂłr, powinien byc ciepĹy, zabieramy na pasiekÄ i polewamy uliczki w ulu. Ĺrednio powinniĹmy zyĹźyÄ okoĹo 40 ml na ul.       Â
- Drugim sposobem na poddanie kwasu szczawiowego jest uĹźycie elektrycznego parownika. Parownik taki wposaĹźony jest w elektryczny podgrzewaÄ, ktĂłry wsuwamy do ula. Na podgrzewaczu umieszczamy granulki kwasu a nastÄpnie wsuwamy go do ula. Po podĹÄ czeniu do napiÄcia, kwas zostaje odparowywany do rodziny pszczelej. Do odparowania uĹźywamy okoĹo 1-1,5 g kwasu szczawiowego.
Â
Przy uĹźywaniu kwasu szczawiowego naleĹźy pamiÄtaÄ o wysokich Ĺrodkach ostroĹźnoĹci. Zaleca siÄ uĹźywanie rÄkawic gumowych, okularĂłw i maski ochronnej. PamiÄtajmy Ĺźe kwas szczawiowy jest silnie ĹźrÄ cy i bardzo ĹÄ two przedostaje siÄ z powietrzem do pĹuc moĹźe powadowaÄ oparzenia.    Â
Â
Pszczelarzu pamiÄtaj o leczeniu swoich pszczóŠwczeĹniej. Nigdy nie lekcewaĹź tego groĹşnego pasoĹźyta pszczĂłĹ.
Â
   Â
Leczenie Warrozy
Odymianie PszczóŠApiwarolem Leczenie kwasem mrĂłwkowym Budowa PszczoĹy
Â
Â
Â
{uniform form=5/}
Dodaj komentarz