Uliki weselne na ramkę 1/2 wielkopolską

Uliki weselne na ramkę 1/2 wielkopolską

Uliki weselne

Każdy z nas pszczelarzy wie czym są te uliki weselne. Na rynku jest ich spora ilość, a najpopularniejsze, wg. mnie, są uliki weselne ze styropianu. Bardzo dobre właściwości izolacyjne, zarówno chroniące przed chłodem i ciepłem sprawiają że te ule bardzo dobrze nadają się do wychowywania i unasieniania naszych nowych królowych.

Uliki weselne – moja opinia

Uliki weselne to waĹźny element naszej pasieki. Ja podczas swojej przygody z pszczołami nauczyłem się juĹź Ĺźe na pasiece zawsze warto mieć parę sztuk matek zapasowych. Zawsze moĹźe coś się stać matce w ulu produkcyjnym, a poza tym jeśli mamy matki z ktĂłrych warto “pociągnąć” nowe matki, to ule weselne na pewno nam się przydadzą.

W sieci na pewno widzieliście masę ulikĂłw weselnych. Najpopularniejsze są uliki na 4 małe rameczki z komorą na pokarm. Zakupiłem w tym sezonie 3 takie uliki. Cena takich ulikĂłw to około 40 zł za ulik niemalowany i 50 zł za malowany (kurcze drogie te malowanie). Niby to mało, ale jak pomyślimy to za tą cenę dokupimy sobie jeden korpus do ula. Po unasienieniu około 4 matek znalazłem pierwszą wadę tych uli. Jest nim daszek jest on osadzony bardzo blisko ramek po ktĂłrych chodzą pszczoły i moĹźemy je przygnieść. Właśnie w taki sposĂłb “poĹźegnałem” matkę. Znalazłem ją rozgniecioną na spodzie daszka. To zdarzenie właśnie sprawiło, Ĺźe postanowiłem zbudować swoje ule. W sumie to jest jeszcze jedna rzecz ktĂłra mnie w tych ulikach denerwuje. Ramki. Te małe rameczki w Ĺźaden sposĂłb nie pasują do moich uli wielkopolskich. Właśnie dlatego postanowiłem Ĺźe zbuduję …

 Styrodurowe uliki weselne wielkopolskie na ramkę 1/2

Dlaczego akurat na tą ramkę? Już tłumaczę. Takiej ramki używam w miodni w swojej pasiece. No to teraz trochę o zaletach które skłoniły mnie właśnie do tego rozwiązania:

  1. Po unasienieniu matki i rozpoczęciu czerwienia, na rodzinę bezmateczną dokładamy korpus 1/2 i łączymy pszczoły “na gazetę”. Rozwiązuję nam to problem ramek.
  2. Razem z ramkami przenosimy całą świtę towarzyszącą królowej, co minimalizuje odrzucenie jej przez nową rodzinę.
  3. Uliki weselne na ramkę 1/2 ktĂłre stworzyłem posiadają miejsce na około 5 ramek 1/2. Co prawda likwidujemy wtedy komorę z pokarmem, ale moĹźemy w wolne miejsce wstawić ramkę 1/2 z pokarmem. Czyli odpada nam robienie ciasta 😀
  4. Uliki wykonane są ze styroduru o grubości 3 cm. Materiał ten mimo tego że bywa zgryzany, zapewnia rodzinie ciepło i izolację przez upałami.
  5. Myślę że uproszcza to hodowlę matek z wartościowych rodzin. Jeśli na przykład pozwolimy matce, z której chcemy pozyskać nowe matki, zaczerwić korpus 1/2, to wg mnie z powodzeniem możemy jedną ramkę z jajami i pszczołami wstawić do ula weselnego i poczekać, aż pszczoły wyhodują nową matkę. 
  6. Koszt wykonania takiego ulika jest naprawdę mały. Myślę że koszt zamknie się w około 15 zł, wliczając w to zasuwkę i wentylację.
  7. Przegroda oddzielająca jest ruchoma i pozwala na regulacje gniazda.

No to teraz czas na uliki. Specjalnie nie są wypieszczone, poniewaĹź zobaczymy jak się sprawdzą w sezonie. Serdecznie dziękuję kolegą pszczelarzą z forum pasieki pszczelarskiego “Banicja” za ich rady. Tak wyglądają moje uliki. W miarę wolnego czasu jeszcze je dopracuję.

 

Ulik na ramkę 1/2 - Środek

 

Moje uliki z ulikami dostępnymi w sklepach

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *