Chroniczny ParaliĹź pszczĂłĹ
Chroniczny paraliĹź pszczóŠ– Chronic bee paralysis virus â CBPV
Chroniczny paraliĹź pszczĂłĹ, nazywany rĂłwnieĹź powolnym, jest chorobÄ przewlekĹÄ pszczóŠdorosĹych, wywoĹanÄ przez wirusa SPV (slow paralysis virus). ZasiÄg jego wystÄpowania to caĹy Ĺwiat rĂłwnieĹź Polska. Do zakaĹźenia tym wirusem dochodzi poprzez zaraĹźone pszczoĹy u ktĂłrych wirus wystÄpuje w Ĺlinie, wolu miodnym bÄ dz w kale. ZaraĹźaÄ moĹźe rĂłwnieĹź chora matka.
Do zaraĹźenia dochodzi miedzyinnymi poprzez trofalaksjÄ, czyli wzajemne karmienie siÄ pszczĂłĹ. Podobnie jak przy innych wirusach do roszerzenia siÄ wirusa dochodzi rĂłwnieĹź poprzez bĹÄ dzÄ ce i rabujÄ ce pszczoĹy. Sam pszczelarz moĹźe rĂłwnieĹź zaraziÄ nieĹwiadomie innÄ rodzinÄ podajÄ c jej zaraĹźonÄ wirusem SPV pierzgÄ. Jednym z czynnikĂłw ktĂłry znaczÄ co przyczynia sie do szerzenia wirusa jest najwiÄkszy wrĂłg pszczelarzy. Warroza. Poprzez nakĹucia w naskĂłrku pszczoĹy i w miejscach gdzie roztocz uszkodziĹa naturalnÄ ochronÄ pszczĂłĹ, wirus moĹźe wniknÄ Ä do ciaĹa pszczoĹy. Atakuje on komĂłrki zwojĂłw nerwowych i powoduje u pszczóŠdrĹźenie skrzydeĹek, utratÄ trawienia i zdolnoĹÄ lotu. ZauwaĹźalnÄ oznakÄ jest utrata wĹoskĂłw na odwĹoku, pszczoĹy stajÄ siÄ czarne i bĹyszczÄ ce.
Zazwyczaj choroba wystÄpuje w dwĂłch formach:
- Chore pszczoĹy charakteryzujÄ siÄ rozdÄtymi odwĹokami, drÄ Ĺźcymi skrzydelkami i nóşkami. Poza ulem moĹźna zauwaĹźyÄ pszczoĹy peĹzajÄ ce po wylotku lub w okolicy ula. Razem z tÄ chorobÄ moĹźe wystÄ piÄ biegunka, przez co choroba ta moĹźe byÄ mylona z nosemozÄ . Choroba trwa prez pare dni po czy pszczoĹa umiera. Czasem moĹźe nastÄ piÄ ĹmierÄ caĹej rodziny.                                                                                                                                     Â
- Druga forma tej choroby powoduje utratÄ wĹoskĂłw u pojedyĹczych pszczĂłĹ, o czym pisaliĹmy juĹź wczeĹniej, SÄ jakby mniejsze, bĹyszczÄ ce pszczoĹy bywajÄ nie wpuszczane do ula przez zdrowe pszczoĹy i traktowane sÄ przez inne pszczoĹy jako rabusie. Takie pszczoĹy okreĹlane sÄ przez pszczelarzy jako “czarni rabusie”, do niedawna uwaĹźana przez pszczelarzy jako stare spracowane pszczoĹy.Â
Ta choroba wirusowa wystÄpuje z róşnym nasileniem. MoĹźe siÄ zdarzyÄ Ĺźe wystÄpujÄ ce dwie postacie tej choroby wystÄ piÄ jednoczeĹnie, co w przeciÄ gu tygodnia doprowadzi do Ĺmierci rodziny pszczelej. Lecz nie ma rĂłwnieĹź powodu do paniki, bowiem choroba ta moĹźe nawet trwaÄ latami.
Do leczenia tego wirusa nie stosuje siÄ Ĺźadnego leku. Aby zapobiec jego pojawieniu na pasiece naleĹźy pamietaÄ o waĹźnej roli jaka odgrywa warroza w jego rozprzestrzenianiu, ktĂłra osĹabia nasze pszczoĹy i umoĹźliwia wnikniÄcie wirusa SPV do hemolimfy pszczĂłĹ. Aby dokĹadnie rozpoznaÄ tÄ chorobÄ naleĹźy wykonac badanie laboratoryjne oparte na padĹych pszczoĹach.
{uniform form=5/}
Â
Â
Â
Dodaj komentarz