Odymianie Pszczół Apiwarolem

Odymianie Pszczół Apiwarolem

Apiwarol to jeden z najczęsciej stosowanych obecnie środkĂłw do zwalczania warrozy u pszczół. Tableki fumigujące podpala się i umieszcza w specjalnie do tego zaprojektowanych przyrządach ktĂłre ułatwają poddawanie “leku”. Najbardziej odpowiednim terminem do leczenia pszczół i eliminacji Warrozy jest czas po ostatnim miodobraniu, lecz stosować go naleĹźy rĂłwnieĹź na świeĹźo złapanych rojach ktĂłre mogą przenosić pasorzyt. NiektĂłrzy pszczelarze zapobiegawczo stosują go na zakupionych odkładach. Stosując ten typ leku naleĹźy pamiętać Ĺźe dopiero po 30 dniach od ostatniego uĹźycia moĹźemy wirować miĂłd.

Przy odymianiu w celu eliminacji dużej ilości pasożyta dymić Apiwarolem należy 3 lub 4 razy co 4-7 dni. Dlaczego w takich odstępach? Ponieważ odymianie apiwarolem nie działa na warrozę pod zasklepem z czerwiem zakrytym, musimy cierpliwie poczekać na wygryzienie się czerwiu eliminację warrozy z tych komórek.  Wskazane jest również odymienie rodziny późną jesienią 1-2 razy gdy w rodzinie nie ma już czerwiu. Zabieg jesienny można pominąć jeśli mamy zamiar innego środka jakim jest Kwas szczawiowy.

Obecnie istnieje wiele sposobĂłw na odymianie przy pomocy Apiwarolu. NiektĂłry odpalają tabletki w dennicach, lub przy pomocy domowej roboty urządzeń. Na rynku obecnie znajduje się bardzo wiele urządzeń do odparowywania Apiwarolu, najpopularniejsze są obymiacze wylotkowe. Pszczelarz zatyka wylotek i wprowadza specjalną końcĂłwkę do ula. Urządzenie uruchamia się po odpaleniu i wrzuceniu tabletki do “komina” w urządzeniu. Powietrze razem z dymem i amitazą ktĂłra uwalniana jest z tabletki, dostarczana jest do ula. Po wypaleniu się tabletki, wyciągamy urządzenie i zatykamy wylotek na jeszcze około 30 minut. W tym czasie poraĹźone raotocze warrozy odpada z pszczół na dennicę. Do tych zabiegĂłw zalecane jest posiadanie dennice ze specjalną szufladą do badania osypu roztoczy. Oczywiście zamiast dennicy do ula moĹźemy wprowadzić kartkę papieru posmarowaną olejem, do ktĂłrej przyczepi się roztocz.  

 

Należy pamiętać że opary Apiwarolu są szkodliwe dla pszczelarza i zalecamy używanie maski ochronnej i rękawic przy pracy z tym środkiem.

Zobacz także inne sposoby na walkę z warrozą:

Zwalczanie warrozy kwasem mrĂłwkowym

Zwalczanie warrozy kwasem szczawiowym

 

 {uniform form=5/}

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *