Właściwości lecznicze miodu przy leczeniu chorób układu krążenia i serca

Żebyśmy mogli właściwie zająć się naszym tematem  przypomnijmy sobie co wchodzi w skład układu krążenia. Nie możemy sobie odpuszczać tych informacji ponieważ, pozwoli nam to lepiej zrozumieć rolę tego układu w naszym życiu.

Parę słów na temat układu krążenia.

Definicja jest prosta. Układ krążenia to tak naprawdę dwa układy, krwionośny i limfatyczny. Ich główna rola w naszym organizmie, to transport płynów ustrojowych. Sprawa niby prosta, lecz jak to bywa przy definicjach, prosta tylko w teorii. Tak naprawdę te dwa układy są ze sobą ściśle powiązane i spełniają wiele ważnych funkcji. Ich znaczenie opisywał nie jeden lekarz i pisarz w różnych książkach, więc pozwólcie że nie będę się na tym skupiał zbyt szczegółowo. No to lecimy.

  • Układ krwionośny – jest to układ zamknięty w którym krąży krew , a jej ruch odbywa dzięki sercu które działa jak pompa, nieustannie ją tłocząc po całym naszym ciele. Szacun serducho. Naczynia krwionośne występujące w tym układzie to żyły, tętnice i włosowate naczynia krwionośne. To co jest dla nas istotne to to że tętnicami krew wypływa z serca i wraca do niego żyłami. Więcej info
  • Układ limfatyczny – jest on inaczej zwanym układem chłonnym i w odróżnieniu od układu krążenia, jest on układem otwartym. Najważniejsza funkcja tego układu to obrona organizmu przez zakażeniami i usuwanie toksyn z organizmu. To właśnie tym układzie powstaje limfa, która krąży po całym organizmie, zbiera substancje toksyczne, odprowadza je do węzłów chłonnych, skąd są transportowane do nerek i usuwane z organizmu.

To tak w wielkim skrócie. Resztę doczytajcie sami, jeśli macie ochotę. My natomiast wracamy do ….

Wpływu miodu na układ krążenia i serce.

Niezależnie od typu miodu jaki konsumujecie, jego właściwości pozytywnie wpływają na stan naszego serducha. Miód wzmacnia skurcze serca, co przekłada się na lepsze wzmocnienie naczyń wieńcowych, niż w przypadku innych cukrów tj. glukozy, fruktozy czy cukru inwertowanego. Dodatkowo miód poszerza naczynia wieńcowe. Ok ale na co konkretnie dobry jest miód? Proszę bardzo, oto do czego udało mi się dotrzeć.

  1. Niewydolność serca – ta choroba polega na niewłaściwym zaopatrzeniu organizmu w krew. Skala tej choroby to obecnie około 2 % ludzkości, a 10% osób powyżej 65 roku życia ma problemy z tą przypadłością . Medycyna ludowa od dawna stosuje miód do leczenia niewydolności serca, więc może i my moglibyśmy skorzystać z tej wiedzy.
  2. Niewydolność krążenia – to obrzęki które powodują zastój krwi i prowadzą do gromadzenia się toksyn. Miód pszczeli pozwala lepiej odżywiać serce, dzięki czemu nasze serducho z jeszcze większą siłą tłoczy krew, co poprawia krążenie, które usuwa obrzęki i toksyny. Dzięki temu, toksyny trafiają do nerek i wątroby i są usuwane z organizmu. Pamiętacie jeszcze? Limfa!
  3. Miażdżyca tętnic – każdy z nas słyszał o tym. To nic innego jak odkładanie się w naczyniach krwionośnych, głównie cholesterolu, który prowadzi do stwardnienia tętnic. Najbardziej narażone są na takie stwardnienia tętnice wieńcowe serca, w których takie zmiany mogą prowadzić do zawału serca. Ale to nie wszystko, bo narażony jest też nasz mózg, nasze centrum operacyjne. Jeśli choroba dotknie tętnice mózgowe, to może to prowadzić do udaru mózgu. Badania które przeprowadzono dowodzą że po 2 tygodniach stosowania następuje spadek ryzyka zachorowania na tą chorobą, natomiast stosowanie miodu przez 30 dni powoduje zmniejszenie ryzyka aż o 25%! Bulgarscy i Rosyjscy uczeni, dowodzą że spożywanie miodu wzmacnia naczynia wieńcowe, obniża ciśnienie tętnicze, wzmacnia krążenie i obniża cholesterol. Nic tylko wcinać miód 😀
  4. Choroba niedokrwienna – ta choroba jest następstwem miażdżycy tętnic wieńcowych. Przyczyną tej choroby są: wysokie stężenie cholesterolu, papierosy, stres, alkohol, cukrzyca, otyłość i nadciśnienie tętnicze. Powodem przez który pojawia się ta choroba to zmniejszona ilość tlenu w sercu. Zachorowalność w samej tylko Polsce jest spora, bo aż 1 milion osób zmaga się z chorobą niedokrwienną. Patrząc na ilość osób mieszkających w Polsce to jest to co 37 osoba. Jest to również przyczyna przedwczesnej śmierci u mężczyzn! Dwoma wyróżnikami tej choroby to dusznica bolesna i zawał serca. Badania w Bułgarii przeprowadzone na 100 pacjentach dowodzą zbawiennego działania miodu. 100 osób przyjmowało przez 3 tygodnie po 100 g miodu codziennie, co spowodowało rozszerzenie naczyń wieńcowych, ustawał ucisk w okolicy serca, podwyższała się hemoglobina, poprawiało się krążenie sercowo-naczyniowe i u pacjentów polepszało się samopoczucie. Natomiast Rosyjscy naukowcy dowiedli że spożywanie miodu w ilości 50 mg dziennie przez 2 tygodnie, obniża lepkość krwi i obniża cholesterol. Przeprowadzono badania również w Polsce. 88 osobom powyżej 65 roku życia podawano przez okres 3 miesięcy 75 gram miodu lipowego lub gryczanego i okazało się że, ustąpiły bóle w okolicy serca, zmniejszyła się częstotliwość kołatania serca, nastąpił wzrost wydolności fizycznej, ustąpiły kłopoty z zasypianiem oraz polepszyło się samopoczucie. Takie efekty zaobserwowano aż u 66% badanych osób! To się nazywa bardzo duża skuteczność. Sami oceńcie.

 


Stosowanie miodu w leczeniu chorob krążenia i serca.

Jak widzicie powyżej całkiem sporo zyskujemy spożywając miód pszczeli. A wspomniałem tylko o układzie krążenia i sercu. Przejdźmy więc do tego co misie lubią najbardziej . Oto jak wcinać miodek!

  • Zaleca się spożywanie 30 gram miodu, czyli 2 łyżki stołowe. Miodek jemy, trzymamy w ustach przez 2-3 minuty i dopiero połykami, bez popijania. Tak wciągamy miodek z rana i wieczorem.
  • Przy długotrwałym stosowaniu, 2-3 miesięcznym, stosuje się go w ilościach 35-70 gram.
  • miód można stosować samodzielnie lub jako uzupełnienie kuracji farmakologicznej.

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł na temat wpływu miodu na układ krążenia sprawi, że będziecie jeszcze chętniej sięgać po słodki produkt naszych pszczółek.O tym że miód najlepiej kupować z pewnego, znanego Wam źródła, chyba nie musimy wspominać. O marketowych miodach już pisaliśmy i napiszemy jeszcze raz.

Pozdrawiam,

Daniel

Źródło: “Lecznicze działanie miodu pszczelego w chorobach wewnętrznych, wyd. Medpharm Polska, Prof.dr hab.n.farm. Bogdan Kędzia, mgr Elżbieta Hołderna-Kędzia, str. 11-27

Hej, hej! Już przeczytane?

Przeczytałaś/przeczytałem do końca i czujesz niedosyt? Napisz w komentarzu co jeszcze chciałabyś/chciałbyś się dowiedzieć. Postaramy się przygotować coś zacnego 😀

Bonus!!!

No i jeszcze coś. Cały czas tworzymy naszą stronę i obecnie bardzo mocno zajmujemy się propolisem. Po analizie wielu materiałów jest tam również wzmianka o działaniu tego produktu na serce. Otóż, propolis zwiększa tzw. wyrzut sercowy, który definiuje się uderzeń serca. Ma to ogromny wpływ na siłę serc starszych, słabnących, chorych lub po wielu kuracjach antybiotykami.

Niech żyje propolis!

Kliknij na zdjęcie i przejdź do artykułu o propolisie.

Pamiętaj o komentarzu!

Żebranie o komentarz. Do czego to doszło 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.