Warroza – koszmar pszczelarza

Warroza – koszmar pszczelarza

Warroza

Wśród pszczelarzy to choroba jest powszechnie znana i na pewno nie lubiana. Może zacznijmy od początku.

Historia Warrozy1*

Warroza jako choroba pojawiła się w Europie południowej, na początku XX wieku. W Niemczech jej pierwsze ogniska odnotowano w 1977 roku, a pierwsze ognisko w Polsce zanotowano w 1980 roku w okolicach Lublina. Literatura podaje, że w przeciągu zaledwie 4 lat, choroba rozprzestrzeniła się na całą Polskę i pozostaje tu do dziś. Jedynym krajem wolnym do dziś od Warrozy jest Australia. Do 2000 roku uważano, że tą groźną chorobę powoduje roztocz varroa jacobsoni, lecz w 2000 roku po roztocz przenoszącą Warrozę uznano za osobny gatunek i nazwano varroa destructor. Nazwa jest jak najbardziej zasłużona, uwierzcie mi. Jeśli kiedyś zobaczycie rodzinę, którą dopadł virus zdeformowanych skrzydeł, zrozumiecie o czy mówię. Jeśli mi się uda i znajdę taką pszczołę, to postaram się tego wirusa kiedyś pokazać.

Puki co, zobaczcie jak wygląda Warroza pod mikroskopem. Jest to zbliżenie 40 krotne. W rzeczywistości, ten roztocz jest wielkości główki od igły. Bez problemu można go zobaczyć gołym okiem  na pszczołach. Na dorosłych pszczołach, żerują samice. Zobaczycie je poniżej. 

{imageshow sl=67 sc=33 /}

Bardzo waĹźne!

Warroza jest chorobą, pszczół która występuje obecnie we wszystkich pasiekach w kraju. Warroza jest chorobą czerwiu, pszczół dorosłych, robotnic, trutni i matek pszczelich. Choroba ta podlega zgłoszeniu do lekarza weterynarii i jest zwalczana z urzędu, jako jedna z niewielu chorób pszczelich w Polsce.

Cykl rozwoju varroa destructor

Cykl rozwoju varroa destructor jest ściśle związany z rozwojem pszczół. Co to oznacza?  Roztocz, rozmnaża się tylko na czerwiu pszczelim, czyli na pszczole w postaci larwy. Na około 20 godzin przed zasklepieniem komórki pszczelej i 40 godzin przed zasklepieniem komórki trutowej,  w której znajduje się czerw, samica warrozy wchodzi do komórki i zanurza się w mleczku pszczelim, które znajduje się pod larwą pszczoły. Po zasklepieniu przez pszczoły komórki pszczelej, samica wynurza się z mleczka pszczelego i zaczyna odżywiać hemolimfą larwy pszczelej . Po około 3 dniach samica rozpoczyna składanie jaj. Najpierw jest to jajo żeńskie a następnie po około 30 godzinach jest to jajo męskie. Następnie co 30 godzin samica składa kolejne jaja.  Przyjmuje się obecnie że samica składa około 5 do 6 jaj w komórce pszczelej i od 6 do 7 w komórce trutowej. Samiec, nigdy nie opuszcza komórki pszczelej a po zapłodnieniu samic w komórce, ginie. Samice warrozy natomiast po osiągnięciu dojrzałości, około 12 dni, opuszczają komórki z czerwiem, by dalej się rozmnażać i pożywiać na pszczołach.

Zapamiętaj!

  • Cykl rozwoju samicy Varroa trwa 7-8 dni, natomiast samca jedynie 5-6 dni.
  • Samice varroa zasiedlają około 5-12 razy częściej komĂłrki trutowe
  • W ciągu roku, populacja warrozy zwiększa się 10-krotnie.
  • W sezonie pojawia się około 10 pokoleń warrozy

 

Objawy choroby

  • Obecność martwych samic pasoĹźyta moĹźemy stwierdzić na dennicy ula wczesną wiosną, przy przeglądzie rodziny.
  • Obecność tego pasoĹźyta moĹźemy stwierdzić w odsklepionych komĂłrkach czerwiu, głównie trutowego, bowiem na nim rozwija się warroza w okresie od maja do lipca
  • W drugiej części sezonu moĹźemy zauwaĹźyć pasoĹźyta na pszczołach robotnicach i trutniach. Świadczy to o intensywnym rozwoju pasoĹźyta i jest wskazĂłwką do jak najszybszego podjęcia leczenia rodziny pszczelej. 
  • Jeśli wśrĂłd naszych pszczół zauwaĹźymy pszczoły bez skrzydeł lub pszczoły z powaĹźnie zdeformowanymi skrzydłami świadczy to o bardzo powaĹźnym poraĹźeniu rodziny pszczelej.
  • W rodzinach nie leczonych lub leczonych za późno, pasoĹźyt ten doprowadza do całkowitego zniszczenia całej rodziny pszczelej.

 

 Przypisy:

1. S.Trzebiński, Choroby i szkodniki pszczół,  Wydawnictwo Honey&Bee, 2013,

 

{uniform form=5/}

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *