UkĹad miÄĹniowy i narzÄ dy ruchu pszczoĹy
UkĹad miÄĹniowy i narzÄ dy ruchu pszczoĹy,
Â
MiÄĹcnie naszych drogich pszczóŠzbudowane sÄ a wĹĂłkien poprzecznie prÄ Ĺźkowanych. MiÄĹnie a czasami nawet poszczegĂłlen wĹĂłkna miÄĹniowe porozdzielane sÄ biÄgnÄ cymi miÄdzy nimi tchawkami. Co wymaga uwagi to, to Ĺźe kaĹźdy miÄsieĹ w ciele pszczoĹy, oprĂłcz miÄĹni wprowadzajÄ cych skrzydĹa pszczoĹy w ruch, wykonujÄ ruchy powolne.
NarzÄ dy ruchu u pszczoĹy stanowiÄ trzy pary odnóşy i dwie pary skrzydeĹ. OdnĂłĹźÄ skĹada sie z piÄciu czÄĹci a mianowicie: biodra, krÄtarza, uda, goleni i piecioczĹonowej stopy zakoĹczonej dwoma pazurkami i przylgÄ . W odnóşach wystÄpujÄ narzÄ dy sĹuĹźÄ ce do czyszczenia czuĹek i zbierania pyĹku.
Na pierwszej parze odnóşy znajduje siÄ narzÄ d do czyszczenia czuĹkĂłw utworzony przez pĂłĹksiÄĹźycowate wyciÄcie u podstawy pierwszego czĹony stopy i kolca w dolnym odcinku goleni. PoniĹźej moĹźecie zauwaĹźyÄ to wciÄcie na rysunku. Jest to to Ĺukowate wciÄcie jakby w kolanie o ksztacie pĂłĹksiÄĹźyca.
Â
Â
W drugiej parze nĂłg pszczoĹy miodnej wystÄpuje cos jakby miecz, lub osty kolec. SĹuĹźy on do usuwania obcinania pyĹku zebranego przez pszczĂłly, z trzeciej pary obnóşy.
Â
Â
W trzeciej parze odnĂłzy wystÄpuje koszyczek, szczypce pyĹkowe, grzebyczek i szczoteczka. Koszyczek do ktĂłrego pszczoĹy zbierajÄ pyĹek pszczeli, tworzy zagĹÄbienie na zewnÄtrznej stronie goleni, otoczone dĹugimi zagiÄtymi do Ĺrodka wĹoskami. NajwaĹźniejszÄ i najbardzej istotnÄ rzeczÄ jest to Ĺźe jedynie pszczoĹy robotnice posiadajÄ wyksztaĹcone koszyczki. Szczypce pyĹkowe w ktĂłre pszczoĹy sÄ rĂłwnieĹź wyposaĹźone, tworzÄ dolnÄ krawÄdz goleni i gĂłrnÄ krawÄdz pierwszego czĹony stopy. RzÄ d kolczĂłw w przyĹrodkowej stronie goleni nazwano grzebyczkiem. SzczoteczkÄ natomiast tworzy 10 rzÄdĂłw wĹoskĂłw usytowanych po stronie przyĹrodkowej pierwszego czĹonu stopy. Potraficie je odnalÄĹşÄ na obrazku poniĹźej?
Â
 Dwie pary bĹoniastych skrzydeĹ rozpiÄtÄ sÄ na chitynowatych Ĺźeberkach. DuĹźe skrzydĹa ktĂłre moĹźemy zauwaĹźyÄ u pszczóŠprzysiadajÄ cych na kwiatach to skrzydĹa pierwszej pary, ktĂłre dziÄki specjalnym haczykom na ich dolnej krawÄdzi ĹÄ czÄ siÄ z mniejszymi skrzydĹÄ mi drugiej pary. Ruch skrzydeĹ moĹźliwy jest dziÄki ruchowi tuĹowia ktĂłry podczas skurczu miÄĹni przebiegajÄ cych od sergitu do tergitu, ĹciÄ ga tuĹĂłw ku doĹowi wprawia skrzydĹa pszczóŠw ruch. Opuszczanie sklepienia tuĹowia pszczoĹy odpowiada za opuszczanie skrzydeĹ pszczoĹy. Jest to wynik skurczu miÄĹni podĹuĹźnych tuĹowia. Wartym zapamiÄtania jest fakt Ĺźe pszczoĹa bez Ĺadunku porusza siÄ z prÄdkoĹciÄ 45-60km/h natomiast przy obciÄ Ĺźeniu pyĹkiem lub innym “towarem” jej prÄdkoĹÄ spada nawet trzykrotnie.Â
Zobacz takĹźe:
Â
Â
Â
Dodaj komentarz