O projekcie “BzykajÄ ca Przyczepka”
Â
Mam na imiÄ Daniel i jestem pszczelarzem hobbystÄ . SwojÄ przygodÄ z pszczoĹami zaczÄ Ĺem kilka lat temu, u starszego pszczelarza ktĂłry pokazaĹ mi swojÄ 30 pniowÄ pasiekÄ i podarowaĹ pierwszÄ ksiÄ ĹźkÄ o pszczoĹach. Kiedy nadÄ ĹźyĹa siÄ okazja, kupiĹem swoje pierwsze 4 ule, do ktĂłrych pszczoĹy same siÄ wprowadziĹy 😀 Tak powstaĹa pasieka âUrsaâ. W miarÄ upĹywu czasu pasiekÄ udaĹo mi siÄ powiÄkszyÄ do 10 uli. ProwadzÄ rĂłwnieĹź stronÄ internetowÄ âĹlÄĹźaĹskie Miodyâ, poĹwiÄconÄ pszczoĹom i ich Ĺźyciu, jednoczeĹnie wspierajÄ c loklalnych pszczelarzy promujÄ c ich w sieci poprzez pokazanie ich pasiek. I to o mnie w skrĂłcie 😀
Â
{youtube}13riv9s13oI{/youtube}
Â
Â
Â
Projekt âBzykajÄ ca przyczepkaâ powstaĹ w Grudniu 2014 gdy na lokalnym âJarmarku BoĹźonarodzeniowymâ poznaliĹmy wiele ciekawych osĂłb miÄdzy innymi lokalnych plantatorĂłw malin oraz gospodarzy zajmujÄ cych siÄ uprawÄ rzepaku. StÄ d teĹź âBzykajÄ ca Przyczepkaâ. Planuje zakup przyczepki ktĂłra pozwoli mi na wywĂłz uli i pszczóŠna róşnego rodzaju poĹźytki. Nie wiemy ile i czy w ogĂłle uda nam siÄ pozyskaÄ jakiĹ miĂłd, bo zaleĹźy to od wielu czynnikĂłw ,lecz zyskamy na pewno jednÄ rzecz ktĂłra jest dla nas najwaĹźniejsza. Zdrowie naszych pszczĂłĹ. PoniĹźej przedstawiamy schemat dla uzmysĹowienia ludziom ile czasu Ĺźyje pszczoĹa i ile zadaĹ ma do wykonania w swoim krĂłtkim Ĺźyciu.
{imageshow sl=24 sc=6 /}
W skutek postÄpujÄ cej ekspansji Ĺrodowiska przez czĹowieka obserwuje siÄ coraz wiÄkszy proces ubywania naturalnych obszarĂłw w ktĂłrych pszczoĹy i inne zapylacze mogÄ egzystowaÄ. Coraz czÄĹciej i na coraz wiÄkszych obszarach rolnicy prowadzÄ uprawy monokulturowe, ktĂłre nie pozwalajÄ zapylaczom na odpowiedni rozwĂłj przez caĹy rok. Coraz mniej pozostaje dzikich obszarĂłw leĹnych z ktĂłrych pszczoĹy mogÄ czerpaÄ nektar i pyĹek potrzebny im do zdrowego rozwoju do Ĺźycia przez caĹy rok. Wierzymy, Ĺźe nawet jeĹli nie uda siÄ pozyskaÄ miodu z róşnych przyczyn (np: pogoda, sĹabe nektarowanie roĹlin) nasze pszczoĹy wykorzystajÄ miĂłd i pyĹek do swojego rozwoju i wspomogÄ okolicznÄ przyrodÄ.
Â
 {imageshow sl=23 sc=16 /}
Â
Â
 Profesjonalna przyczepka do przewozu uli o ktĂłrej marzyĹem to doĹÄ spory koszt okoĹo 10 tys. a najtaĹsza przyczepka w popularnym markecie budowlanym kosztuje okoĹo 1700 zĹ. Po zbadaniu rynku “przyczepkowego” i konsultacjach z doĹwiadczonymi pszczelarzami, postanowiĹem zakupiÄ dobrej jakoĹci przyczepkÄ polskiego producenta. Minimalna suma jaka mi potrzebna to okoĹo 3 tysiÄ ce zĹotych.
Â
 DĹugo siÄ zastanawiaĹem, dlaczego wĹaĹnie “Polak Potrafi”? PrzecieĹź zawsze moĹźna wziÄ Ĺc kredyt i po krzyku. Odpowiedz jest prosta. Pierwszym i najwaĹźniejszym celem tego projektu jest przybliĹźenie ludziom Ĺwiata pszczĂłĹ. KaĹźda osoba wspierajÄ ca ten projekt bÄdzie mogĹa wesprzeÄ pszczoĹy i inne owady zapylajÄ ce. Nagrody ktĂłre dla was przygotowujemy, umoĹźliwiÄ wam zapoznanie siÄ z ich Ĺwiatem i bycie jego czÄĹciÄ . OczywiĹcie oprĂłcz materiaĹĂłw informacyjnych i ulikĂłw dla dzikich pszczóŠbÄdziecie mogli wybraÄ rĂłwnieĹź coĹ sĹodkiego, czyli miodek i coĹ pachnÄ cego czyli Ĺwiece z wosku pszczelego. Dla koneserĂłw przygotowujemy coĹ specjalnego czyli MiĂłd Pitny. Nie czekajcie na lato! Nasze pszczoĹy juĹź siÄ obudziĹy i zaczÄĹy przygotowania do sezonu. Â
Â
Dodaj komentarz