Leczenie kwasem mrĂłwkowym

Leczenie kwasem mrĂłwkowym

Kwas mrĂłwkowy – Wiadomości wstępne

Kwas mrówkowy był jednym z pierwszych skutecznych preparatów stosowanych przeciwko warrozie, gdy poraz pierwszy pojawiła się w Polsce. Nadal jest ona stosowana w wielu Pasiekach w Polsce. My w naszych szeregach posiadamy również wielu pszczelarzy którzy skutecznie eliminują warrozę kwasem mrówkowym. Stosując go należy pamiętać że jest to kwas, więc należy zachować wszelkie środki ostrożności. Mimo tego że zawsze istnieje ryzyko stosowania tego kwasu, wiele czynników przemawia za jego dalszym stosowaniem.

Zalety stosowania kwasu mrĂłwkowego

  • Skuteczność kwasu mrĂłwkowego to 98% przy zwalczaniu warrozy.
  • Kwas mrĂłwkowy zabija warrozę zarĂłwno na dorosłych pszczołach, jak i na larwach pszczół znajdujących się pod zasklepem. 
  • Bardzo łatwo ulega rozkładowi i nie zanieczyszcza wosku i miodu 
  • Warroza nie uodparnia się na kwas mrĂłwkowy

Wady stosowania kwasu mrĂłwkowego

  • Nieumiejętnie uĹźyty i w zbyt duĹźym stężeniu moĹźe toksycznie wpływać na pszczoły i czerw
  • Dla niedoświadczonego pszczelarza stanowi zagroĹźenie
  • Stosowanie kwasu mrĂłwkowego wymaga czasu i jest pracochłonne w duĹźych pasiekach towarowych

 

 Jak stosować kwas mrówkowy przy leczeniu warrozy?

Przez wiele lat, odkąd warroza pojawiła się w polskich pasiekach, starano się odnaleźć optymalny sposób na podawanie kwasu mrówkowego pszczołom. Używano oprysków kwasem mrówkowym rozrzedzonego w syropie cukrowym, starano się odparowywać kwas w różny sposób. Obecnie jest wiele różnego rodzaju dozowników do kwasu mrówkowego. Koszt ich wacha się od 2 złotych za najbardziej podstawowy plastikowy odparowywacz i sięgają aż 100 zł za sztukę. Stosując najpopularniejsze obecnie parowniki, należy pamiętać o tym by ustawiać je na

Najnowszego generacji parowniki mocowane są do pustej ramki, a następnie umieszczane w pobliżu czerwiu. Kwas w takich parownikach umieszczany jest w zamkniętej plastikowej komorze, skąd niewielkie jego ilości odparowywane są poprzez bibułkę. Do tego rodzaju parowników stosuje się kwas mrówkowy 60%. Przyjmuje się że około 10 ml kwasu powinno odparować dobowo z korpusu w którym pszczoły obsiadają 10 ramek.  

Obecnie wśród pszczelarzy przyjmuje się że istotną kwestię do odnoścnie zastosowania ego kwasu. Jest on dość lekki i stosunkowo łatwo paruje. Temperatura parowania to 20 oC, lecz pszczelarze spierają się między sobą uznając że kwas ten paruje w temperaturze od 15-30 oC. Dla początkujących pszczelarzy zalecamy na początek użycie ilości około 20-30 ml. Po tygodniu od pierwszego użycia powinniśmy podać kwas jeszcze raz. Bardziej doświadczeni pszczelarze jednak stosują większe ilości tego kwasu. 

{uniform form=5/}

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *