MiĂłd od pszczelarza a miĂłd z marketu – wprowadzenie

MiĂłd od pszczelarza a miĂłd z marketu – wprowadzenie

Ostatnio wchodząc do jednego z marketów w Sobótce, spotkałem Pana który stał między półkami sklepowymi. Akurat gdy przechodziłem obok, sięgnął po słoik miodu. Stanąłem obok niego i zacząłem obserwować. Pan szukał czegoś na etykiecie i chyba sam nie wiedział czego, więc postanowiłem mu pomóc. Pokazałem mu informacje na jakie musi zwrócić uwagę i tak samo zaraz postaram się przekazać je tobie. Życzymy miłej lektury.

Jedną z najbardziej popularnych cech jakie moĹźecie zaobserwować w miodach z marketu, jest to Ĺźe są one o połowę tańsze od miodĂłw ktĂłre moĹźecie kupić od pszczelarza. Zastanawialiście się czemu tak jest? Działa to na tej samej zasadzie co kupowanie wędliny. Jeśli widzicie wędlinę ktĂłra nazywa się szynką i kosztuje 10zł/kg to nie wzbudzi to w was pytania “Co to za szynka?” Doskonale zdajemy sobie sprawę Ĺźe oprĂłcz wątpliwej ilości szynki, znajdziemy tam róşne “cuda przemysłu wędliniarskiego” ale i tak niektĂłrzy uwierzą Ĺźe jest to szynka. Z miodem jest tak samo.

Miód z marketu ma oprócz magicznej ceny i dostępności od ręki, ma jeszcze jedną cechę na którą ludzie zwracają uwagę. Jest on cały czas płyny. Możemy go rozpuścić w herbacie, posmarujemy kromkę chleba i będziemy zadowoleni. Czego chcieć więcej?

Jest jeszcze coś o czym bardzo niewiele osĂłb wie i jest świadomym. Otóş na kaĹźdej tylnej etykiecie kaĹźdego słoika, mamy informację o pochodzeniu miodu. Zwróćcie uwagę na tą informację. Brzmi ona następująco: “MiĂłd pochodzący z krajĂłw Unii Europejskiej i nie pochodzących z Unii Europejskiej”. Co to nam mĂłwi? Otóş jest to ta sama sytuacja co szynka za 10 zł. MiĂłd taki jest bardzo wątpliwego pochodzenia. Zazwyczaj firmy zajmujące się importem miodu, Ĺźeby zapewnić ciągłą dystrybucje w sklepach, kupują taki miĂłd z róşnych ĹşrĂłdeł i nigdy nie mamy pewności co znajduje się w słoiku. Musimy mieć jednak świadomość Ĺźe w takim słoiku znajdzie się np: miĂłd z chin ktĂłry nie ma nic wspĂłlnego z miodem i jest to cukier w słoiku. Oczywiście takie miody mogą być mieszanką miodĂłw pochodzących z np: Rumunii, Ukrainy, Chin i wielu innych krajĂłw.

 

 

 

Dla porównania miód od pszczelarza jest droższy od marketowego pseudomiodu i potrafi sprawić wiele kłopotów gdy się skrystalizuje. Zwłaszcza miód rzepakowy który bardzo szybko krystalizuje, może sprawić trudności na przykład przy smarowaniu kanapki. Ale czy to źle? Oczywiście że nie. Jeśli kupujecie od pszczelarza miód który jest skrystalizowany to macie w 100% pewność że jest to prawdziwy miód.

 

Powyżej widzisz nasz miód rzepakowy z tegorocznego zbioru. Biały jest już skrystalizowany a ciemniejszy został dopiero rozlany do słoików. Różnica między nimi to zaledwie 10 dni. Jest to dowód na to w jak szybkim tempie miód rzepakowy krystalizuje.

 

MIT

Miód skrystalizowany nie powstaje w wyniku karmienia pszczół cukrem przez pszczelarza.

 

Dlaczego miĂłd krystalizuje?

Jesteście gotowi na trochę chemii? Krystalizacja miodu jest związana z proporcjami cukrów prostych w miodzie. Chodzi o proporcje glukozy do fruktozy. Im większa ilość fruktozy (cukier owocowy) w naszym miodku tym dłużej jest on w stanie płynnym. Dużą zawartością fruktozy cechują się miody akacjowe które najdłużej mogą nie krystalizować.

 

Ciekawostka

Miód w stanie stałym nazywamy jest krupcem a miód w stanie płynnym nazywamy patoką.

 

O wartościach odżywczych miodu napisano już wiele ciekawych artykułów, również na naszej stronie. W wielkim skrócie naturalne miody pszczele są super paliwem dla naszego organizmu. Mamy tu na myśli cukry proste wspomniane wcześniej. Doskonale odżywają one nasze ciało w sposób błyskawiczny i długotrwały. Dzieje się tak właśnie za sprawą glukozy która odrazu dodaje nam energi i fruktozie z której energia jest stopniowo dostarczana do naszego ciała. Dlatego właśnie miody są doskonałe dla osób uprawiających sport których zapotrzebowanie na energie jest dużo większe.

Oprócz dodawania nam energii miód również doskonale działa na serce, układ nerwowy, moczowy a ponadto zawiera wiele mikroelementów których z całą pewnością nie znajdziecie w miodzie z marketu.

Ruszajcie więc do zaprzyjaźnionego pszczelarza i kupujcie od niego miód, ponieważ tylko dzięki takiemu miodowi możecie poznać doskonałe właściowości tego słodkiego leku na wiele chorób i dolegliwości.  

 

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *