Ubezpieczenie Pasieki

Ubezpieczenie Pasieki

Jak ubezpieczyć pasiekę? Jakie są rodzaje ubezpiecznia pasieki?

Podstawowe ubezpiecznie OC dla pasieki.

Coraz częściej wśród pszczelarzy pojawiają się pytania o ubezpieczenie Pasieki i pszczół. Podstawową i bardzo tanią formą ubezpiecznia jest ubezpiecznie od odpowiedzialności cywilnej. Czyli w przypadku gdy nasze pszczoły pożądlą sąsiada jesteśmy od tego ubezpieczeni i jeśli sąsiad postanowi ubiegać się o odszkodowanie jesteśmy na taki wypadek zabezpieczeni. Zakupisz je bez problemu w każdym kole pszczelarskim.

Ubezpieczenia dla wymagających, czyli chcę spać spokojniej

Coraz częściej jednak słyszymy że pare razy w roku jakiś pszczelarz traci swoją pasiekę z powodu kradzieży, czy z powodu oprysków rolnika który postanowił poczęstować nasze pszczoły chemią. Co wtedy? Jeśli nie jesteśmy ubezpieczni pozostaje nam tylko wściekłość i poszukiwania. Zawsze możemy także podpytać kolegów pszczelarzy o drobne wsparcie w postaci nieużywanych uli czy odkupienia rodzin. Możemy jednak takich kłopotów i nieprzyjemności uniknąć chodziaż po części.

W momencie pisania tego artykułu jedynym towarzystwem ubezpieczeniowym oferującym rozszerzone ubezpieczenie Pasieki jest PZU. Naszym celem nie jest reklama tego towarzystwa ubezpieczeniowego lecz przekazanie informacji dalej o tym że istnieje rozszerzone ubezpieczenie pasieki.

Postaram przedstawić się jaknajprościej potrafię co, jak, za ile i na ile moĹźemy ubezpieczyć swoją pasiekę. Oczywiście pierwsze pytanie jakie się pojawi to “za ile”? Podam przykładową wycenę ktĂłrą otrzymałem od zaprzyjaĹşnionego biura ubezpieczeniowego.

Poprosiliśmy o ubezpieczenie Pasieki na kwotę 10 tys. złotych.  Wycena miała zawierać ubezpieczenie pasieki:

 • od ryzyka zniszczenia pasieki
 • od zatrucia pszczół
 •  kradzieĹź pni pszczelich lub rodzin pszczelich z uli z plastrami czerwia albo miodu

 

Ile kosztuje takie ubezpiecznie na rok? Już mówimy. Jest to 900 zł na rok. Analogicznie jeśli chcielibyśmy ubezpieczyć pasiekę na 5 tyś. złotych składka roczna wynosiłaby 450 zł. 

 

 Co możemy ubezpieczyć?

 • Ubezpieczyć moĹźemy pasiekę ktĂłra posiada minimum 5 pni.
 • Ubezpieczniem są objęte pnie znajdujące się na toczku, stebniku bądz w pawilonie. Ubezpiecznie dotyczy pasieki w miejscu jej stałego umiejscowienia jak i w miejscu jej czasowego pobytu (wędrĂłwka na poĹźytek).
 • Ubezpieczenie pasieki obejmuje zdrowe rodziny, bez objawĂłw zatrucia, przynajmniej w średniej sile, osadzone w ulach ramowych stosowanych w gospodarce pasiecznej.

 

 Zakres ubezpieczenia podstawowy:

 Ubezpieczeniem są objęte szkody powstałe w skutek następujących wypadków:

 • zatrucia pszczół w skutek środkami ochrony roślin zastosowanymi do opryskiwania sadĂłw, upraw polnych, i lasĂłw.
 • uszkodzenia lub zniszczenia pni pszczelich przez ogień, powĂłdz, huragan, lub uderzenie pioruna
 • uszkodzenia lub zniszczenie pni dokonanych przez osoby trzecie
 • uszkodzenia lub zniszczenia pni pszczelich na skutek transportu pszczół, na poĹźytki poza stałe miejsce połoĹźenia pasieki, wynikłego z przyczyn losowych niezawinionych przez ubezpieczonego  lub osobe przez niego upowaĹźnioną.  

 

Zniszczenie lub uszkodzenie pasieki przez żywioły:

 • Ogień – za szkodę wywołaną przez ogień uwaĹźa się uszkodzenia lub zniszczenia w wyniku działania ognia, ktĂłry przedostał się poza palenisko lub powstał bez paleniska i rozprzestrzenił się o własnej sile.
 • PowĂłdz – za szkodę wywołaną przez powĂłdz uwaĹźa się uszkodzenia lub zniszczenia w wyniku zalania terenu w wyniku podniesienia się wody w korytach wĂłd płynących lub stojących oraz w wyniku nadmiernych opadĂłw atmosferycznych, a takĹźe spływem wĂłd po zboczach lub stokach na terenach gĂłrskich i falistych.
 • Huragan – za szkodę wywołaną przez huragan uwaĹźa się uszkodzenia lub zniszczenia w wyniku działania wiatru o prędkości nie mniejszej niĹź 24,5 m/sek, ktĂłrego działanie wyrządza masowe szkody. Pojedyńcze szkody uwaĹźa się za spowodowane przez huragan wĂłwczas, gdy w najbliĹźszym sąsiedztwie stwierdzono działanie huraganu. 

 

Uwaga!!!

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży jest płatne dodatkowo i nie wchodzi w skład pakietu podstawowego, więc przy wycenie pamiętajcie o zapytanie rówież o ubezpieczenie na wypadek kradzieży. 

 

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *