O projekcie “Bzykająca Przyczepka”

O projekcie “Bzykająca Przyczepka”

 

Mam na imię Daniel i jestem pszczelarzem hobbystą. Swoją przygodę z pszczołami zacząłem kilka lat temu, u starszego pszczelarza ktĂłry pokazał mi swoją 30 pniową pasiekę i podarował pierwszą książkę o pszczołach. Kiedy nadążyła się okazja, kupiłem swoje pierwsze 4 ule, do ktĂłrych pszczoły same się wprowadziły 😀 Tak powstała pasieka „Ursa”. W miarę upływu czasu pasiekę udało mi się powiększyć do 10 uli. Prowadzę rĂłwnieĹź stronę internetową „Ślężańskie Miody”, poświęconą pszczołom i ich Ĺźyciu, jednocześnie wspierając loklalnych pszczelarzy promując ich w sieci poprzez pokazanie ich pasiek. I to o mnie w skrĂłcie 😀

 

{youtube}13riv9s13oI{/youtube}

 

 

 

Projekt „Bzykająca przyczepka” powstał w Grudniu 2014 gdy na lokalnym „Jarmarku Bożonarodzeniowym” poznaliśmy wiele ciekawych osób między innymi lokalnych plantatorów malin oraz gospodarzy zajmujących się uprawą rzepaku. Stąd też „Bzykająca Przyczepka”. Planuje zakup przyczepki która pozwoli mi na wywóz uli i pszczół na różnego rodzaju pożytki. Nie wiemy ile i czy w ogóle uda nam się pozyskać jakiś miód, bo zależy to od wielu czynników ,lecz zyskamy na pewno jedną rzecz która jest dla nas najważniejsza. Zdrowie naszych pszczół. Poniżej przedstawiamy schemat dla uzmysłowienia ludziom ile czasu żyje pszczoła i ile zadań ma do wykonania w swoim krótkim życiu.

{imageshow sl=24 sc=6 /}

W skutek postępującej ekspansji środowiska przez człowieka obserwuje się coraz większy proces ubywania naturalnych obszarów w których pszczoły i inne zapylacze mogą egzystować. Coraz częściej i na coraz większych obszarach rolnicy prowadzą uprawy monokulturowe, które nie pozwalają zapylaczom na odpowiedni rozwój przez cały rok. Coraz mniej pozostaje dzikich obszarów leśnych z których pszczoły mogą czerpać nektar i pyłek potrzebny im do zdrowego rozwoju do życia przez cały rok. Wierzymy, że nawet jeśli nie uda się pozyskać miodu z różnych przyczyn (np: pogoda, słabe nektarowanie roślin) nasze pszczoły wykorzystają miód i pyłek do swojego rozwoju i wspomogą okoliczną przyrodę.

 

 {imageshow sl=23 sc=16 /}

 

 

 Profesjonalna przyczepka do przewozu uli o ktĂłrej marzyłem to dość spory koszt około 10 tys. a najtańsza przyczepka w popularnym markecie budowlanym kosztuje około 1700 zł. Po zbadaniu rynku “przyczepkowego” i konsultacjach z doświadczonymi pszczelarzami, postanowiłem zakupić dobrej jakości przyczepkę polskiego producenta. Minimalna suma jaka mi potrzebna to około 3 tysiące złotych.

 

 Długo się zastanawiałem, dlaczego właśnie “Polak Potrafi”? PrzecieĹź zawsze moĹźna wziąśc kredyt i po krzyku. Odpowiedz jest prosta. Pierwszym i najwaĹźniejszym celem tego projektu jest przybliĹźenie ludziom świata pszczół. KaĹźda osoba wspierająca ten projekt będzie mogła wesprzeć pszczoły i inne owady zapylające. Nagrody ktĂłre dla was przygotowujemy, umoĹźliwią wam zapoznanie się z ich światem i bycie jego częścią. Oczywiście oprĂłcz materiałów informacyjnych i ulikĂłw dla dzikich pszczół będziecie mogli wybrać rĂłwnieĹź coś słodkiego, czyli miodek i coś pachnącego czyli świece z wosku pszczelego. Dla koneserĂłw przygotowujemy coś specjalnego czyli MiĂłd Pitny. Nie czekajcie na lato! Nasze pszczoły juĹź się obudziły i zaczęły przygotowania do sezonu.  

 

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *