Ocieplenie i wentylacja w ulu

Ocieplenie i wentylacja w ulu

Ocieplenie i wetylacja w ulu.

 

Jedną w najważniejszych rzeczy warunkujących prawidłową zimowlę naszych pięknych pszczół jest prawidłowe ocieplenie i wentylacja w ulu. Te dwie istotne zagadnienia postaramy się przybliżyć.

 

Ocieplenie ula.

Ocieplenie ula ma bardzo ważne znaczenie nie tylko zimą, lecz podczas całego roku. I chodz wiadomo że szczelność ula i jego ocieplenie zimą jest badzo istotne to należy również pamiętać o odpowiednim ociepleniu ula w casie całego roku. Wiosną, gdy matka pszczela rozpoczyna ponownie czerwić, bardzo ważna jest odpowiednie ocieplenie gniazda. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie mat słomianych bocznych, stosowanych już od dawna w pszczelarstwie, które skutecznie ocieplają gniazdo. Istotne jest również górne ocieplenie gniazda. Do tego celu niektórzy pszczelarze stosują koce lub inne materiały. My polecamy stosowanie mat słomianych bądz poduszek wypełnionych słomą. Bardzo dobrze sprawdzają się one zarówno w ulach drewnianych jak i styropianowych. 

 

Wentylacja w ul

Wentylacja w ulach jest kolejnym bardzo ważnym czynnikiem warunkującym zdrowie naszych pszczół.  Niezwykle istotna jest odpowiednia wentylacja, zimą kiedy to nasze pszczoły nie opuszczają ula i nie mają możliwości przewentylować odpowiednio ula. Faktem jest że pszczoły średnio w ciągu doby spożywają około 18 g pokarmu, żeby spalić ten pokarm i utrzymać odpowiednią temperaturę w kłębie zimowym potrzebują około 13-14 litrów tlenu, zawartego w około 63 litrach powietrza atmosferycznego. Po spaleniu pokarmu w ulu jako produkt wymiany cieplnej powstaje około 13 litrów pary wodnej i to właśnie ona jest groźna dla naszych pszczół. Taka ilość pary wodnej powinna być usunięta z ula w ciągu jednej doby. Para wodna może być przyczyną zbytniego zawilgotnienia gniazda, może wywoływać niepokój u pszczół lub może powodować zepsucie zapasów pokarmu.

W celu uniknięcia takich sytuacji, polecamy tak jak przy ociepleniu ul używanie mat słomianych bocznych maksymalnie dosuniętych do ściany bocznej ula. Pozwala to na wchłonięcie pary wodnej przez słomę, która absorbuje nadmiar pary wodnej i nie niepokoi pszczół. Taką samą role spełnia również ocieplenie górne, słomiane lub w postaci poduszki. Bardzo ważną nowinką, która jest warta wspomnienia i przemyślenia i zastosowania jest dennica siatkowana. Pozwala ona na lepszą wymianę powietrza między ulem a otoczeniem zewnętrznym. Jest ona bardzo porządana zwłaszcza przy gospodarce i zimowaniu w ulach styropianowych lub styrodurowych. Ponieważ styrodur jest materiałem ciepłym, lecz nie przepuszczającym powietrza (tak jak drewno), dennica higieniczna z siatką wentylacyjną doskonale nadaje się do gospodarki w ulach styrodurowych. 

 

{uniform form=5/}

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *