Oblot wiosenny

Oblot wiosenny

Oblot wiosenny pszczół

Oblot wiosenny pszczół jest jedną z rzeczy na którą czekają zarówno pszczoły jak i pszczelarze. Dlaczego pszczoły? Ponieważ po całej zimie dążą one do opróżnienia jelita środkowego i dokonania oblotu oczyszczającego.Często zdarza się że przed oblotem wiosennym matka pszczela już zaczeła czerwić i pszczoły czeka cięższa niż zimą praca. Pszczelarze czekają na ten moment ponieważ oblot wiosenny jest momentem kiedy pszczelarz może ocenić siłę rodzin i zdecydować które rodziny przezimowały odpowiednio, które wymagają częściowej pomocy a którym potrzebna jest natychmiastowa pomoc. 

Jak przygotować się do oblotu wiosennego pszczół?

W naszej Pasiece Ursa na przedwiośniu w przeddzień oblotu zimowego staramy się mieć na naszej pasiece zawsze przynajmniej jedną czystą gotową do użycia dennice i sprzęt do opalania. Niezbędny jest również rezerwowy stojak. Już tłumaczymy dlaczego. Parę dni przed przystąpieniem do oblotu wiosennego w ulach wielokorpusowych staramy się wymienić dennice w naszych ulach. W tym celu przed ulem stawiamy dodatkowy stojak. My używamy drewnianego stojaka po ul, ale w tym celu może być użyta cokolwiek co utrzyma ul w odpowiednim poziomie i nie spodowoduje jego wywrócenia. Na początek delikatnie przestawiamy ul ze starą dennicą do przodu ma dodatkowy stojak, z tyłu natomiast na starym stojaku stawiamy nową czystą dennicę. Następnie delikatnie oddzielamy korpus od dennicy i przenosimy go (korpus z pszczołami) na nową dennicę. 

Na zimowej dennicy ukarze nam się obraz zimowego osypu pszczół. Z tego osypu możemy bardzo dużo odczytać. Warto jest zapisać notatki i zwrócić uwagę na położenie spadłych pszczół. Jeśli osyp usytuoawany jest na całej dennicy może to świadczyć o niespokojnej zimowli, niepokoju pszczół, lub bezmatku. Gdy już zapiszemy wszystkie informację, pszczoły przesypujemy do pojemnika i zakopujemy lub palimy. Dennicę natomiast odkażamy, opalamy i możemy użyć do podmiany przy następnej rodzinie.  

Kolejną bardzo istotną rzeczą jest ustawienie poidła w Pasiece. Poidło w Pasiece powinno być czynne już przed pierwszym oblotem pszczół. Powinniśmy go doglądać przez cały rok ponieważ nasze pszczoły przyzwyczają się do korzystania z niego i będą korzystać z wody czystej a nie z wody bliżej nieznanego pochodzenia. Musimy jednak pamiętać żeby poidło było czynne cały czas, ponieważ jeśli zabraknie w nim wody pszczoły znajdą sobie nowe i do naszego poidła będzie je ponownie bardzo trudno przyzwyczaić.

Oblot wiosenny pszczół

Zazwyczaj nasze pszczoły przystępują do oblotu wiosennego w godzinach południowych w ciepły dzień gdzie temperatura powietrza w cieniu jest w okolicach 10-12o C. Może się również zdarzyć że pszczoły wybiorą inny dzień na oblot. Jeśli rodzina jest bardzo wyczerpana, a jelito proste jest już przeładowane, pszczoły najpewniej dokonają oblotu przy mniej korzystnej pogodzie.  

 

 

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *