Zadrzechnia Filoletowa widziana w Sobótce

Zadrzechnia fioletowa, czyli cud natury widziany w Sobótce.

Jest taki dzień który jest w stanie, odwrócić złą passę w stronę szczęścia i wlać w szare dni trochę koloru. Takie dni nie zdarzają się zbyt często, dlatego gdy już się zdarzą trzeba je łapać i dzielić się nimi z innymi.

Taki dzień przytrafił się nam 27. Czerwca 2020 roku. Spotkaliśmy Zadrzechnię fioletową, największą pszczołę europy.

Spotkanie z nią zawsze zalicza się do wyjątkowych i będziemy je długo wspominać.

 

Zadrzechnia fioletowa widziana w Sobotce!

O co ten cały szum? No właśnie. Odnalezienie tej fascynującej pszczoły, to dla miłośnika przyrody, tak wielki sukces jak odnalezienie “złotego pociągu” w okolicach Wałbrzycha. Nam jednak udało się nasz mały skarb odnaleźć.

Co musisz wiedzieć?

Pszczoła o której mowa, to Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea), jest wielkością podobna do trzmiela ziemnego (czyli jest całkiem spora) lub do szerszenia. Nie musicie się jednak jej bać. Jak każda pszczoła, atakuje wtedy gdy ją do tego zmusicie i gdy będziecie ją niepokoić. Poznacie ją po całkowicie czarnym ciele. Cała głowa, tułów i odwłok tej pszczoły są czarne, a jedynie skrzydła w słońcu mienią się w kolorze mocno ciemnego fioletu.

Jest ona objęta ochroną gatunkową, więc niech Wam nie przyjdzie do głowy, żeby ją atakować. Musicie wiedzieć, że jak każda pszczoła posiada ona żądło i wkurzona potrafi “oddać”.

Występowanie w Sobótce

Mieszkańcy ulic Świdnickiej i Słonecznej, oraz ulic do nich przyległych mają największą okazję spotkać tą pszczołę w swoim domu.

 

Gdy zobaczysz dużą czarną pszczołę z fioletowymi skrzydłami to spotkałeś Zadrzechnię fioletową. Obserwuj ją i nie rób jej krzywdy.

leo.[mailerlite_form form_id=1]

Coś dla drążących temat.

Coś na temat naszego spotkania z zadrzechnią

Gdzie my spotkaliśmy Zadrzechnię?

Nasza obserwacja zadrzechni fioletowej potwierdza to co o niej piszą. Zakłada gniazda w starych drzewach, drążąc w nich komory w których następnie składa jaj i wychowuje potomstwo. Mocnymi żuwaczkami drąży kanały w drewnie. Kształt komór legowych jest okrągły i do dziś nie ogarniam w jaki sposób tak precyzyjnie pszczoły drążą idealnie okrągły otwór lęgowy.

Nasza para zadrzechni założyła gniazdo w okolicy ludzkiego domostwa. W przydomowej drewutni, znalazły pieniek, starego, spróchniałego drzewa i tam zamieszkały. W momencie gdy je odwiedziliśmy, korytarze na larwy były już wykonane i pszczoły dzielnie je powiększały.

Potwierdziły się również informacje na temat gniazda. Suche i nasłonecznione miejsce okazało się idealne dla naszych pszczół. Pieniek w którym zrobiły gniazdo, był około 1,5 metra nad ziemią, schowany pod daszkiem, gdzie przez słońce operowało przez cały dzień. To idealne zestawienie sprawiło, że zadrzechnie postanowiły założyć tam gniazdo.

Jakie kwiaty odwiedza zadrzechnia fioletowa?

  • groszek pachnący
  • żmijowiec zwyczajny
  • robinia akacjowa
  • soja warzywna

Nie zamykałbym jednak preferencji zadrzechni tylko na tych roślinach. W sieci znajdziecie jej zdjęcia na różnych kwiatach, więc obserwujcie otoczenie i miejcie aparaty fotograficzne w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.