Pracowite pszczółki czyli pszczoła robotnica i jej rola w rodzinie pszczelej

Pracowite pszczółki czyli pszczoła robotnica i jej rola w rodzinie pszczelej

Pracowite pszczółki czyli pszczoła robotnica i jej rola w rodzinie pszczelej

Znana ze swej pracowitości, robotnica pszczoły miodnej jest jednym z najbardziej niesamowitych organizmów jakie możemy spotkać na kuli ziemskiej. Przystosowanie do życia w wielotysięcznej koloni, jej oddanie rodzinie i coraz bardziej pozytywne postrzeganie przez ludzi, sprawia że coraz chętniej patrzymy na pszczoły przychylnym okiem. Chociaż nadal około połowa społeczeństwa wpada w panikę nazywając pszczołę osą i na odwrót to powoli przyzwyczajamy się (najwyższy czas) do ich towarzystwa. Mało kto wie jednak, że pszczoły który spotykamy w terenie to tylko namiastka ich życia. Pozwólcie że zabiorę Was w podróż po życiu pszczoły robotnicy. Herbatka w dłoń i lecimy. 😀


Pszczoła robotnica

Każdy z Was kojarzy to sławne pytanie: Co było pierwsze jajko czy kura? To samo pytanie możemy postawić przz pszczole miodnej. Raczej odpowiedz jest prosta. Kura, a raczej królowa. Skąd ta pewność. Ha! Należy trochę pogrzebać w książkach i odpowiedź staje się prosta, chociaż nie jest potwierdzona.

Pszczoła miodna jest gatunkiem, którego nazywamy Socjalnym. Ich struktura życia i poświęcenie dla całej rodziny, są czymś do daje im przewagę nad innymi stworzeniami na ziemi. W wyniku długiej ewolucji rozwinęła się u nich coś na zasadzie broni biologicznej. Że co zapytacie? Ano tak. Gdy przyjrzeć się rodzinie pszczelej od chemicznego punktu widzenia, jest to społeczność ta napakowana jest sygnałami, zapachami i znakami, których nauka jeszcze do końca nie rozgryzała.


Wróćmy jednak do tematu pszczoły robotnicy, bo wchodziliśmy na meandry ewolucji pszczół, a to jest temat rozległy i wymaga innego rozdziału.

Jedna z rzeczy która uderza człowieka jak otwiera ul, jest to że pszczoły robotnice doskonale wiedzą co mają robić. Jest to chyba jedna z tych rzeczy która urzeka w nich najbardziej. Harmonia, pomiędzy chaosem, ład pomiędzy ogromną ilością niewiadomych. Gdy przyjrzymy się im to na pozór wyglądają tak samo, jednak to delikatna zmyłka. Doświadczony pszczelarz, wie doskonale do której kasty przynależy pszczoła w danym miejscu. Ok, dobra może nie każda, ale myślę że z 70% pewnością będzie Wam to w stanie wytłumaczyć.

Życie pszczoły robotnicy rozpoczyna się w komórce pszczelej. Jest to pojedyńcza komórka, która stanowi część plastra. W niej królowa pszczela składa jajeczko. Po 3 dniach jajeczko to, zgadnie z cyklem rozwoju owadów, przeobraża się w larwę pszczelą. Powstaje malutka larwa, która rośnie w komórce pszczelej i przeobraża się w dorosłą pszczołę. Taki rozwój trwa około 21 dni. Nadmienić należy, że pszczoła robotnica powstaje z jajeczka zapłodnionego, podczas gdy trutnie, samce pszczoły miodnej, rodzą się jajeczek niezapłodnionych.

.

Początek życia pszczoły robotnicy

Gdy rodzi się pszczoła robotnica, jest można powiedzieć jak małe dziecko. Jej futerko różni się od innych pszczół. Jest trochę bardziej szare, a zaraz po wygryzieniu z komórki pszczelej, jest jeszcze takie jakby mokre i wygląda to trochę jakby pszczoła była chora. Dla początkujących pszczelarzy bywa to mylące. Zachodzą w głowę co jej się przytrafiło. Skąd to wiem. Sam tak rozkminiałem 😀 Młoda pszczoła, jeszcze się rozwija. Jej żądło jeszcze nie jest gotowe do żądlenia, wole miodnej nie wytwarza jeszcze inwertazy jak w przypadku pszczoły lotnej.

Rolą młodej pszczoły jest porządkowanie ula, przejmowanie propolisu od pszczół i polerowanie komórek pszczelich dla królowej.

  • W wieku około 4 dni po narodzeniu, u pszczoły robotnicy uaktywniają się gruczoły żuwaczkowe, odpowiedzialne za produkcję mleczka pszczelego. Kasta tych pszczół, nazywana jest pszczołami karmicielkami. Ich rolą jest karmienie larw pszczelich mleczkiem pszczelim oraz pierzgą i miodem. Są niezwykle ważne przy wychowie matek pszczelich, u których zapotrzebowanie na mleczko pszczele jest bardzo duże. W ulu muszą być ciągle obecne, ponieważ jako jedyne produkują pokarm dla królowej, która składa jaja. Produkcja mleczka pszczelego kończy się jednak u pszczół w wieku około 8-10 dnia życia. Następnie ich rola się zmienia.
  • Po ustaniu produkcji mleczka pszczelego, młoda pszczoła wsiada na paleciaka i pakuje miód do plastrów. Żarcik? Nie. Pszczoła zostaje magazynierem. Odbiera od pszczoły lotnej miód, wodę i pyłek. To ona właśnie przygotowuje zapasy na zimę dla całej rodziny.
  • W wieku około 12 dni od narodzin u pszczół aktywują się tzw. gruczoły woskowe. Jedne z najbardziej niesamowitych gruczołów jakie można sobie wyobrazić. Na dolnej części odwłoka pszczoły, zwanej Sternitem, pomiędzy pierścieniami brzusznymi, przez kanaliki gruczołów wypływa biała substancja. Zastygając na lustrach woskowych, tworzy biały budulec który pszczoły wykorzystują do tworzenia swojego gniazda. Mowa oczywiście o wosku pszczelim. Kasta pszczół produkująca wosk, zwana jest woszczarkami. Spotkać je można w wolnych przestrzeniach ula, pustych ramkach lub na ramkach z węzą pszczelą.
  • Po paru dniach ustaje produkcja woku i pszczoły miodne znowu zmieniają swoje zadanie. Ich praca polega na odbieraniu produktów pszczelich do zbieraczek. Niektóre z pszczół, zostają strażniczkami ulowymi. Stojąc na straży przy wlocie do ula, pszczoła sprawdza każdą wracającą do ul pszczołę. Jej zapach i kondycja muszą spełniać warunki postawione przez strażniczkę, inaczej pszczoła nie dostanie się do ula.
  • Około 21 dni po narodzinach, następuje ostatnia już zmiana w życiu pszczoły. Zostaje pszczołą zbieraczką, przez pszczelarzy nazywana pszczołą lotną. Teraz jej główne zadanie to zbieranie pożywienia dla rodziny. Część z pszczół lotnych, jest również odpowiedzialna za loty zwiadowcze. Zwiadowczynie namierzają źródła pokarmu, do którego potem będą lecieć zbieraczki. Wiele razu takie zjawisko można zaobserwować z końcem lata, gdy pszczoły znajdą coś słodkiego. Najpierw zlatuje przylatuje 1-2 pszczoły, a po paru minutach jest już ich cała armia licząca setki pszczół.
  • Pszczoła lotna to ostatnie stadium życia pszczół. W wieku około 35-40 dni pszczoła umiera. Zazwyczaj w terenie, lecz zdarza się to też w ulu.

Co produkują dla Nas pszczoły.

Pierzga pszczela

Nektar kwiatowy

Pyłek pszczeli

Mleczko pszczele

Woda

Propolis

Oprócz podstawowych produktów takich jak te powyżej, pszczoły produkują jeszcze coś. Niestety nie mamy jeszcze naszych, ale trzeba o nich przypomnieć.

  • Mleczko pszczele – najbardziej poszukiwany produkt pszczół. Najzdrowszy produkt jaki wytwarzają pszczoły karmicielki.
  • Jad pszczeli – substancja wytwarzana w gruczołach jadowych. Substancja paraliżująca przeciwnika pszczoły. Zazwyczaj używana w farmacji. Bardzo ciężka do pozyskania.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *