Jak zrobiÄ maĹÄ propolisowÄ ? MaĹÄ z alkoholem i maĹÄ naturalna
SĹĂłw kilka o propolisie
SĹĂłw kilka o propolisie juĹź pisaĹem, lecz dla przypomnienia powiem, Ĺźe propolis sĹuĹźy pszczoĹom do zabezpieczania wnÄtrza ula. PszczoĹy uĹźywajÄ w go w celach naprawczych np: uszczelniajÄ nim wszelkie szczeliny, jak np: miejsca gdzie ĹÄ czÄ siÄ korpusy w ulach wielokorpusowych. Ale jednÄ z najbardziej istotnych funkcji jakÄ peĹni propolis w ulu, sÄ jego funkcje antyseptyczne czyli zabezpieczajÄ ce caĹe Ĺrodowisko w ulu przed rozwojem jakichkolwiek grzybĂłw, drobnoustrojĂłw i wirusĂłw. W kĹodach, czyli w ulach z pnia drzewa, pszczoĹy uĹźywajÄ go do przytwierdzania plastrĂłw woskowych do Ĺcian kĹody. Kitem pszczoĹy polerujÄ i dezynfekujÄ wnÄtrza komĂłrek w plastrach przed zĹoĹźeniem nowych jaj.
JeĹli chcesz dowiedzieÄ siÄ wiÄcej zajrzyj do artykuĹu: Propolis i jego pochodzenie.
Â
Â
Przygotowanie maĹci na bazie czystego propolisu, bez dodatku alkoholu.
Przygotowywanie maĹci na bazie czystego propolisu jest bardzo prostÄ sprawÄ , lecz wymaga poczynienia pewnych przygotowaĹ. Do przygotowania maĹci bÄdziemy oczywiĹcie potrzebowali propolisu, wazeliny kosmetycznej (koniecznie z atestem), wysokiego pojemnika, sĹoik dobrze siÄ sprawdzi i garnka z wodÄ .
Gotowi? No to robimy naszÄ maĹÄ.
Do sĹoika wkĹadamy wazelinÄ kosmetycznÄ
i pokruszony propolis. Najlepiej go wczeĹniej zmroziÄ, bÄdzie siÄ lepiej kruszyĹ. SĹoik wkĹadamy do garnka z gorÄ
cÄ
wodÄ
i mieszajÄ
c wazelinÄ z propolisem. W tzw. kÄ
pieli wodnej nasza wazelina siÄ rozpuĹci a my mieszajÄ
c to wszystko razem uzyskujemy maĹÄ. NiektĂłrzy tak przygotowanÄ
maĹÄ, jeszcze przecierajÄ
, uzyskujÄ
c wolnÄ
od wiÄkszych zbÄdnych zanieczyszczeĹ maĹÄ, moĹźe ona zawieraÄ bowiem odnóşa pszczóŠlub skrawki drewna, pozostaĹe z pozyskiwania propolisu.
Â
Ciekawostka – KÄ piel wodna
KÄ piel wodna bardzo czÄsto uĹźywana do podgrzewania, destylacji i gotowania. W jÄzyku angielskim kÄ piel wodna nazywana jest Water Bath, lecz mi do gustu przypadĹÄ bardziej wĹoska nazwa Bagnomaria.
Â
NOWY PRZEPIS NA WYKONANIE MAĹCI BEZ ALKOHOLU. AKTUALIZACJA 21-12-2016
Po nabraniu doĹwiadczenie w tym roku przy robieniu maĹci postanowiĹem dodaÄ tutaj kolejnÄ aktualizacjÄ i nie pisaÄ osobnego artykuĹu. Ale do rzeczy.
MaĹÄ jakÄ wykonamy nie bÄdzie miaĹa w sobie alkoholu, ale bÄdzie wykonana z nalewki propolisowej. No wiÄc wykonujemy nalewkÄ z ktĂłrej pozyskamy ekstrakt propolisowy. Jest to doĹÄ czasochĹonne, ale po studiach wielu ksiÄ Ĺźek dochodzÄ do wniosku, Ĺźe na wszelkiego rodzaju choroby skĂłrne i lecznicze zabiegi (np: pooperacyjne), leczone sÄ maĹciami o zawartoĹci okoĹo 10% -15% propolisu. No to lecimy:
Dodajemy propolis, do spirytusu zmieszanego z wodÄ (proporcje 500 g spirytusu i 150 wody). Zostawiamy to na okoĹo 2-3 tygodnie w ciemnym miejscu i codziennie mocno mieszamy, potrzÄ sajÄ c sĹoikiem. NastÄpnie zlewamy naszÄ nalewkÄ znad osadu ktĂłry powstaĹ na dole (ZdjÄcie poniĹźej)



Jak widzicie powstaje z nam nalewka o ciemno brÄ zowej barwie. NastÄpne co robimy to szukamy dla siebie gĹÄbokiej, ale szerokiej miski. Moje jak widzicie jest metalowa, poniewaĹź lepiej bÄdzie przewodziÄ ciepĹo i proces bÄdzie trwaĹ krĂłcej. Aha i przeznaczcie tÄ miskÄ juĹź tylko do tej funkcji. Nie uĹźyjecie jej do niczego innego. TakĹźe Panowie sorry, ale podebranie Ĺźonie stalowej miski z kuchni bÄdzie skutkowaÄ brakiem Niedzielnego obiadu i waszÄ wizytÄ w sklepie w celu odkupienia nowej miski. Tak to wyglÄ daĹo u mnie.
NastÄpnie bÄdzie nam potrzebny garnek W nim musimy zagotowaÄ wodÄ. Po zagotowaniu, wodÄ przelewamy do szerokiej miski do ktĂłrej nastÄpnie wkĹadamy naszÄ mniejszÄ miskÄ z nalewkÄ . I tu caĹa przyjemnoĹÄ. Musimy odparowaÄ caĹy alkohol z tej nalewki, Ĺźeby wydobyÄ wĹaĹciwy ekstrakt. Na zdjÄciach poniĹźej zobaczycie go w postaci ciemno brÄ zowego osadu na dnie miski. Ĺťeby nie staÄ ciÄ gle “przy garach” ja wlewaĹem wodÄ do miski, umieszczaĹem w niej drugÄ miskÄ i szedĹem robiÄ coĹ innego. Proces takiego odparowywania trwa dĹugo. W moim przypadku do caĹkowitego odparowania i bez poĹpiechu zajÄĹo to okoĹo tygodnia czasu. Zdziwicie jak maĹo zostanie wam tej esencji na dnie.


Tworzenie maĹci propolisowej bez alkoholu – wersja ulepszona
Jak juĹź zostanie wam na dnie miski esencja, to najlepszym sposobem na poĹÄ czenie jej z bazÄ , bÄdzie delikatne jej podgrzanie. Robimy to tak samo jak wczeĹniej. NastÄpnie do tej miski dodajemy bazÄ naszej maĹci. Ja zaczynaĹem od Wazeliny kosmetycznej. Wydaje mi siÄ ona bardziej tĹusta i gorzej pachnie, ale dobierzesz to wg swojego uznania. Ja w pierwszej wersji robiĹem maĹci na bazie wazeliny, jednak szukam alternatywy dla niej, poniewaĹź produkt ropopochodny nie brzmi dla mnie przekonujÄ co.Â
No i jest jeszcze kwestia przeĹoĹźenia tego do sĹoika, pojemnika. RadzÄ nie podgrzewaÄ maĹci poĹÄ czonej z ekstraktem. Poddana zbyt wysokiej obrĂłbce termicznej rozwarstwi siÄ. W wazelinie pojawiÄ siÄ kropki propolisu, a maĹÄ straci swojÄ barwÄ. Najlepiej, po poĹÄ czeniu jest ja wycisnÄ Ä do sĹoika. Jak to zrobiÄ? Jak uĹźyĹem woreczkĂłw strunowych z obciÄtym rogiem. TrochÄ siÄ namÄczyĹem, ale siÄ udaĹo zachowaÄ zarĂłwno kolor i jakoĹÄ.
Koniecznie zostawcie komentarz pod artykuĹem, Ĺźebym wiedziaĹ jakie sÄ wasze uwagi i pytania.
Â
Przygotowanie maĹci propolisowej na bazie ekstraktu alkoholowego.
Przygotowanie takiej maĹci na bazie ekstraktu z propolisu jest trochÄ bardziej czasochĹonne i wymaga wiÄkszych nakĹadĂłw finansowych. Oto skĹadniki potrzebne nam do przygotowania tej maĹci.
Ekstrakt propolisowy 70% alkoholu – uzyskujemy go mieszajÄ
c 500 ml spirytusu i 150 ml wody. Do tak stworzonego ekstraktu dodajemy 50 g propolisu. Tak stworzony ekstrakt pozostawiamy na okoĹo 3 tygodnie, codziennie mieszajÄ
c. Po upĹywie tego czasu zlewamy ekstrakt znad osadu propolisowego ktĂłry utworzyĹ siÄ na dnie naczynia.
PozostaĹa czÄĹÄ tworzenia maĹci jest taka sama jak w pierwszym przepisie. Czyli podgrzewamy wazelinÄ w kÄ
pieli wodnej i dodajemy do niej ekstrakt propolisowy. PamiÄtajmy jednak, moĹźemy dodaÄ jedynie okoĹo 30 % ekstraktu, poniewaĹź wazelina tylko tyle przyjmie i zacznie siÄ waĹźyÄ.
Â
Inne sposoby przygotowania maĹci podane przez pszczelarzy w grupach pszczelarskich na Facebooku.
Oto przepis Pana Tomasza Kopanii – ProponujÄ jeszcze inny sposĂłb wyrobu maĹci propolisowej.Jest on znacznie prostszy i bardziej efektywny.50 g propolisu rozpuszczam w 30-40g.spirytusu 70%.TakÄ miksturÄ trzymam 3-5 dni,aby czÄĹciowo sie rozpuĹciĹa i zmiÄkĹa.NastÄpnie w kÄ pieli wodnej rozpuszczam wazelinÄ/najlepiej şóĹtÄ /i mieszajac doprowadzam do jednolitej konsystencji.Odstawiam do czÄĹciowego schĹodzenia,co jakiĹ czas mieszajÄ c.Gdy maĹÄ ma jednolitÄ barwÄ ,a jest jeszcze doĹÄ pĹynna rozlewam do pudeĹeczek.
Oto przepis od Pana StanisĹawa Pastusiaka -Â Smalec + propolis podgrzaÄ do stanu ciekĹego po ostudzeniu przeĹoĹźyÄ do ciemnego opakowania po kremie.
Oto przepis od Pani Doroty StaĹczak – 250g wazeliny, 28g propolisu 35g wosku. Wszystko razem rozpuĹciÄ w kÄ pieli wodnej przecedziÄ i gotowe.
Po co mi ta maĹÄ, czyli na co i do czego stosujemy maĹci propolisowe?
- Propolis ma bardzo wiele zastosowaĹ, lecz musimy rĂłwnieĹź pamiÄtaÄ, Ĺźe moĹźemy mieÄ uczulenie na propolis.
- Propolis ma korzystne dziaĹanie na ukĹad oddechowy. Wykorzystywany jest on w profilaktyce grypy i przeziÄbieĹ, przyspiesza powrĂłt do zdrowia i zwiÄksza odpornoĹÄ organizmu. Kit pszczeli skutecznie wspomaga leczenie nadciĹnienia tÄtniczego.
- Ma on zastosowanie w leczeniu chorĂłb ukĹadu pokarmowego. Stosuje siÄ go takĹźe w przypadku problemĂłw stomatologicznych: w zapaleniu jamy ustnej, nadĹźerek, pleĹniawek, aft i zapaleĹ dziÄ seĹ oraz paradontozy.
- RoztwĂłr propolisu ma uznane miejsce w terapii wielu dermatoz ze wzglÄdu na swoje dziaĹanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Propolis regeneruje tkankÄ, przyspiesza gojenie ran, uszkodzeĹ skĂłry oraz bĹon Ĺluzowych, a takĹźe zapobiega zakaĹźeniom.
- Kit pszczeli ma rĂłwnieĹź korzystne dziaĹanie w przypadku odmroĹźeĹ, oparzeĹ, owrzodzeĹ i odleĹźyn.
- Propolis ma takĹźe zastosowanie w chirurgii. MoĹźe byÄ stosowany wspomagajÄ co po interwencjach chirurgicznych, szczegĂłlnie w przypadku trudno gojÄ cych siÄ ran pooperacyjnych.
- Propolis jest niezastÄ piony w terapii schorzeĹ ginekologicznych. Do jego cennych wĹaĹciwoĹci naleĹźy dziaĹanie na pierwotniaki Trichomonas vaginalis, wywoĹujÄ ce zakaĹźenia bĹon Ĺluzowych pochwy i szyjki macicy.
- Korzystne dziaĹanie kitu pszczelego wykazano takĹźe w leczeniu Ĺźylakowych owrzodzeĹ podudzi, a takĹźe w niektĂłrych schorzeniach proktologicznych, jak hemoroidy czy szczeliny odbytu.
- Propolis ma takĹźe dziaĹanie przeciwzapalne. Wspomaga leczenie pÄcherza i cewki moczowej oraz ĹźoĹÄ dka, jelit i dwunastnicy.
InformacjÄ o wĹaĹciwoĹciach leczniczych pochodzÄ z portalu www.onet.pl i nie byĹy poprzedzanie przeze mnie badaniami.
Dodaj komentarz