Znakowanie matek pszczelich

Matka pszczela w ulu

Jakiś czas temu na naszym fan pagu pojawiło się  pytanie odnośnie matek pszczelich. Od czasu do czasu możecie zauważyć w sieci zdjęcia pszczół które na swoim grzbiecie mają znaki w postaci kolorowych kropek z cyferkami. W ten sposób znakuje się matki pszczele. Rola tych znaczników jest różna i niezmiernie pożyteczna.

 

Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, przyjrzyjmy się matce pszczelej. Jest ona jedyną pszczołą w roju, która jest zdolna jajeczka zapłodnione z których urodzą się pszczoły robotnice. Dzięki niej rodzina pszczela ciągle się rozwija, przynosi miód i jest w stanie odpowiednio przygotować się do zimy.

 

Wracając więc do tych dziwnych znaków na pszczołach. Znacznik ten nazywany jest opalitkiem. Do królowych zazwyczaj przykleja się go klejem „szelakiem”. Malutka kropelka ląduje na górnej części tułowia i na tym kładziony jest opalitek. Możecie być spokojni. Ten klej nic nie robi królowej i jego ilość jest śladowa, do tego stopnia, że opalitki bardzo często odpadają z królowej.

Do czego służy opalitek ???

Możemy mu przypisać 3 główne funkcje.

  1. Pierwszym i chyba najważniejszym celem znakowania matek, jest polepszenie jakości i szybkości pracy przy pszczołach. Oznaczenie matki pozwala pszczelarzowi na szybsze zlokalizowanie matki pszczelej w rodzinie pszczelej, odkładzie czy uliku weselnym. Znalezienie matki pszczelej w roju może przysporzyć wiele trudności, bo próba odszukania matki w roju o wielkości 50 tyś pszczół, czasami wymaga wprawy i cierpliwości, zwłaszcza cierpliwości. Opalitki bardzo pomagają, jeśli np. chcemy zamknąć/zaizolować matkę pszczelą.
  2. Kolejna cecha opalitka to jego kolor. Oznakowanie kolorami pozwala oszacować rok urodzenia matki pszczelej i tak np. matki tegoroczne, czyli z 2022 roku mają opalitki żółte. W następnych latach będzie to kolor czerwony 2023, zielony 2024, niebieski 2025, biały 2026. Kolory te pozwalają na określenie wieku i pomagają pszczelarzowi podjąć decyzję odnośnie wymiany matki.
  3. Ostatnia kwestia to cyfry na opalitkach. Cyferki pomagają przyporządkować matkę do danego ula, w przypadku gdy matka pszczela opuści ul z rójką. Cyfra pozwoli nam łatwo rozpoznać skąd uciekł nam rój. Jednym słowem mamy mniej pracy i nie szukamy rodziny, gdzie nie ma matki. Oczywiście pszczelarze są w stanie określić skąd pszczoły „wyszły” bez otwierania uli, lecz cyfry na opalitku też mocno pomagają. Dodatkowo czasem cyfry służą przyporządkowaniu matek do danej rasy, przy zakupie matek pszczelich. Kupując matki od jednego producenta, cyfry mogą okazać się pomocne, przy odróżnieniu matek innych ras, oczywiście jeśli sprzedawca matek opisze to właściwie. W ten sam sposób poznamy czy matka jest unasieniona czy jeszcze musi wylecieć na lot godowy.

Poczytane?

Zostaw komentarz i podziel się wnioskami lub pytaniami.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.