Jad Pszczeli
Jad Pszczeli
Â
Jad pszczeli jest wydzielinÄ gruczoĹĂłw jadowych robotnic i matek pszczoĹy miodnej. PszczoĹa produkuje go od drugiego do dwudziestego dnia swego Ĺźycia. AktywnoĹÄ gruczoĹĂłw jadowych sukcesywnie roĹnie do piÄtnastego dnia Ĺźycia, a nastÄpnie od szesnastego do dwudziestego dnia maleje, by po tym czasie zaniknÄ Ä.
Â
Jad gromadzony jest w zbiorniczku bĹoniastym znajdujÄ cym siÄ w odwĹoku, u nasady aparatu obronnego – ĹźÄ dĹa. Jest on produkowany przez dwa gruczoĹy: wiÄkszy – produkujÄ cy wĹaĹciwy jad o odczynie kwaĹnym, i mniejszy – produkujÄ cy substancjÄ o odczynie zasadowym, sĹuĹźÄ cym do zwilĹźania aparatu ĹźÄ dĹowego i neutralizacji resztek jadu. Zbiorniczek jadowy otwiera siÄ do kanaĹu sztyletu ĹźÄ dĹa i w momencie jego wbijania jad wpĹywa do ranki w skĂłrze. Woreczek jadowy moĹźe pomieĹciÄ od 0,3-0,4 mg jadu, a pszczoĹa w czasie uĹźÄ dlenia wprowadza okoĹo 0,012 mg, co odpowiada jednej miÄdzynarodowej jednostce jadu pszczelego, czyli 10 Îźg suchego produktu.
Â
Jad jest Ĺrodkiem obronnym pszczoĹy i sĹuĹźy jej do walki z wrogami, a takĹźe wykorzystywany jest przez matkÄ pszczelÄ
do zabijania konkurentek. InteresujÄ
ce jest, Ĺźe do najbardziej uczulonych na jad naleĹźÄ
same pszczoĹy, a z innych gatunkĂłw najwraĹźliwsze sÄ
konie, psy, gÄsi, kury i goĹÄbie.
Sobole, tchĂłrze syberyjskie, szczury i jeĹźe sÄ
natomiast niewraĹźliwe na jad. Produkcja jego zaleĹźy w duĹźym stopniu od iloĹci spoĹźywanych przez pszczoĹy substancji biaĹkowych, a wiÄc pyĹku kwiatowego i pierzgi, ktĂłre wzmagajÄ
aktywnoĹÄ gruczoĹĂłw jadowych.
Â
Jad jest bezbarwnÄ , szybko schnÄ cÄ cieczÄ o sĹabym, aromatycznym zapachu, gÄstoĹci 1,1313 g/cm3, odczynie kwaĹnym (pH 5-5,5) i smaku kwaĹno-gorzkim. Dobrze rozpuszcza siÄ w wodzie i kwasach, a nie rozpuszcza siÄ w alkoholu. W stanie suchym bez dostÄpu ĹwiatĹa i wilgoci moĹźe byÄ przechowywany w temperaturze otoczenia przez kilka miesiÄcy.
OptymalnÄ temperaturÄ przechowywania jest -15 do 2oC. Po zamroĹźeniu znacznie dĹuĹźej zachowuje swojÄ wartoĹÄ. Nie traci swoich wĹaĹciwoĹci w temperaturze 100oC. NajwiÄkszÄ trwaĹoĹÄ ma w postaci liofilizowanej. Pod wpĹywem promieni sĹonecznych i w temperaturze 40oC szybko ulega rozkĹadowi.
Â
Jad stanowi mieszaninÄ róşnych zwiÄ zkĂłw chemicznych, przede wszystkim biaĹek, ktĂłre stanowiÄ 57% jego suchej masy. W jadzie oprĂłcz histaminy, fosfolipazy A i hyaluronidazy, znajduje siÄ jeszcze kilka innych toksycznych peptydĂłw, miÄdzy innymi melitynina i silna neurotoksyna – apamina, a takĹźe adolapina. Zawiera teĹź substancje o lipoidalnych wĹaĹciwoĹciach oraz feromony alarmowe. Ponadto, w jadzie pszczelim stwierdzono obecnoĹÄ kwasu indolowego, fosforowego, palmitynowego i kwasĂłw tĹuszczowych oraz choliny i gliceryny. Ze zwiÄ zkĂłw mineralnych zawiera m.in.: wapĹ, magnez, wÄgiel, fosfor, wodĂłr, azot i siarkÄ.
Â
Jad pszczeli wzmaga dziaĹanie streptomycyny i biomycyny oraz sulfonamidĂłw, a osĹabia penicyliny i wykazuje dziaĹanie ochronne przed promieniowaniem jonizujÄ cym. Jad pszczeli wykazuje dziaĹania: bakteriobĂłjcze, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, przeciwbĂłlowe, przeciwmiaĹźdĹźycowe, przeciwkrzepliwe, hypotyniczne (obniĹźajÄ ce ciĹnienie tÄtnicze krwi), alergizujÄ ce.
Â
Dodaj komentarz