Rusałka pokrzywnik – (Algais urticae Linnaeus, 1758)
Motyl należący do rodziny rusałkowatych z podrodziny rusałek. W latach 80-tych XX wieku był jednym z najbardziej popularnych motyli Polski. Dziś jego populacja jest o wiele rzadsza, ustępując miejsca takim gatunkom jak rusałka pawik, czy rusałka admirał. Motyla tego można spotkać w wielu miejscach, na nizinach i w górach, w lasach i w miastach.
Rozpiętość skrzydeł mieści się w okolicy 4,5 – 5 cm.
W ciągu roku występuje w 2 pokoleniach.
Pierwsze pokolenie do czerwca do późnej jesieni i po przezimowaniu do końca maja. W cieplejszych latach mogą występować 3 pokolenia. Motyl ten bywa zwiastunem wiosny, ponieważ opuszcza on swoje kryjówki już w marcu i można go wtedy spotkać na jednym z ważniejszych wiosennych pożytków, wierzbie iwie.
Motyle te odwiedzają takie rośliny jak:
- wawrzynek wilczełyko
- lilak pospolity
Motyle pokolenia letniego odwiedzają również takie rośliny jak:
- kwiaty czarcikęsu łakowego
- chabra łąkowego
- koniczyny łąkowej
- ostrożeni
- sadźca konopiastego
- wrotyczu pospolitego
- rośliny z rodziny astrowatych
Rozmnażanie
Samica składa od 60 do 80 jaj, zazwyczaj przy wierzchołku rośliny żywicielskiej. Przeważnie jaj ulokowane są na spodniej części liścia.
Gąsienice stadnie żerują na pokrzywie zwyczajnej. Po zakończeniu żerowania oddalają się od rośliny żywicielskiej o jakieś kilkanaście metrów. Na żywicielu przepoczwarzają się zazwyczaj osobniki zaatakowane przez pasożyty.
Poczwarka przepoczwarza się w pozycji stojącej.
Zimuje dorosły motyl. Zazwyczaj się to budynki, strychy czy piwnice.
Wiosek z tego jest taki, że roślina jaką jest pokrzywa jest mocno znacząca dla tego motyla. Bardzo często widzimy czarno-żółte gąsienice na pokrzywach i pamiętajcie, że to co jest na pozór brzydkie i niekoniecznie Wam się podoba, po pewnym czasie zmieni się w pięknego motyla, który może kiedyś usiądzie Wam na nosie.
Przyznajcie się. Często go widujecie? Mamy taką nadzieję. W naszym regionie zdecydowanie popularniejszy jest rusałka pawik.