Odymianie PszczóŠApiwarolem
Apiwarol to jeden z najczÄsciej stosowanych obecnie ĹrodkĂłw do zwalczania warrozy u pszczĂłĹ. Tableki fumigujÄ ce podpala siÄ i umieszcza w specjalnie do tego zaprojektowanych przyrzÄ dach ktĂłre uĹatwajÄ poddawanie “leku”. Najbardziej odpowiednim terminem do leczenia pszczóŠi eliminacji Warrozy jest czas po ostatnim miodobraniu, lecz stosowaÄ go naleĹźy rĂłwnieĹź na ĹwieĹźo zĹapanych rojach ktĂłre mogÄ przenosiÄ pasorzyt. NiektĂłrzy pszczelarze zapobiegawczo stosujÄ go na zakupionych odkĹadach. StosujÄ c ten typ leku naleĹźy pamiÄtaÄ Ĺźe dopiero po 30 dniach od ostatniego uĹźycia moĹźemy wirowaÄ miĂłd.
Przy odymianiu w celu eliminacji duĹźej iloĹci pasoĹźyta dymiÄ Apiwarolem naleĹźy 3 lub 4 razy co 4-7 dni. Dlaczego w takich odstÄpach? PoniewaĹź odymianie apiwarolem nie dziaĹa na warrozÄ pod zasklepem z czerwiem zakrytym, musimy cierpliwie poczekaÄ na wygryzienie siÄ czerwiu eliminacjÄ warrozy z tych komĂłrek. Wskazane jest rĂłwnieĹź odymienie rodziny późnÄ jesieniÄ 1-2 razy gdy w rodzinie nie ma juĹź czerwiu. Zabieg jesienny moĹźna pominÄ Ä jeĹli mamy zamiar innego Ĺrodka jakim jest Kwas szczawiowy.
Obecnie istnieje wiele sposobĂłw na odymianie przy pomocy Apiwarolu. NiektĂłry odpalajÄ tabletki w dennicach, lub przy pomocy domowej roboty urzÄ dzeĹ. Na rynku obecnie znajduje siÄ bardzo wiele urzÄ dzeĹ do odparowywania Apiwarolu, najpopularniejsze sÄ obymiacze wylotkowe. Pszczelarz zatyka wylotek i wprowadza specjalnÄ koĹcĂłwkÄ do ula. UrzÄ dzenie uruchamia siÄ po odpaleniu i wrzuceniu tabletki do “komina” w urzÄ dzeniu. Powietrze razem z dymem i amitazÄ ktĂłra uwalniana jest z tabletki, dostarczana jest do ula. Po wypaleniu siÄ tabletki, wyciÄ gamy urzÄ dzenie i zatykamy wylotek na jeszcze okoĹo 30 minut. W tym czasie poraĹźone raotocze warrozy odpada z pszczóŠna dennicÄ. Do tych zabiegĂłw zalecane jest posiadanie dennice ze specjalnÄ szufladÄ do badania osypu roztoczy. OczywiĹcie zamiast dennicy do ula moĹźemy wprowadziÄ kartkÄ papieru posmarowanÄ olejem, do ktĂłrej przyczepi siÄ roztocz. Â
Â
NaleĹźy pamiÄtaÄ Ĺźe opary Apiwarolu sÄ szkodliwe dla pszczelarza i zalecamy uĹźywanie maski ochronnej i rÄkawic przy pracy z tym Ĺrodkiem.
Zobacz takĹźe inne sposoby na walkÄ z warrozÄ :
– Zwalczanie warrozy kwasem mrĂłwkowym
– Zwalczanie warrozy kwasem szczawiowym
Â
 {uniform form=5/}
Dodaj komentarz