Jak zrobić maść propolisową? Maść z alkoholem i maść naturalna

Jak zrobić maść propolisową? Maść z alkoholem i maść naturalna

Słów kilka o propolisie

Słów kilka o propolisie już pisałem, lecz dla przypomnienia powiem, że propolis służy pszczołom do zabezpieczania wnętrza ula. Pszczoły używają w go w celach naprawczych np: uszczelniają nim wszelkie szczeliny, jak np: miejsca gdzie łączą się korpusy w ulach wielokorpusowych. Ale jedną z najbardziej istotnych funkcji jaką pełni propolis w ulu, są jego funkcje antyseptyczne czyli zabezpieczające całe środowisko w ulu przed rozwojem jakichkolwiek grzybów, drobnoustrojów i wirusów. W kłodach, czyli w ulach z pnia drzewa, pszczoły używają go do przytwierdzania plastrów woskowych do ścian kłody. Kitem pszczoły polerują i dezynfekują wnętrza komórek w plastrach przed złożeniem nowych jaj.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj do artykułu: Propolis i jego pochodzenie.

 

 

Przygotowanie maści na bazie czystego propolisu, bez dodatku alkoholu.

Przygotowywanie maści na bazie czystego propolisu jest bardzo prostą sprawą, lecz wymaga poczynienia pewnych przygotowań. Do przygotowania maści będziemy oczywiście potrzebowali propolisu, wazeliny kosmetycznej (koniecznie z atestem), wysokiego pojemnika, słoik dobrze się sprawdzi i garnka z wodą.

Gotowi? No to robimy naszą maść.

Do słoika wkładamy wazelinę kosmetyczną i pokruszony propolis. Najlepiej go wcześniej zmrozić, będzie się lepiej kruszył. Słoik wkładamy do garnka z gorącą wodą i mieszając wazelinę z propolisem. W tzw. kąpieli wodnej nasza wazelina się rozpuści a my mieszając to wszystko razem uzyskujemy maść. Niektórzy tak przygotowaną maść, jeszcze przecierają, uzyskując wolną od większych zbędnych zanieczyszczeń maść, może ona zawierać bowiem odnóża pszczół lub skrawki drewna, pozostałe z pozyskiwania propolisu.

 

Ciekawostka – Kąpiel wodna

Kąpiel wodna bardzo często używana do podgrzewania, destylacji i gotowania. W języku angielskim kąpiel wodna nazywana jest Water Bath, lecz mi do gustu przypadłą bardziej włoska nazwa Bagnomaria.

 

NOWY PRZEPIS NA WYKONANIE MAŚCI BEZ ALKOHOLU. AKTUALIZACJA 21-12-2016

Po nabraniu doświadczenie w tym roku przy robieniu maści postanowiłem dodać tutaj kolejną aktualizację i nie pisać osobnego artykułu. Ale do rzeczy.

Maść jaką wykonamy nie będzie miała w sobie alkoholu, ale będzie wykonana z nalewki propolisowej. No więc wykonujemy nalewkę z której pozyskamy ekstrakt propolisowy. Jest to dość czasochłonne, ale po studiach wielu książek dochodzę do wniosku, że na wszelkiego rodzaju choroby skórne i lecznicze zabiegi (np: pooperacyjne), leczone są maściami o zawartości około 10% -15% propolisu. No to lecimy:

Dodajemy propolis, do spirytusu zmieszanego z wodą (proporcje 500 g spirytusu i 150 wody). Zostawiamy to na około 2-3 tygodnie w ciemnym miejscu i codziennie mocno mieszamy, potrząsając słoikiem. Następnie zlewamy naszą nalewkę znad osadu który powstał na dole (Zdjęcie poniżej)

Osad z propolisu na dnie słoika. Pozostałość po odlaniu nalewki
Osad propolisowy

Jak widzicie powstaje z nam nalewka o ciemno brązowej barwie. Następne co robimy to szukamy dla siebie głębokiej, ale szerokiej miski. Moje jak widzicie jest metalowa, ponieważ lepiej będzie przewodzić ciepło i proces będzie trwał krócej. Aha i przeznaczcie tą miskę już tylko do tej funkcji. Nie użyjecie jej do niczego innego. Także Panowie sorry, ale podebranie żonie stalowej miski z kuchni będzie skutkować brakiem Niedzielnego obiadu i waszą wizytą w sklepie w celu odkupienia nowej miski. Tak to wyglądało u mnie.

Nalewka propolisowa gotowa do odparowania

Następnie będzie nam potrzebny garnek W nim musimy zagotować wodę. Po zagotowaniu, wodę przelewamy do szerokiej miski do ktĂłrej następnie wkładamy naszą mniejszą miskę z nalewką. I tu cała przyjemność. Musimy odparować cały alkohol z tej nalewki, Ĺźeby wydobyć właściwy ekstrakt. Na zdjęciach poniĹźej zobaczycie go w postaci ciemno brązowego osadu na dnie miski. Ĺťeby nie stać ciągle “przy garach” ja wlewałem wodę do miski, umieszczałem w niej drugą miskę i szedłem robić coś innego. Proces takiego odparowywania trwa długo. W moim przypadku do całkowitego odparowania i bez pośpiechu zajęło to około tygodnia czasu. Zdziwicie jak mało zostanie wam tej esencji na dnie.

Tworzenie maści propolisowej bez alkoholu – wersja ulepszona

Jak już zostanie wam na dnie miski esencja, to najlepszym sposobem na połączenie jej z bazą, będzie delikatne jej podgrzanie. Robimy to tak samo jak wcześniej. Następnie do tej miski dodajemy bazę naszej maści. Ja zaczynałem od Wazeliny kosmetycznej. Wydaje mi się ona bardziej tłusta i gorzej pachnie, ale dobierzesz to wg swojego uznania. Ja w pierwszej wersji robiłem maści na bazie wazeliny, jednak szukam alternatywy dla niej, ponieważ produkt ropopochodny nie brzmi dla mnie przekonująco. 

No i jest jeszcze kwestia przełożenia tego do słoika, pojemnika. Radzę nie podgrzewać maści połączonej z ekstraktem. Poddana zbyt wysokiej obróbce termicznej rozwarstwi się. W wazelinie pojawią się kropki propolisu, a maść straci swoją barwę. Najlepiej, po połączeniu jest ja wycisnąć do słoika. Jak to zrobić? Jak użyłem woreczków strunowych z obciętym rogiem. Trochę się namęczyłem, ale się udało zachować zarówno kolor i jakość.

Koniecznie zostawcie komentarz pod artykułem, żebym wiedział jakie są wasze uwagi i pytania.

 

Przygotowanie maści propolisowej na bazie ekstraktu alkoholowego.

Przygotowanie takiej maści na bazie ekstraktu z propolisu jest trochę bardziej czasochłonne i wymaga większych nakładów finansowych. Oto składniki potrzebne nam do przygotowania tej maści.

Ekstrakt propolisowy 70% alkoholu – uzyskujemy go mieszając 500 ml spirytusu i 150 ml wody. Do tak stworzonego ekstraktu dodajemy 50 g propolisu. Tak stworzony ekstrakt pozostawiamy na około 3 tygodnie, codziennie mieszając. Po upływie tego czasu zlewamy ekstrakt znad osadu propolisowego ktĂłry utworzył się na dnie naczynia.

Pozostała część tworzenia maści jest taka sama jak w pierwszym przepisie. Czyli podgrzewamy wazelinę w kąpieli wodnej i dodajemy do niej ekstrakt propolisowy. Pamiętajmy jednak, możemy dodać jedynie około 30 % ekstraktu, ponieważ wazelina tylko tyle przyjmie i zacznie się ważyć.

 

Inne sposoby przygotowania maści podane przez pszczelarzy w grupach pszczelarskich na Facebooku.

Oto przepis Pana Tomasza Kopanii – Proponuję jeszcze inny sposĂłb wyrobu maści propolisowej.Jest on znacznie prostszy i bardziej efektywny.50 g propolisu rozpuszczam w 30-40g.spirytusu 70%.Taką miksturę trzymam 3-5 dni,aby częściowo sie rozpuściła i zmiękła.Następnie w kąpieli wodnej rozpuszczam wazelinę/najlepiej żółtą/i mieszajac doprowadzam do jednolitej konsystencji.Odstawiam do częściowego schłodzenia,co jakiś czas mieszając.Gdy maść ma jednolitą barwę ,a jest jeszcze dość płynna rozlewam do pudełeczek.

Oto przepis od Pana Stanisława Pastusiaka -  Smalec + propolis podgrzać do stanu ciekłego po ostudzeniu przełożyć do ciemnego opakowania po kremie.

Oto przepis od Pani Doroty Stańczak250g wazeliny, 28g propolisu 35g wosku. Wszystko razem rozpuścić w kąpieli wodnej przecedzić i gotowe.

Po co mi ta maść, czyli na co i do czego stosujemy maści propolisowe?

  • Propolis ma bardzo wiele zastosowań, lecz musimy rĂłwnieĹź pamiętać, Ĺźe moĹźemy mieć uczulenie na propolis.
  • Propolis ma korzystne działanie na układ oddechowy. Wykorzystywany jest on w profilaktyce grypy i przeziębień, przyspiesza powrĂłt do zdrowia i zwiększa odporność organizmu. Kit pszczeli skutecznie wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego.
  • Ma on zastosowanie w leczeniu chorĂłb układu pokarmowego. Stosuje się go takĹźe w przypadku problemĂłw stomatologicznych: w zapaleniu jamy ustnej, nadĹźerek, pleśniawek, aft i zapaleń dziąseł oraz paradontozy.
  • RoztwĂłr propolisu ma uznane miejsce w terapii wielu dermatoz ze względu na swoje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Propolis regeneruje tkankę, przyspiesza gojenie ran, uszkodzeń skĂłry oraz błon śluzowych, a takĹźe zapobiega zakaĹźeniom.
  • Kit pszczeli ma rĂłwnieĹź korzystne działanie w przypadku odmroĹźeń, oparzeń, owrzodzeń i odleĹźyn.
  • Propolis ma takĹźe zastosowanie w chirurgii. MoĹźe być stosowany wspomagająco po interwencjach chirurgicznych, szczegĂłlnie w przypadku trudno gojących się ran pooperacyjnych.
  • Propolis jest niezastąpiony w terapii schorzeń ginekologicznych. Do jego cennych właściwości naleĹźy działanie na pierwotniaki Trichomonas vaginalis, wywołujące zakaĹźenia błon śluzowych pochwy i szyjki macicy.
  • Korzystne działanie kitu pszczelego wykazano takĹźe w leczeniu Ĺźylakowych owrzodzeń podudzi, a takĹźe w niektĂłrych schorzeniach proktologicznych, jak hemoroidy czy szczeliny odbytu.
  • Propolis ma takĹźe działanie przeciwzapalne. Wspomaga leczenie pęcherza i cewki moczowej oraz Ĺźołądka, jelit i dwunastnicy.

Informację o właściwościach leczniczych pochodzą z portalu www.onet.pl i nie były poprzedzanie przeze mnie badaniami.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *